koira puree itseään, mitä tehdä?

luiree

Ongelmani on tai ei oikeastaan minu ongelmani, sillä koira ei ole minun mutta olen huolissani siitä. Mutta kuitenkin ongelmana on että koira puree jalkojaan. Olen kuullut että tämä voisi johtua kivusta tai stressistä. Koiran perhe on todella paljon poissa eikä koiralla ole minkäänlaisia aktiviteetteja kuten leluja. Ja koira pääsee vain hyvin lyhyille lenkeille, koska perheellä ei ole aikaa viedä pidemmille. Niin voiko takajalkojen pureminen johtua stressistä tai turhautumisesta?
Ja onko jotain mitä voisin tehdä koiran hyväksi, sillä kumminkin asun tässä perheessä vuoden verran?

3

4525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7+12

      En kyllä ymmärrä miksi sillä perheellä pitää koira olla jos ei aikaa ole hoitaa edes koiran perustarpeita, eli lenkittää sitä. Koirahan on turhautunut ja stressaantunut selvästi kun järsii itseään.
      Vie sinä sitä koiraa pitemmille lenkeille, autat suuresti sitä koiraraukkaa.

    • Oikein olet kuullut,että voi olla noita mainitsemiasi.Voi myös olla allergiaa.
      Koiralla ei ole hyvä olla,ja siksi pitäisi noit asiat tarkistaa ja asia hoitaa kuntoon.
      Omistajien nyt pitäisi hoitaa koira kuntoon.Sen mitä voit ainakin tehdä,niin kertoa se heille.
      Jos koira on esim.sairas,niin hoitamatta jättäminen on vähän samaa luokkaa kuin heitteillejättö...
      Noista muista puutteista(kun tuntee tapauksen), voi vaikka kysyä paikalliselta eläinsuojeluyhdistykseltä (tosin oireilustakin),mitä mieltä ovat ja onko liikaa puutteita.
      Näin luettuna ei ainakaan kovin mukavalta koko paketti kuulosta...

    • Myy-Pikkuinen

      Minulla oli yks tättähäärä koiruus joka aina aamuisin venkoili sohvalla ja omassa tuolissaan. Se laittoi itsensä sellaiseen solmuun ja välillä nappaili takajaloistaan kiinni, sekä myös häntäänsä ja aattelin että ei hitsi mikä adhd!! Muulloin se ei tuota tehnyt ja nuokin pellentemput loppui siinä vuoden ikäisenä.

      Tosin nuo sen temput ei ollut jokapäiväisiä, vai pitäiskö todeta että aamuisia. Mut silloin mietin että sillä on sitä virtaa sen verran kunnes pääsi ulos vähän paineitaan purkaan. Tosin kyseessä oli rotu joka ei pentuna ollut muutenkaan niitä rauhallisempia, ei ainakaan tuo. =)))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      101
      1795
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1180
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      456
      1146
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1053
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      831
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      827
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      49
      766
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      763
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      718
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      681
    Aihe