koditon kissa

Saako ulkona eläneestä kissasta enään sisäkissaa, kissa syntynyt joskus kesän alussa?
4137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Saa ja oppii myös ulkoilemaan valjaissa.

Äänestä

Saa. Muutamilla on sattunut niin traumatisoivia ulkona etteivat enaa halua ulos, valjaissa tai ei. Toiset ovat karkaamisen ihmeita -mutta ikansa sisallakin elanyt kissa saattaa vimmastua ja haluta linnun tms peraan, joten parvekkeet pitaa lasittaa/ verkottaa ja ovissa varoa minka tahansa kissan kanssa.

Kissat eivät ole tyhmiä eläimiä; suurin osaa oivaltaa aika nopeasti konseptit "säännöllinen ruoka-aika" ja "sohva", ja rauhoittuu sitten mielellään sisäkissaksi. Leikkauttaminen on kuitenkin 100% välttämätöntä -leikkaamatonta kissaa ei pitele mikään jos sadan kilometrin säteellä on toinen kissa.

Äänestä

Tietenkin saa jos kissan tuollaiseen kohtaloon haluaa pakottaa. Saahan ihmisestäkin vaikka häkkieläimen kun ei muita vaihtoehtoja anneta.

Äänestä

ulkona kovia kokenut kissa, päästyään sisälle saattaa mökkiintyä niin, ettei mene ulos´vaikka olisi ovi auki. Kokemus: toin n 4-5 kk villiissan sisölle, oli niin heikko että sain napattua niskasta kiinni, sähisi ja piileksi puoli kuukautta sängyn alla ja sitten meni ulos seuraavan kerran vasta melkein vuoden päästä. Eikä kukaan estänyt, kesällä ovi oli kiilattu auki, mutta ulkoilma pelotti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rthrhrssw kirjoitti:

Saako ulkona eläneestä kissasta enään sisäkissaa, kissa syntynyt joskus kesän alussa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu