kysely

hei!
Mitä mieltä Keuruulaiset ovat, uuden yrityksen toimimisesta?

Toimiiko Keuruulla kahvila jossa :
- keittolounas
- salaatti pöytä
- tuoreita leivonnaisia
- jäätelö/pirtelö annoksia
- erikoiskahveja ja kaakaoita

Onko teille ikinä tullut mieleen, mitä Keuruulle tarvittaisiin, esimerkiksi kahvilan muodossa? Mitä kahvilassa tulisi olla, jotta asiakkaat olisivat tyytyväisiä ja tulisivat uudestaan? Millaista uudistusta Keuruulle tarvittaisiin, vai tarvitaanko mitään? Onko nuorille olemassa kahvila paikkaa, jossa hinnat ovat kohdillaan ja joka on viihtyisä ?

Kiitoksia kaikille jotka vastaavat !
29395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Joko taas se vajaaälyinen kyselee! Hae pellosta salaattisi ja Musakalta pöytäsi.

Äänestä

Tampereella IKEASSA on kaikkee jopa safkaa ja kauniita naisia.hiukkasen enemmän ku keuruulla.

Äänestä

anteeksi vain. En tiennyt että täällä todellakin on noin ilkeitä ihmisiä. Ja en ole se, vaan pari kymppinen nuori nainen. Kiitoksia tästä.

Äänestä
  • Keuruula on ilkeitä ihmisiä, niin nuorissa kuin vanhoissa.

    Äänestä

uudessa MEGA marketissa kiva ja asiallinen caffee paikka.ja kivat plikat duunissa.

Äänestä

Jos keuruulle tulisi kahvila, pärjäisikö se megan kahvilan rinnalla?

Äänestä
  • Kyllähän ruokkiksella aina edullinen kotiruoka kelpaa, Tarpeeksi vaihtelua ruokalistaan, ei tarvitse olla mitään erikoista-Esim. makkarakastiketta, lihakeittoa jne. Sijainti vain, että asiakkaita tulisi vähän jokapuolelta "työmaita". Kahviloita taitaakin olla jo usempi, luulenpa et voi olla vaikea keksiä keinoa, jolla saisi houkuteltua uusia asiakkaita, tietysti leivonnaisten laadulla ja hinnalla.

    Äänestä

kofeinisti nälkäinen: kiitos asiallisesta vastauksesta. Juuri tuollaista kaipasinkin ! Nimenomaan haluan tietää, mikä on teidän mielestänne se, joka toisi asiakkaita tai mitä itse kaipaisitte Keuruulle. Lounas tulisi olemaan vaihteleva. Ihmisten ennakkoluulot saisivat jäädä pois, kuten ensimmäisenä ketjuun vastanneen.

Mikä vetoaisi nuoriin keuruulla? tarkoittaen niitä, jotka haluavat käydä juttelemassa kahvilassa ja viettämässä aikaa. Onko jotain tiettyä tuotetta, joka houkuttelisi vaikka omia lapsianne ?

Äänestä

Viinaa ja huoria tietenkin.

Äänestä

se tuskin käy. Kiitoksia asiallisesta vastauksesta....

Äänestä

No tietenkin nuorille pitäisi olla paljon erilaista musiikkivalikoimaa ja ehdottomasti Wi-Fi verkko että pääsee surffailemaan netissä. Sitten jotain lautapelejällä vois olla ja vaikka PlayStation 3 tai joku vastaava pelikonsoli.
Sisustus vielä nuorekkaasti, niin johan alkaisi asiakkaita tulla ovista ja ikkunoista ;)

Äänestä
  • Tuskinpa vain...teiniangstaajat vaan notkuu päivät pitkät paikalla ja katsoo maksavia asiakkaita pitkin finninenää, ostamatta itse mitään.

    Äänestä

Joku Spice Icen tai Sub Wayn kaltainen voisi tehota nuoriin, irtokarkki kauppa kuten Kalpis. Omat nuoret ainakin toivovat,että oispa Keuruulla. Netti yhteys, pelejä. Vanhemmille ehkä perus setti, kahvia, virvokkeita ( ei alkoa ), leivonnaisia, pikkulämpimiä. Auki olo voisi olla johonkin 21 saakka. Hesburger menee kiinni jo 18 ja asiakkaita varmasti olisi. Tuollaisen sekoituksen kun saisi yllä olevista aineksista, johonkin viihtyisään paikkaan, niin luulisi olevan asiakkaita. Kivelän kauppa on tyhjillään ja tien varressa, siihen olisi helppo poketa.

Äänestä

Ideat ovat hyviä,mutta kuitenkin naiivia ottaen huomioon Keuruun asukasluvun.

Äänestä

kiitoksia ihanista vastauksista ! aivan ihanaa kun löytyy niitä ihmisiä, jotka vastaavat asiallisesti.

Ideana olisikin pientä "jäätelöbaari" tyylistä. Ei siis mitään spice ice 2, vaan aluksi ihan annoksia ja pirtelöitä. Subwayn tyylistä tuskin saa tehtyä, mutta ainahan jokaisesta voi ottaa jotakin mallia !

Ruoka puolesta. Millaista kaipaillaan? tietysti kun on kahvila, ei mitään gurmee ruokaa olisi. Lounasta kyllä, mutta onko jotain muuta? Ja mitä luulette, paras lounas aika jolloin ihmiset kyvät syömässä?

Mites aamupala? esimerkiksi amerikkalainen aamupala: paahtoleipää, pekonia, makkaraa ja kanamuna? toimisiko ja millainen olisi kannattavuus?

Äänestä

Varmaan pärjäisit pelkästään myymällä Amerikkalaisia aamupaloja.; ) Ja ilman muuta hattaroita)Myyt pelkkiä einesruokia teet Vaissin kanssa diilin.

Äänestä

Karvanen Kebab mesta sopisi Kerjuulle oivasti ! Turkkilaista joikhausta taustamusiikiksi, jo vain kiksejä tulisi kun lampaan rasva sulisi.

Äänestä
  • Karvakäsiähän täällä on jo ihan liiaksi asti.

    Äänestä

en tiedä Oliko tuo ollin vastaus päänaukomista vai mitä. Siirryn kyselemään muualle, kiitoksia niille jotka asiallisesti vastasivat ja hyvää syksyä!

Äänestä

Yrittäjältä vaaditaan jonkinasteinen luku-ja kirjoitustaito, eikä laskutaitokaan ole pahasta. Me "asiattomat" kirjoittajat ilmeisesti pelastettiin juuri kahvilayrittäjäksi aikovan rahoittajat.

Äänestä

ahaa. Kiitoksia vain. Juuri tuollaiset ihmiset on niitä kenen takia kukaan ei uskalla lähteä yrittämään mitään. Negatiivisuus tuntuu keuruulla olevan aika suurta. Jotenkin tuntuu, että joillakin on oikein pakkomielle päästä puuttumaan toisten asioihin. Ennakkoluulot tuskin koskaan häviää, kaikkea vanhaa ja joskus tapahtunutta muistellaan keuruulla aina pitkään. Ja näin päästään taas selän taakse jauhamaan asioista.
Tässä on mielipiteeni entisenä keuruulaisena. Takaisin haluaisin tulla ja toteuttaa unelmani, mutta katsotaan.

Kiitos ja näkemiin.

Äänestä

Kahvila yrittäjäksi aikovalle. Lounas voi olla ihan kotiruoka pohjalta, aika vaikka 10.30-13. Aamupalaakin kannattaisin. Hyvähän se olisi, jos Keuruulle tälläinen paikka saataisiin. Olisi muutakin kun pitserioita ja kebabeja. Kannatan ainakin.

Äänestä

Nimimerkki "Ihana vastaus" on aivan oikeassa. Jos tulet Keuruulle yrittäjäksi ominesi ja omilla rahoillasi, niin siitä vaan. Rahoittajilla ja yhteiskunnalla on velvoitteensa huolehtia myös siitä, että yritys toimii, eikä "rästejä" jää, jos yritys ajautuu konkurssiin. Jo tämän "caffeen" lähtökohta oli sellainen, että suosittelisin hänelle sitten vaikka ammattimaista marjanpoimintaa. Realiteetit kohdalleen, sanoisin.

Äänestä

Mitä sitä täällä kiukuttelet.Pistä ihmeessä kahvila pystyyn jos olet sitä mieltä,että Keuruulla on sellaiselle markkinoita.

Äänestä

no viikonloppu-brunssi olisi mainio. sitten kahvilaan nurkkaus, jossa ois sohvat ja mahdollisuus pelata lautapelejä. lisäks laktoosittomia jätskiannoksia ! vohveleita myös myyntiin, mutta ei mitään pelkkää vohvelikahvilaa. isoja kakkupaloja halvalla.

tosin ei pahalla, mutta ei mun mielestä keuruulla kauheesti uusia kahviloita tarvii. tosin lounasruokatarpeesta en osaa sanoa mittää. kotiruoan luulis maistuvan kyllä.

Äänestä

Mexico tyyppinen.Tagoja ja Tequilaa.Vois samalla heittää noppaa ja pelata korttia.

Äänestä

Riippuen minkä ikäisiä nuoria haluaisit houkutella kahvilaan mutta yläaste- ja lukioikäisiä houkuttelisi varmasti halvat hinnat ja hyvä musiikki. Yleensä kahviloissa soi joku Radio Nova tai joku keskustelukanava mikä ei nuoria kiinnosta, mutta mm voicen ym. nuorekkaamman musiikkikanavan kun laittaisi taustalle niin se jo vaikuttaa paljon. Moni nuori tykkää käydä Praiassa josta saa hyvää kaakaota (kermavaahdolla) sekä suht halpoja panineja ja leivonnaisia, tämän erikoisempaa ei tarvitsisi. Nettiyhteys tietysti on plussaa, sitä käyttäisivät varmasti vanhemmatkin ihmiset.

Äänestä

Keuruulta puuttuu edelleen japanilainen sushi-baari! Sushi ja sashimi Suomen kansallisruoaksi kebabin ja pizzan tilalle!

Äänestä

Myös venäläinenkeittiö on ihan lapsenkengissä,keurusseudulla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


cafffeee kirjoitti:

hei!
Mitä mieltä Keuruulaiset ovat, uuden yrityksen toimimisesta?

Toimiiko Keuruulla kahvila jossa :
- keittolounas
- salaatti pöytä
- tuoreita leivonnaisia
- jäätelö/pirtelö annoksia
- erikoiskahveja ja kaakaoita

Onko teille ikinä tullut mieleen, mitä Keuruulle tarvittaisiin, esimerkiksi kahvilan muodossa? Mitä kahvilassa tulisi olla, jotta asiakkaat olisivat tyytyväisiä ja tulisivat uudestaan? Millaista uudistusta Keuruulle tarvittaisiin, vai tarvitaanko mitään? Onko nuorille olemassa kahvila paikkaa, jossa hinnat ovat kohdillaan ja joka on viihtyisä ?

Kiitoksia kaikille jotka vastaavat !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu