Häämatkalle Kap Verdeen?

morsian-12

Ensi syksynä häämatkalle.. Olisko Kap Verde hyvä kohde? Vaikuttais siltä. Onko kellään suositella hyvää kohdetta/hotellia ilman lapsia tehtävälle reissulle? Mites tuo sää noin syyskuun alkupuolella? Ainakin Finnmatkojen sivuilla luvataan 29 ja poutapäiviä 27..

6

919

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sorryvaan

      Valitkaa hyvät ihmiset toinen matkakohde. Kap Verdelläei ole mitään mitä myöhemmin haluaa muistaa.

      • Hyväon

        Mitä ihmettä siellä tarvitsisi olla? Ihan hyvä paikka, nimenomaan rentoutumiseen ja häämatkaan. Täytyykö aina pää kolmantena jalkana ravata nähtävyyksissä ja kaupoissa. Se on lomaa HALOO.


      • kerran käynyt
        Hyväon kirjoitti:

        Mitä ihmettä siellä tarvitsisi olla? Ihan hyvä paikka, nimenomaan rentoutumiseen ja häämatkaan. Täytyykö aina pää kolmantena jalkana ravata nähtävyyksissä ja kaupoissa. Se on lomaa HALOO.

        Ihana häälomapaikka. Aurinko, meri, ruuat, juomat, no stress!


    • juupajoopa

      Sänky on oltava hyvä :)

    • 2xHästens

      Jos tarkoitus on ottaa iisisti ja nauttia auringosta, niin sinne vain. Ei kiirettä mihinkään. Riu on loistava hotelli hemmotteluun.

      Tosin saarella ei todellakaan ole mitään kulttuuria eikä erityisemmin nähtävääkään. Kaupunki ja kulttuurilomat ovat erikseen.

    • lomalainen

      Olimme häämatkalla Kap Verdellä. Kohde on todella hyvä jos ei halua kierrellä museoita ja muita aataminaikusia nähtävyyksiä. Pelkkää rantaa, aurinkoa ja hyvää ruokaa. Sopii oikein hyvin lepolomakohteeksi, kaikki riippuu siitä mitä haluaa matkalta.

      Olimme Riu-hotellissa. Hieno hotelli, all inclusive, hotelliasukkaita noin 1000. Hieman liukuhihna-meininkiä ravintoloissa ja iltaohjelma aika kuraa. Tätä hotellia en voi suositella häämatkalaisille. Allasalue on täynnä väkeä samoin aurinkotuolit rannalla, eli on oltava aikaisin aamusta liikkeellä että saa oman paikan. Toki lounasaikaan tuoleja vapautuu, silloin kannattaa olla kytiksellä.

      Voin tosin suositella Morabeza-hotellia. Todella kaunis, tyylikäs ja tunnelmallinen eikä niin iso. Aivan keskustassa ja ranta ihan vieressä. Harmittaa ettemme valinneet tätä hotellia omalle matkallemme.

      Jos menette Salin saarelle Santa Marian keskusta on todella pieni mutta aito. Ei ole liikaa turisteja, afrikkalaiset kaupustelijat yrittävät myydä kaikennäköistä, mutta missä näitä kaupustelijoita ei olisi. Ranta on todella pitkä, voi olla aivan kahden jos haluaa. Riun edessä ranta on todella tuulinen ja aallokko kova, mutta niemen toisella puolen esim Morabeza-hotellin edessä paljon miellyttävämpi.

      Melkein suosittelen että menkää kahdeksi viikoksi ja tehkää retki vaikka Fogon tulivuorisaarelle. Viikossa Salin saari on nähty ja voi tylsistyttää. Mutta tähän aikaan vuodesta olisimme itse kaivanneet vielä viikon lisää valohoitoa.

      Mukavaa häämatkaa! Nauttikaa! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2522
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1802
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1210
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      1008
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      966
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      905
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      87
      848
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      97
      816
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      781
    Aihe