Jäljestysharrastus...

Jälkiäjälkiä...

Meillä on 10 kk parsson russel uros ja ihan omaksi ja koiran iloksi ajattelimme aloittaa jäljestys harrastuksen. Tämä osasto lienee hyvä paikka kyssärille :-)
Tuossa viime viikonloppuna kokeilimme Suomen riistakeskuksen sivuilta löytyvillä ohjeilla verijälkeä koiruudelle. Koska oli eka kerta niin teimme n. 100 m pitkän suoran jäljen naudan verellä metsään. Lähdössä veretettiin sieni ja raahattiin sitä perässä ja loppuun lisättiin hiukan lisää verta ja palkkioksi läskin pala. Annettiin olla tunti ja sitten koiruuden kanssa paikalle. Näytettiin paikka ja alkuunhan tuo ihmetteli hajua hetken, sitten ensin hiukan arkaillen lähti jäljen perään ja muutaman kymmenen metriä hitaasti mutta sitten sai innon päälle ja sain juosta perässä kun koiruus kiiruhti liinassa jäljen hajussa loppuun. Koko juttu kesti muutaman minuutin (no ei jälki edes pitkä ollut...) mutta kuinkahan tästä kannattaisi jatkaa kun tuntui tuo ensimmäinen kerta olevan ihan "piece of kakku".

Kuinka pitkän jäljen voin tehdä ja montako kulmaa, voinko jo antaa jäljen olla maastossa vuorokauden ? Entä palkka, kaveri oli viime vkn:na hirvimetsällä ja sieltä tuliaisina on hirven jalka...kuuluuko koiran antaa jalka minulle ja saa minulta muuta palkkaa ?
Varmaan pöljiä kysymyksiä mutta kun aloittelijoita ollaan...

7

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jälki

      Jäljen ikää ja pituutta voi kasvattaa vähitellen kaikessa rauhassa. Itse harjoittelen pääsääntöisesti n.12 - 20 h vanhalla jäljellä, eikä jäljen tarvitse olla mielestäni sen vanhempi. Lyhyitä jälkiä ehkä 2-3 kertaa / vko ja kun koira kehittyy niin pitkä jälki korkeintaan kerran viikossa. Koira kannattaa opettaa jäljestämään rauhallisesti. Älä juokse koiran perässä vaan jarruta koiran menoa hihnalla (ei saa nykiä). Kulmia voit alkaa harjoittelemaan heti kun koira osaa mielestäsi jäljestää tarkasti ja rauhallisesti suoraa jälkeä. Ja hirven sorkka jäljen päähän jos se innostaa koiraa, niin siinä on koiralle palkintoa. Koiran täytyy antaa sorkka sinulle.

    • Jälki

      Noniin, viime viikonloppuna sitten tehtiin vajaa 300 m pitkä jälki ja taisi olla kaksi makuuta tuolla matkalla. Annettiin veren olla maastossa n. 5 h ja tällä kertaa ei poika juossu jälkeä vaan aikas rauhallisesti veti jäljen loppuun. Yksi asia mitä jäin ihmettelemään koiran puuhissa oli se, että jokaisen makuun, alkua lukuunottamatta, koira merkkasi, siis kusas makuun päälle ja jatko matkaa. Onko tuo ihan tavallista ? Vielä seuraavana päivänä ihan normilenkillä ollessamme seurasi jäljen ja samat merkkaukset makuilla ! -> Täytyy vaihtaa paikkaa seuraavalle jäljelle.

      • Jälkiäjälkiä...

        Tuli vahingossa väärä nimmari tohon vastaukseen ;-)) oikeahan kuuluu olla eli Jälkiäjälkiä...


    • Jaakko-2001

      kävin ostamassa koiralleni www.huntingtrackker.net paikantimen kun kahdesti karannut muualle harhailemaan, tiedä sitten mitä on nokkaan tullut :) no onneksi jos nyt karkaa saan sen paikan selville ja osaan hakea sen. toimii muuten hyvin autopaikantimenakin kun olen testannut.

      • 324wefesfsfe

        Mitäs se koira noin karkailee.. Jäljestäessä koira täytyy olla narun perässä, ei vapaana.


    • gh mbygfj6rtjhr5j

      Koiraa ei myöskää kannattaisi antaa edetä juosten vaan jarruttaa vauhtia. Näin koira oppii (jos oppii) tekemään työtä maltillisemmin ja tarkemmin.

      Oikeassa kokeessa / jäljessä kulmatilanteet menii hukiksi ja makaukset juostaan yli jos koira saa mennä omaa tahtia juosten.

      Meidän mäyris tekee itsenäisesti hidasta ja ERITTÄIN tarkkaa työtä.. Toiset tuntemani mäyrikset taas juoksevat jos vain annetaan. Tämä on vähän yksilöllistä.

      Kisajälkien ikä on 12h - 18 h. Jäljen voi toki jättää vuorokaudenkin ikäiseksi. Ei se loppujenlopuksi koiran työskentelyyn vaikuta muutakuin silloin jos sade / sääolosuhteet tai muut metsässä liikkujat ovat sotkeneet tai siirtäneet jälkeä.

      Hirven sorkka kannattaa pistää jäljen päähän "kaadoksi". Ja toki voi palkita sorkan löytämisen jälkeenkin vielä läskin palalla.

    • 2rfwesf3433

      Koiraa ei myöskää kannattaisi antaa edetä juosten vaan jarruttaa vauhtia. Näin koira oppii (jos oppii) tekemään työtä maltillisemmin ja tarkemmin.

      Oikeassa kokeessa / jäljessä kulmatilanteet menii hukiksi ja makaukset juostaan yli jos koira saa mennä omaa tahtia juosten.

      Meidän mäyris tekee itsenäisesti hidasta ja ERITTÄIN tarkkaa työtä.. Toiset tuntemani mäyrikset taas juoksevat jos vain annetaan. Tämä on vähän yksilöllistä.

      Kisajälkien ikä on 12h - 18 h. Jäljen voi toki jättää vuorokaudenkin ikäiseksi. Ei se loppujenlopuksi koiran työskentelyyn vaikuta muutakuin silloin jos sade / sääolosuhteet tai muut metsässä liikkujat ovat sotkeneet tai siirtäneet jälkeä.

      Hirven sorkka kannattaa pistää jäljen päähän "kaadoksi". Ja toki voi palkita sorkan löytämisen jälkeenkin vielä läskin palalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      164
      2974
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      33
      2816
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      37
      1831
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      21
      1784
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      183
      1680
    6. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      206
      1526
    7. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      325
      1473
    8. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      101
      1441
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      17
      1249
    10. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      71
      1225
    Aihe