kissan tottuminen toiseen

Hei! Meillä on 3kissaa , vanhin 16v , Keskimmäinen 3v ja nuorin juuri luovutusikäinen , keskimmäinen sähisee ja yrittää lyödä koko ajan pentua, hän tuli n viikko sitten, pentu siis, kauanko uskallan odottaa vai olisiko pennun jo aika saada uusi koti, ennenkuin jotain pahaa tapahtuu?

2

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J

      Hei! Minä varmaan odottelisin pari viikkoa, josko sillä aikaa tilanne rauhoittuisi. Itse tietysti olen niin hätäinen etten kestäisi kauaa katsoa jos toinen ihan tosissaan "käy päälle". Meillä tilanne meni aivan mahdottomaksi kun otimme tyttökissallemme kaveriksi toisen tyttökissan (joka osottautui aika hyökkääväksi). En sitä touhua katsonut kun vkl yli ja sitten sai "uusin tulokas" lähteä uuteen kotiin. Nyt meillä kaksi kissaa jotka ovat parhaita ystäviä :)
      Tsemppiä teille!

    • feromonia...

      Mitä ne 3 kissaa ovat, naaraita kaikki vai uroksia? Ovatko leikattuja vai ei? Nämä asiat vaikuttaa kissojen suhteissa hyvin paljon.

      Yleensä aikuinen kissa hyväksyy pennun reviirilleen helposti, koska ei koe sitä uhkana. Mutta viikko on vielä suht lyhyt aika tutustumisen kannalta. Jos tilanne näyttää uhkaavalta, niin poissaollessasi pidä pentu turvassa vaikka toisessa huoneessa. Voit yrittää käyttää kuljetusboxeja tai vastaavia apuna, laitat rähisijän ja pennun eri laatikoihin ja annat haistella turvallisesti toisiaan. Voit siirtää vanhempien kissojen hajuja tulokkaaseen, jolloin se koetaan kuuluvaksi porukkaan.

      Onko hankittu Feliway-haihdutin, jos ei niin sellainen on hyvä juuri näissä tilanteissa. Synteettinen naama-feromoni rauhoittaa kissoja ja tilanne on helpompi kestää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      228
      3945
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      139
      1418
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      126
      925
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      900
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      288
      759
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      757
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      736
    Aihe