Eräs noheva itsepuolustusta harrastava suomalainen nuorimies nappasi yhden ulkomaalaisen ryöstäjän kiinni ja sai kortin takaisn, mutta ryöstäjä rimpuili rajusti ja pääsi karkuun. Varmasti ryösti uuden kortin heti kulman takana.
Tällainen toiminta ei kuulu Suomeen. Olisitko uskaltanut mennä apuun, jos olisit osunut paikalle? Mitä olisit tehnyt?
Ulkomaalaiset ryöstäjät rellestävät Helsingissä
7
381
Vastaukset
- väkivalta = ratkaisu
Olisin hakannut tumman-pojun jauhenlihaksi, teholta on hieman vaikeaa lähteä korttia varastamaan ja varmasti miettii seuraavan kerran et keneltä varastaa.
- Kyllä ottaa päähän
Kolme pitkää somalimiestä ryösti tänään illalla kaverini Rautatietorin läheisyydessä.Kaveri oli tulossa S-marketista ulos ja miehet kävivät kimppuun.
Kaveri huusi apua suomeksi ja englanniksi.Kukaan ei auttanut.
Hän juoksi johonkin bussiin sisälle ja somalit perässä.Lopulta kuski soitti poliisin ja kaverini sai pideltyä yhtä somalia aloillaan poliisin tuloon asti.
Toiset veivät i-podin mennessään.
Olisi ollut kiva jos joku välittäisi kanssaihmisistään,mutta Helsingissä turha toive.- 4
Siinäpä se, kukaan ei ajattele, että entäs jo minä itse joskus tarvitsen apua ?
Poliisille riittää, jos joku lähtisi seuraamaan ryöstäjiä ja pitäisi kännykällä yhteyttä
Häkeen mihin suuntaan rosvot juoksevat ja kertoisi heidän tuntomerkkinsä.
- viesti paikan päältä
Kunhan nyt hallituksemme suostuu vihdoinkin Schengen-sopimuksen laajentamiseen myös Romaniaan ja Bulgariaan, eli kaikkien niiden kansalaisten vapaan liikkumiseen EU:ssa, pääsemme entistä enempi ja hyvin pian nauttimaan siitä samasta, mitä on Mallorcalla juuri on menossa. Ottakaapas itse selvä, mitä tarkoitan.
Tässä voisin tietysti kysyä, miksi oikeastaan Espanjan hallitus sai EU:lta luvan olla antamatta nimenoman näiden maiden kansalaisille työlupia,. Olisiko siinä ollut huoli näiden jo maassa luvallisesti tai luvatta olevien 700.000 romanialaisten tulevasta roolista edelleen lisääntyvän työttömyyden aikana? - silmien puhkaisu
on paras keino ja lopettaa ryöstelyt lopullisesti
- Katupartio
Helppohan niiden on rellesää kun yhteiskunta tekee sen aina vaan helpommaksi. Eli poliisien määrää vähennetään joka vuosi vaikka rikokset lisääntyvät hurjaa vauhtia? Helsinki on niin pieni paikka että 20 poliisin jalkapartio tekisi keskustasta paljon turvallisemman paikan elää ja asustaa. Kansa vaatii enemmän poliiseja mutta poliitikot eivät uskalla tehdä asialle mitään? Pitäisi tutkia mistä moinen johtuu???
- Huolestunut kun vääristä asioista tingitään ja vääriin satsataan :( - palikat edustat
Täältä löytyy syylliset:
http://web.eduskunta.fi/Resource.phx/eduskunta/index.htx?lng=fi
Ja tässä mietintö ja työryhmät:
http://www.eduskunta.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/uavm_8_2006_p.shtml
Katso erityisesti kohta LIITTYMISVALMIUS, josta käy ilmi ongelmat, jotka nyt TÄÄLLÄKIN realisoituvat- Räsäsen äänensävyistä kuulsi, että ottavat keväällä SCHENGENIIN.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka892523- 671465
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww841403EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje131208- 81933
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19910Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe36800Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta103799- 54783
- 30706