En jaksa koluta koko Nokia C7 käyttöohjetta läpi, sen tähden kysynkin täältä, että mistä puhelimesta saa toiminnon millä voi kirjoittaa isolla kirjaimella tekstiä yhtäjaksoisesti eikä se välillä siirry pieniin kirjaimiin,
Isoilla kirjaimella kirjoittaminen
Nokia C7.
13848
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Se toiminto taitaa löytyä puhelimen virtuaali Qwerty näppäimistöstä: http://mos.futurenet.com/techradar/Review images/TechRadar/Mobile phones/Nokia/C7/Screengrabs/Nokia C7 keyboard wide screen 2-420-100.jpg
Vähän epäselvä kuva, mutta kun painat siitä näppäimistön vasemmassa alakulmassa olemaa ylänuoli näppäintä ( Z kirjaimen vasemmalla puolella) muistaakseni kaksi kertaa, niin tavallaan Caps Lock menee päälle.
juuri noin,pari kertaa painaa niin sen ylänuolen alapuolelle tulee viiva _..sit se pysyy
Ei minulla ole samanlainen näppäimistö kun kuvassa on, kun kirjoitan tekstiviestiä. Se muuttui Anna päivityksen yhteydessä.Minulla on näppäimistön toisella alarivilla merkit nuoli ylös, välilyöntinäppäin ja poistonäppäin. Alarivillä ensiksi vasemmalla vihreä pukki,sen jälkeen keskellä merkki 12# ja sen jälkeen < ja > merkit.ja sen jälkeen merkki kolme viivaa päällekkäin ja lopuksi oikealla nuoli jossa on sakara.
Voin neuvoa tarkemmin kun saavun kotiin ( Noin kello 14.30) sillä omassani Nokia N8 puhelimessa on Anna päivitys ja se on minulla kotona vara puhelimena.
Löysin jonkinlaisen sivun, missä on kuva samanlaisesta Symbian Anna näppäimistöstä kun minulla on C7:ssa.
http://www.n8fin.com/symbian-anna-ominaisuuksia/
Kun painat sitä vasemmasta alakulmasta sitä ylänuoli näppäintä muutaman kerran tai pitkään niin kirjainten pitäisi muuttua suureksi.
Kyllä minä osaan vaihtaaa nuoli-näppäimestä isot ja pienet kirjaimet, mutta en osaa lukita isoja kirjaimia, jotta voisin kirjoittaa niillä yhtäjaksoista tekstiä. Kun kirjoitan tekstiä niin täytyy minun joka kerta painaa nuoli-näppäimestä että se vaihtuisi isoksi kirjaimeksi.
Nyt asia ratkesi. Puhelimesta löytyi painamalla näppäimistön merkkiä, jossa on kolme viivaa päällekkäin jonkinlaiset ohjeet. Painoin näppäimistön nuolta ja sain isot kirjaimet esiin ja sen jälkeen painoin uudestaan nuolta niin toiminto lukitsi isot kirjaimet. Tämän jälkeen pystyin kirjoittamaan yhtäjaksoisesti tekstiä isoilla kirjaimilla.
Itse sain isot kirjaimet lukittua tälleen: http://www.youtube.com/watch?v=ZyUAtBDExHc
Video on pikaisesti tehty.....
Oikein hyvä video. Millä kuvasit sen ja miten sait kuvattua sen siten, että siinä ei näkynyt valoheijastuksia. Yritin itse kuvat Samsung Galaxy tabletin toimintoja mutta valo heijastui pahasti laitteen näytöllä että kaikki logot olivat vain epäselviä välkkyviä ruutuja.
Kuvasin tämän videon ihan Pentax K-X järjestelmäkameralla.. Tarkensin sen kännykän näyttöön ja aloitin kuvaamisen. Harmillista että tuosta Pentax kamerasta puuttuu se automaattinen tarkennus videossa.
Olet ilmeiseti tallentanut videon johonkin Windowsin kansioon. Mikä versio sinulla on Windowsissa vai onko sinulla joku muu käyttöjärjestelmä. Oletko kokeillut Windows 7:ssa olevaa Windows Liven elokuvatyökalua, jolla voi editoida videota. Se löytyy Käynnistä toiminnon sisältä..
Minulla on Windows 7, ja en ole ikinä muokannut yhtään videota. Tallennan aina videot ja kuvat Windowsin omat tiedostot kansion "Kuvat" "Videot" kansioihin, ja sen jälkeen laitan
http://www.download.fi/tietoturva/varmuuskopiointi/cobian_backup.cfm
varmuuskopiointi ohjelman päälle, ja kuvat kopioituvat talteen ulkoiselle levylle.