Sateet?

matkaanvie

erään Roomakirjan mukaan Roomassa sataa paljon syyskuussa ja lokakuussa, pitääkö paikkansa? kannattaako Roomaan matkustaa vain kesällä ja syksyllä? etsin lämpöä joten ukkoset ja täälläkin olevat sateet ei innosta

5

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • satunnainen matkaili

      Kokemusta vaan yhden vkon matkasta 14-21 pv syyskuuta. Satoi ja salamoi yhtenä yönä. Eipä se siis miteskään häirinnyt, kun nukuimme. Toki siihen 'ilotulitukseen' ja kolisteluun heräsi, mutt suojassa kun oltiin, niin 'unihiekkaa' oli kohta riittävästi taas silmissä. ;)

      Aamulla näkyi jotkut kohdat kaduista kosteina, ei märkinä

    • Toinen nonno

      Lokakuussa sataa joskus, mutta se on matkailusesonkia Roomassa, joten ei läheskään aina. Varsinaisia sadekuukausia ovat marras-, joulu- ja tammikuu.

      Viime vuonna lokakuun puolivälissä taisi sataa parina päivänä viikon reissulla. Päivällä oli niin lämmintä, että tarkeni paitasillaan, mutta illalla sai olla poplarityyppinen takki päällä. Roomalaiset sanovat, että lokakuussa saa vaihtaa vaatteita useamman kerran päivässä.

      Kesällä on yleensä liian kuumaa. Roomalaiset yrittävät olla poissa kaupungista heinäkuussa ja elokuussa. Viime kesä oli poikkeus, heinä-elokuussa oli ihan mukavaa.

      Hienoimmat kelit matkailijalle ovat syksyllä ja keväällä. Silloin on myös eniten matkailijoita ja kalleimmat hinnat joka paikassa.

    • ulisse

      Viime vuonna marraskuussa satoi todella paljon. Satoi 24. päivänä ja niistä 13. päivänä ukkosti ja loppuina päivinä oli sumuista. Lokakuussa satoi 13.päivänä ja samalla myös ukkosti. Joulukuu oli samanlainen kuin lokakuu ja syyskuussa satoi vain 9. päivänä. Viime vuoden loppu oli tavallista sateisenpaa. Helmikuussa 2011 satoi luntakin aika reilusti eräänä päivänä.

    • satunnainen matkaili
    • ulisse

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      50
      3347
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      15
      1740
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      36
      1721
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1661
    5. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1392
    6. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1322
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      61
      1299
    8. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1085
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1033
    10. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      984
    Aihe