Harkinnassa tontti jossa kallio pohja ja siitä pari kysymystä
Tarkoitus tehdä pieni talo (noin 90m2) ja autotalli/katos ja ensimmäinen ajatus että betonilaatalle korkeimmalle kohdalle tonttia, oikeastaan kaksi mahdollista paikkaa ja autotalli sitten siihen viereen.
Eli kuinka kallista puuhaa on louhia taloon vesi, viemäri ja sähkö liittymät? Löytyvät rajalta.
Onko talo järkevintä ottaa korkeimmalle kohdalla mihin se olisi mahdollista tehdä ja jos ei ota tuohon niin miten pinta vesien johtaminen?
Ja yleensäkin onko mitään arviota siitä miten kalliiksi tuollainen pienen talon pohjan tekeminen ja liittymät voisi tulla, autotalli tai katos on tarkoitus tehdä samalla ja ainakin varaston osalle betonipohja.
Itse on tarkoitus vain kaataa puut mutta muuten saisi vieras hoitaa hommat.
Alustavasti budjetoin että 25-30 tuhatta ja sillä pitäisi jotain olla jo tontilla....olenko täysin hakoteillä? Paikka on pienehkö kunta.
Kalliolle.....
Pohja80
2
264
Vastaukset
- ...
Naapurilla ainakin 1.5 m syvän kanavan louhinta maksoi reilu vuosi sitten n. 3300 €.
Matkaa oli jotain 20-30 metriä.
Pohjista ja muista kustannuksista ei ole tietoa,kun teki viemäröinnit vanhaan taloon. - inssi..
Käytä suunnittelijaa, kun et näytä osaavan. Ja miksi laatalle perustaisit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.16410292- 552813
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan802508- 852351
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1472084Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2351898- 441382
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131345Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1151197Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei34873