Parketin alle Tuplex vai Provetn

neuris ***

Tupleksi on kuulemma kiva asentaa ja pitää varmasti kosteuden pois parketista, mutta. Ajattelin sitä, että kyllähän sen kosteuden pitää päästä siitä petonista pois, nyt siinä olisi heti muovi vastassa? Ymmärsikö jotai väärin.
Provent taas mainostaa sillä, että äänen vaimennin pallot ovat petonia vasten ja muovi parkettia vasten, näin betonin kosteus pääsee tuulettumaan sivukautte.
Myyjät sanovat vain, että makuasia. En haluaisi seinieni homehtuvan vain sen takia, että parkettia piti varjella oikein kaksin muovein.
Alunperin lattiaan on laitettu Pargolag, myyjä suositteli sen vaihtamaan tässä samassa rytäkässä.

Mitäs ammattilaiset ovat mieltä?

Meillä on rossi pohja ja vesikiertonen lattialämmitys.

4

2834

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saneerauskohdeko

      Ei ne seinät sieltä mihinkään homehdu, jos ovat nytkin kunnossa. Tuplex toimii hyvin, tuo toinen on aika paksu.

    • Neuris***

      Sain tänään postissa Proventin näytepalan. Netistä katsoin viedeon ja vakuutuin. Näytepala on itseasiassa yllättävää kyllä ohut.
      Tuplex on nyt sitten unohdettu ja Provent tilattu.

    • muovikalvo

      siinä vain on ohut ja materiaali paljon paksumpi kuin Tuplex

    • 3mm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      91
      4453
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      232
      1739
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1440
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1140
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      330
      1072
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1060
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      49
      1029
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      141
      982
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      944
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      99
      933
    Aihe