Tuolla palkalla pitäis pärjätä

Minkäläinen laskutapa onkaan olemassa kun miesten keskipalkaksi on laskettu n. 3600e/kk, ja naisten palkaksi n. 2800e/kk,taitaa eräillä olla hyvät palkat,ja kyllä tuollaisilla palkoilla pitää tulla toimeen kun eräillä pitää pärjätä yli kaksi kertaa huonommalla palkalla,mutta huonopalkkaiset OVATKIN PALKKAKUOPASSA, JOHON PITÄISI TULLA PARANNUSTA VÄLITTÖMÄSTI KIITOS.
10258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

No ei se kauas heitä tuosta. Saan noin 3000 € brutto jätkätason hommista, kajaanissa teknologiapuistossa sijaitsevasta firmasta, metallin sopimuksella. Tuo keskiarvohan on laskettu koko maasta joten siitäpä se tulee.

Äänestä
  • et muuten saa 3000€ lähellekään metallin sopimuksella,2000€ brutto
    lähellä totuutta.

    Äänestä

  • kaikin puolin, jos meinaat tosiaan jätkätason hommista. et tiiä niistä yhtään mittää!

    Äänestä

Hakeudu parempiin hommiin jos palkkaus ei miellytä, itsekin olen ns. huonopalkkaisella alalla , joidenkin mielestä.... Silti joka kuu jää käteen rapiat 2000€...

Äänestä

Sossu maksaa kaiken ja pimeät hommat auttaa kummasti, ei veroja ja kaikki on itsestä kiinni. Menkäähän aamulla töihin orjat, itse metsästelen ja otan välillä luonnollisesti parit konjakit työläisten kunniaksi, teidän veronmaksajien piikkiin.

Äänestä

Itse saan 3600e nettona kuussa. Sillä pärjää, ja säästöönkin jää joka kuukausi 1500-2000e. Ei hätiä mitiä.

Äänestä
  • täällä kehuu tulojaan taas?
    Ärsyttää kun naistyöläiselle jää käteen n. 1500 egua kuussa vaikka palvelee vittumaisia asiakkaita, ei kaupassa,
    muuallakin on palveluneuvojien nimikkeillä olevia empaattisia palvelijoita, mutta ei työnanataja arvosta heitä vaikka olemme työpaikan ekoja aspan palvelijoita!!

    Äänestä

Etelän isot palkat muuttaa tuota keskiarvoa ihan toisenlaiseksi kuin se täällä Kainuussa olisi. Keskiarvo ei kerro mitään - jos on muutama todella hyvätuloinen, se vääristää keskiarvoa. Meridiaani olisi paljon parempi vertailuluku.

Itselläni on ollut aina naisten keskitason palkka ja tällä hetkellä saan n. 2800 bruttona eli ajantasalla ollaan!

Äänestä

Ammatinvalintakysymys! Miksi esim. kaikenmaailman toimistotytyille pitäiskään maksaa enemmän, vähempikin riittäis!

Äänestä

hittoako siitä tiedät mitään!?
S-tana kun asiakkaita palvellaan, niitä vittuilevia asiakkaita päivästä toiseen firman sääntöjen mukaan eli me aspassa olevat olemme se käyntikortti firmaan, pitäis meillä olla enempi palkkaa siitä asiakkaan oikeasta käsittelystä!

Minkä me osaamme ja takuuvarmasti, asiakas saa laadukasta palvelua vain ja just meiltä!

Ollaan firman käyntikortti!

Sinä "maijaa" et tiedä mitään näistä palveluista, näköjään...
turhaa urputtaa täällä....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Palkkojen tasausta ! kirjoitti:

Minkäläinen laskutapa onkaan olemassa kun miesten keskipalkaksi on laskettu n. 3600e/kk, ja naisten palkaksi n. 2800e/kk,taitaa eräillä olla hyvät palkat,ja kyllä tuollaisilla palkoilla pitää tulla toimeen kun eräillä pitää pärjätä yli kaksi kertaa huonommalla palkalla,mutta huonopalkkaiset OVATKIN PALKKAKUOPASSA, JOHON PITÄISI TULLA PARANNUSTA VÄLITTÖMÄSTI KIITOS.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu