Jäljestysharrastus...

Jälkiäjälkiä...

Meillä on 10 kk parsson russel uros ja ihan omaksi ja koiran iloksi ajattelimme aloittaa jäljestys harrastuksen. Tämä osasto lienee hyvä paikka kyssärille :-)
Tuossa viime viikonloppuna kokeilimme Suomen riistakeskuksen sivuilta löytyvillä ohjeilla verijälkeä koiruudelle. Koska oli eka kerta niin teimme n. 100 m pitkän suoran jäljen naudan verellä metsään. Lähdössä veretettiin sieni ja raahattiin sitä perässä ja loppuun lisättiin hiukan lisää verta ja palkkioksi läskin pala. Annettiin olla tunti ja sitten koiruuden kanssa paikalle. Näytettiin paikka ja alkuunhan tuo ihmetteli hajua hetken, sitten ensin hiukan arkaillen lähti jäljen perään ja muutaman kymmenen metriä hitaasti mutta sitten sai innon päälle ja sain juosta perässä kun koiruus kiiruhti liinassa jäljen hajussa loppuun. Koko juttu kesti muutaman minuutin (no ei jälki edes pitkä ollut...) mutta kuinkahan tästä kannattaisi jatkaa kun tuntui tuo ensimmäinen kerta olevan ihan "piece of kakku".

Kuinka pitkän jäljen voin tehdä ja montako kulmaa, voinko jo antaa jäljen olla maastossa vuorokauden ? Entä palkka, kaveri oli viime vkn:na hirvimetsällä ja sieltä tuliaisina on hirven jalka...kuuluuko koiran antaa jalka minulle ja saa minulta muuta palkkaa ?
Varmaan pöljiä kysymyksiä mutta kun aloittelijoita ollaan...

7

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jälki

      Jäljen ikää ja pituutta voi kasvattaa vähitellen kaikessa rauhassa. Itse harjoittelen pääsääntöisesti n.12 - 20 h vanhalla jäljellä, eikä jäljen tarvitse olla mielestäni sen vanhempi. Lyhyitä jälkiä ehkä 2-3 kertaa / vko ja kun koira kehittyy niin pitkä jälki korkeintaan kerran viikossa. Koira kannattaa opettaa jäljestämään rauhallisesti. Älä juokse koiran perässä vaan jarruta koiran menoa hihnalla (ei saa nykiä). Kulmia voit alkaa harjoittelemaan heti kun koira osaa mielestäsi jäljestää tarkasti ja rauhallisesti suoraa jälkeä. Ja hirven sorkka jäljen päähän jos se innostaa koiraa, niin siinä on koiralle palkintoa. Koiran täytyy antaa sorkka sinulle.

    • Jälki

      Noniin, viime viikonloppuna sitten tehtiin vajaa 300 m pitkä jälki ja taisi olla kaksi makuuta tuolla matkalla. Annettiin veren olla maastossa n. 5 h ja tällä kertaa ei poika juossu jälkeä vaan aikas rauhallisesti veti jäljen loppuun. Yksi asia mitä jäin ihmettelemään koiran puuhissa oli se, että jokaisen makuun, alkua lukuunottamatta, koira merkkasi, siis kusas makuun päälle ja jatko matkaa. Onko tuo ihan tavallista ? Vielä seuraavana päivänä ihan normilenkillä ollessamme seurasi jäljen ja samat merkkaukset makuilla ! -> Täytyy vaihtaa paikkaa seuraavalle jäljelle.

      • Jälkiäjälkiä...

        Tuli vahingossa väärä nimmari tohon vastaukseen ;-)) oikeahan kuuluu olla eli Jälkiäjälkiä...


    • Jaakko-2001

      kävin ostamassa koiralleni www.huntingtrackker.net paikantimen kun kahdesti karannut muualle harhailemaan, tiedä sitten mitä on nokkaan tullut :) no onneksi jos nyt karkaa saan sen paikan selville ja osaan hakea sen. toimii muuten hyvin autopaikantimenakin kun olen testannut.

      • 324wefesfsfe

        Mitäs se koira noin karkailee.. Jäljestäessä koira täytyy olla narun perässä, ei vapaana.


    • gh mbygfj6rtjhr5j

      Koiraa ei myöskää kannattaisi antaa edetä juosten vaan jarruttaa vauhtia. Näin koira oppii (jos oppii) tekemään työtä maltillisemmin ja tarkemmin.

      Oikeassa kokeessa / jäljessä kulmatilanteet menii hukiksi ja makaukset juostaan yli jos koira saa mennä omaa tahtia juosten.

      Meidän mäyris tekee itsenäisesti hidasta ja ERITTÄIN tarkkaa työtä.. Toiset tuntemani mäyrikset taas juoksevat jos vain annetaan. Tämä on vähän yksilöllistä.

      Kisajälkien ikä on 12h - 18 h. Jäljen voi toki jättää vuorokaudenkin ikäiseksi. Ei se loppujenlopuksi koiran työskentelyyn vaikuta muutakuin silloin jos sade / sääolosuhteet tai muut metsässä liikkujat ovat sotkeneet tai siirtäneet jälkeä.

      Hirven sorkka kannattaa pistää jäljen päähän "kaadoksi". Ja toki voi palkita sorkan löytämisen jälkeenkin vielä läskin palalla.

    • 2rfwesf3433

      Koiraa ei myöskää kannattaisi antaa edetä juosten vaan jarruttaa vauhtia. Näin koira oppii (jos oppii) tekemään työtä maltillisemmin ja tarkemmin.

      Oikeassa kokeessa / jäljessä kulmatilanteet menii hukiksi ja makaukset juostaan yli jos koira saa mennä omaa tahtia juosten.

      Meidän mäyris tekee itsenäisesti hidasta ja ERITTÄIN tarkkaa työtä.. Toiset tuntemani mäyrikset taas juoksevat jos vain annetaan. Tämä on vähän yksilöllistä.

      Kisajälkien ikä on 12h - 18 h. Jäljen voi toki jättää vuorokaudenkin ikäiseksi. Ei se loppujenlopuksi koiran työskentelyyn vaikuta muutakuin silloin jos sade / sääolosuhteet tai muut metsässä liikkujat ovat sotkeneet tai siirtäneet jälkeä.

      Hirven sorkka kannattaa pistää jäljen päähän "kaadoksi". Ja toki voi palkita sorkan löytämisen jälkeenkin vielä läskin palalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      154
      13535
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      74
      9804
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      99
      9172
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8159
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6783
    6. 150
      6195
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      72
      4308
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    9. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      39
      3407
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      401
      1300
    Aihe