Hei !
Olemme suunnitelleet Sri Lankaan matkaa talvella 2012.
Keskustelupalstoilla on ollut paljon kommentteja Sri Lankan huonoista puolista,onko kerjäläiset ja kaupustelijat ja rantapojat suuri riesa.Onko maa käymisen arvoinen ?
Sri Lankan huonot puolet ?
5
1602
Vastaukset
- money talking.
kerjälis ongelma loppuu aika nopeasti.tänä vuoann kymmene kerjälista tapeetiin colombussa viimeinen tapaus eilen .luin eilen sanomalehti.lankadeepa
- Suddi
Huonona puolena pidän sitä, että joka paikassa sinua koitetaan huijata mitä ihmeellisimmillä tavoilla. Joskus ei voi kun nauraa :-)
Loput on sinusta itsestä kiinni. Terveellä maalaisjärjellä,hymyllä ja ystävällisyydellä pärjää pitkälle. Ihmiset ovat todella ystävällisiä ja vieraanvaraisia. Varaa mukaan jotain pientä tulijaista jos vaikka saat kutsun paikalliseen kotiin. Kannattaa mennä.
Kaikkiin ei kuitenkaan kannata luottaa. Arvotavarat turvalliseen paikkaan tai säilöön.
Itse lähden taas kerran tammi/helmikuun vaihteessa sinne.- Lanka
Sri lankalla ei ole kerjäläisiä käytännössä lainkaan, oikein ihmettelimme asiaa. Kaupustelijoita riittää, mutta he ovat ystävällisiä ja päättäväinen "No thanks" riittää.
Huijareita ei ole sen enempää kuin Suomessakaan,jotta maalaisjärkeä mukaan.
Huonona puolena pidin tupakan korkeaa hintaa 4-5 €/ aski ja viinan pöyristyttävää hintaa: 0,7 litraa halpaa rommia: 25 € ja pullo mitä tahansa mietoa likööriä olisi ollut vielä kalliimpaa.
Huono puoli on myös, että vaikka retkivalikoima on mielenkiintoinen, niin autolla etenee 20 km/h keskivauhtia johtuen samalla tiellä pörräävistä tuk-tukeista, mopoista, raskaasta liikenteestä. Jokaiseen retkikohteeseen on siis 6-13h ajomatka yhteen suuntaan. Tästä syystä retkille lähdetään klo 04 aamulla...
- Suomilutkat ovat
suurin ongelma tässäkin paikassa.
Kuvottavia! - oo sri lanka
Ehdottomasti käymisen arvoinen maa. Jotkut rantakaupustelijat/hierojamiehet on vähän ärsyttäviä, mutta kyllä ne lähtee kun muutaman kerran sanoo ei kiitos. Mutta niissä on myös oikein hyviä tyyppejä, monen kanssa istuskelin jutustelemassa niitä näitä, sain jopa pienen lahjan lähtiessäni!
Sri lanka on todella kaunis maa ja turvallinen, ainakaan mulle ei ole koskaan käynyt mitään vaikka joskus saattanut vähän riskialtteissa tilanteissa ollut. Mutta tosiaan kannattaa aina pitää mielessä, että huijareita on paljon ja ihmiset haluaa rahaa. Ei toki kaikki, mutta kannattaa miettiä mihin rahojansa syytää. Toisaalta maksoin ihan tyytyväisenä sen 100 rupiaa kookospähkinästä, vaikka oikea hinta sen 20-30 rupiaa. Ei se mulle nyt ole niin iso raha, ja toinen tarvitsee sitä rahaa enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k744026- 1013555
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah823378Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia382789- 1251673
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361536Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191164Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221134Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk141121Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421120