Mietin Etelä-Amerikan kohteita vuodenvaihteen lomaa ajatellen. Loppuun rantakohde jossa on takuuvarmasti lämmintä sekä turkoosin väristä merta.
Eli onko kokemuksia taksi laiva -yhdistelmästä (luin sellaisesta juuri erään espanjalaisen matkakertomuksesta) vai onko ainoa realistinen Caracas-Porlamar lentämällä? Aikaa saarella oloon puoli viikkoa.
Caracas-Isla de Margarita taksi-laiva ym.?
2
349
Vastaukset
- ccs112
Margaritalla on takuuvarmasti lämmintä ja helppo ja halpa mennä Caracasista. Jos oikein haluat sitä turkoosia vettä niin Los Roques on parempi vaihtoehto sen kannalta, mutta jos et harrasta sukellusta, niin voi käydä aika pitkäksi parin-kolmen päivän jälkeen. Margaritalta pääsee halvalla ja kätevästi myös lähisaarelle Cocheen, jossa hiekka on valkoista ja vesi ihanan kirkasta.
Menisin mieluummin lentämällä Margaritalle, se on nopein ja halvin tapa. Jos haluat lautalla päästä niin sinun täytyy mennä ensin kentältä Caracasiin, Caracasista Puerto la Cruziin, joka kestää noin 4 tuntia ja sitten vielä lauttamatka saarelle. Jos taksilla menet Caracasista Puerto la Cruziin niin luultavasti matkan hinta moninkertaistuu koneeseen verrattuna. Tietysti koneesta ne maisemat on vähän tylsemmät... - Kalmiston Janne
Jep, Caracas - Porlamar lento etsintään. Tuo em. matkakertomuksen heppu oli viipynyt 20 päivää, minä suunnittelen olevani vain 3-4.
Luulen, että se Margarita on saarista monipuolisin ja siis varmin ensimmäiselle Venezuelan piipahdukselle. Sitä paitsi olen kerrankin kuljettanut räpylät ja maskin Eilatiin kuitenkaan käyttämättä niitä siellä eli minä olen nähtävästi vain sellainen puolisukeltaja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2745165- 554373
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii943668- 502739
- 212077
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua461863- 1171781
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘981521- 711105
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1531094