Eräs noheva itsepuolustusta harrastava suomalainen nuorimies nappasi yhden ulkomaalaisen ryöstäjän kiinni ja sai kortin takaisn, mutta ryöstäjä rimpuili rajusti ja pääsi karkuun. Varmasti ryösti uuden kortin heti kulman takana.
Tällainen toiminta ei kuulu Suomeen. Olisitko uskaltanut mennä apuun, jos olisit osunut paikalle? Mitä olisit tehnyt?
Ulkomaalaiset ryöstäjät rellestävät Helsingissä
7
359
Vastaukset
- väkivalta = ratkaisu
Olisin hakannut tumman-pojun jauhenlihaksi, teholta on hieman vaikeaa lähteä korttia varastamaan ja varmasti miettii seuraavan kerran et keneltä varastaa.
- Kyllä ottaa päähän
Kolme pitkää somalimiestä ryösti tänään illalla kaverini Rautatietorin läheisyydessä.Kaveri oli tulossa S-marketista ulos ja miehet kävivät kimppuun.
Kaveri huusi apua suomeksi ja englanniksi.Kukaan ei auttanut.
Hän juoksi johonkin bussiin sisälle ja somalit perässä.Lopulta kuski soitti poliisin ja kaverini sai pideltyä yhtä somalia aloillaan poliisin tuloon asti.
Toiset veivät i-podin mennessään.
Olisi ollut kiva jos joku välittäisi kanssaihmisistään,mutta Helsingissä turha toive.- 4
Siinäpä se, kukaan ei ajattele, että entäs jo minä itse joskus tarvitsen apua ?
Poliisille riittää, jos joku lähtisi seuraamaan ryöstäjiä ja pitäisi kännykällä yhteyttä
Häkeen mihin suuntaan rosvot juoksevat ja kertoisi heidän tuntomerkkinsä.
- viesti paikan päältä
Kunhan nyt hallituksemme suostuu vihdoinkin Schengen-sopimuksen laajentamiseen myös Romaniaan ja Bulgariaan, eli kaikkien niiden kansalaisten vapaan liikkumiseen EU:ssa, pääsemme entistä enempi ja hyvin pian nauttimaan siitä samasta, mitä on Mallorcalla juuri on menossa. Ottakaapas itse selvä, mitä tarkoitan.
Tässä voisin tietysti kysyä, miksi oikeastaan Espanjan hallitus sai EU:lta luvan olla antamatta nimenoman näiden maiden kansalaisille työlupia,. Olisiko siinä ollut huoli näiden jo maassa luvallisesti tai luvatta olevien 700.000 romanialaisten tulevasta roolista edelleen lisääntyvän työttömyyden aikana? - silmien puhkaisu
on paras keino ja lopettaa ryöstelyt lopullisesti
- Katupartio
Helppohan niiden on rellesää kun yhteiskunta tekee sen aina vaan helpommaksi. Eli poliisien määrää vähennetään joka vuosi vaikka rikokset lisääntyvät hurjaa vauhtia? Helsinki on niin pieni paikka että 20 poliisin jalkapartio tekisi keskustasta paljon turvallisemman paikan elää ja asustaa. Kansa vaatii enemmän poliiseja mutta poliitikot eivät uskalla tehdä asialle mitään? Pitäisi tutkia mistä moinen johtuu???
- Huolestunut kun vääristä asioista tingitään ja vääriin satsataan :( - palikat edustat
Täältä löytyy syylliset:
http://web.eduskunta.fi/Resource.phx/eduskunta/index.htx?lng=fi
Ja tässä mietintö ja työryhmät:
http://www.eduskunta.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/uavm_8_2006_p.shtml
Katso erityisesti kohta LIITTYMISVALMIUS, josta käy ilmi ongelmat, jotka nyt TÄÄLLÄKIN realisoituvat- Räsäsen äänensävyistä kuulsi, että ottavat keväällä SCHENGENIIN.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1328364Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4797612SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2215692Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en964752Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1474644Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1094486Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su1564447Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254365Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr134202Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03840