toisen nimissä oikeuteen

Henkilöllä ei ole valtakirjaa hoitaa asiaa ( ellei ole väärentänyt) ja hän on nostanut kanteen käräjille.

Mitä nyt pitää tehdä.

Peruuttaa kanne vai tehdä rikosilmoitus poliisille?
470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos kantaja ei ilmaannut oikeuteen, niin juttu raukeaa.

Äänestä

Mutta jos tyyppi menee väärennetyllä valtakirjalla edustamaan ao:ta?

Kiitos tiedoista.

Äänestä
  • Kysy kyseisen oikeuden kansliasta neuvoa.

    Äänestä

  • Nykyisin oikeudenkäyntiasiamiehenä saa toimia pääsääntöisesti vain asianajaja OTK, OTM jne. muutamin poikkeuksin. Mm. aviopuoliso ja lähisukulaiset, vaikka heiltä edellytetty loppututkinto puuttuisikin.
    Poliisihan Suomessa tutkii rikoksia, ei kuitenkaan etukäteen. Tosin muutaman rikoksen valmistelu on jo rikos, mutta väärennys ei kuulu niihin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pariskunnan sotkut kirjoitti:

Henkilöllä ei ole valtakirjaa hoitaa asiaa ( ellei ole väärentänyt) ja hän on nostanut kanteen käräjille.

Mitä nyt pitää tehdä.

Peruuttaa kanne vai tehdä rikosilmoitus poliisille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu