Yhdellä poreamme, joka vie joka ilta 600 litraa vettä, mutta kun ei asuntokohtaista vesimittaria, koko taloyhtiö maksaa tän herkut ja suihkuttelut lopuks! Halvalla siipeilee muiden asukkaiden kustannuksella, eikö ole röyhkeää? Pitäis määrätä kolminkertainen maksu, jos asunnossa poreamme!
Poreammeen vedet maksaa muutkin!
25
2886
Vastaukset
- jl äj äjl äj äjmn
Tervetuloa realiteettimaailmaan.
Nojoo, vaadi seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen esityslistalle, että hankitaan asuntokohtaiset mittarit. Tosin ihme, jos menee läpi yhden asukkaan takia............- kateellist ry
"Tosin ihme, jos menee läpi yhden asukkaan takia............ "
Miiksi joku vastustaisi mittareita. No ehkä ne poreamme ja muu amme asukkaat. Luonnollisesti. Kun joutuisivat itse maksamaa oman lystinsä. - ei muuten
tiedätkö paljonko nuo mittarit maksaa...n. 500 euroa /m2 kun ne saa vain käyttöputkiremontin yhteydessä...siitä vaan vaatimaan...
- mittarit........
ei muuten kirjoitti:
tiedätkö paljonko nuo mittarit maksaa...n. 500 euroa /m2 kun ne saa vain käyttöputkiremontin yhteydessä...siitä vaan vaatimaan...
Oikea hinta on n. 800 euroa per mittari asennettuna.
mittarit........ kirjoitti:
Oikea hinta on n. 800 euroa per mittari asennettuna.
Ja tuohon hintaan sisältyvät myös kaikki runkovesijohtoihin tarvittavat muutokset?
- 1600 tai 3200 €
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Ja tuohon hintaan sisältyvät myös kaikki runkovesijohtoihin tarvittavat muutokset?
Kyllä 800 eurolla pitäisi jo saada muutakin kuin pelkkä mittari.
Mutta homman juju onkin siinä, että niitä mittareita tarvitaan 2 tai 4 kpl huoneistoa kohti!
Eli kylmä lämmin vesi ja molemmat kahteen kertaan, jos on esim. keittiö ja KPH eri nousulinjoissa kiinni.
Lisäksi pitää muistaa, että mittarit pitää uusia säännöllisesti, jotta tarkkuus säilyy. Lämpimän veden mittari voi olla tarpeen uusia esim. 5 vuoden välein ja kylmän vähän harvemmin. Eli tullee ylläpitokulujakin muutama kymppi vuodessa. Plus mittarien lukeminen ja tasauslaskujen laadinta ... eli kyse on lopulta siitä, kuka maksaa n. 2000 € investointikulun plus 100 €/vuosi käyttökulut. - 10+3
kateellist ry kirjoitti:
"Tosin ihme, jos menee läpi yhden asukkaan takia............ "
Miiksi joku vastustaisi mittareita. No ehkä ne poreamme ja muu amme asukkaat. Luonnollisesti. Kun joutuisivat itse maksamaa oman lystinsä.taidat itse olla vaan kateellinen kun ei rahat riitä porealtaaseen saatika sen täyttämiseen.
- siipeilijä
osta itselle kans poreamme niin ei tarvitse valittaa!
- Jiihaaa...
Entä jos ei ole mitään käyttöä? Eikö olisi helpompaa vaan laskea päivittäin keittiön hanasta vastaava vesimäärä suoraan viemäriin?
- hanki samanlainen
Kateus on kansamme kantavia voimia.
- ------
Kaikille vaan poreamme. Asukkaat veden maksaa korotettuina vastikkeina. Ei ilmaista vettä ole olemassa asunto-osakkeissa vaikkei siitä laskuteta erikseen. Eli valitus ei ole kateutta vaan järjenkäyttöä.
- kateellisia pazkoja
Niin ei se poreamme yhtään enemmän kuluta kuin samankokoiset kylpyammeetkaan. Ja niitäkin on aika monessa kerrostaloasunnossa jos ei oo kylppäriremppojen yhteydessä poistettu tilaa viemästä.
Hernerokkapäivänä siitäkin tulee helposti poreamme ;)- temppurata-apina
Ajatelkaahan, miten paljon stressin kokonaismäärä maassamme laskee kylpyammeiden ansiosta! Se vaikuttaa ihan takuulla jo kansanterveyteenkin. Ammeeen poistaminen ei välttis ole ihan viisas temppu - varsinkaan, jos sitten tehdään oma sauna. Kumpi vie enemmän tilaa ja energiaa? Kuitenkin ne ovat aika suuressa määrin toistensa korvikkeita.
- helppo nakki
minulla on 2000 litran poreamme kerrostalossa. Sitä ei vain tarvitse tyhjentää vaan siinä on puhdistus kuten uima.altaissa.
- tyhjää narinaa
kerro hän joka joka ilta kylpee poreammeessa? Minulla oli 10 vuotta ja viimeisinä vuosina käytin kerran vuodessa. ja 600 litraa vettä maksaan.4 euroa.Kun pidät tunnin pakkasella ikkunaa auki niin enemmän menee yhtiön rahoja harakoille.
- vesilotraajat.....
Täytyy myös ottaa huomioon että vesimaksu ei kata koko köyttövesikustannusta vaan se otetaan muista vastikemksuista ja näin vesimaksu on saatu siedettävälle tasolle eli 15-30 euroa/penkilö. Todellisuudessa vesimaksu pitäisi olla siellä 50 euron luokassa per henkilö.
- Heeessu
Minä olen työni takia kotoani pois 2-2.5 viikkoa kuukaudessa ja maksan kuitenkin täyden vesimaksun joka kuukausi. Eikö ole törkeää?
Jollain asukkaalla on poreamme, joku käy suihkussa 2 kertaa päivässä, joku on paljon kotoa poissa esim. työn takia, joku käy suihkussa kuntosalilla. Joku on tekee likaista työtä ja viipyy suihkussa kauemmin ja joutuu pesemään vaatteitaan useammin, toinen saattaa käyttää syödä pelkästään ulkona ja ei käytä astianpesukonetta lainkaan.
Pitäisikö näille kaikille räätälöidä oma vesimaksu?- naulan kantaan
Juurikin näin. Suihkussa menee vettä reilut 10 l/min ja siitäkin noin 2/3 osaa on lämmintä vettä. Teinit voivat ottaa jopa kolmen vartin mittaisia suihkuja .... jolloin kuluu laakista 400 l vettä!
Myös "nuukat" suuret ikäluokat osaavat tuhlaamisen. Perusteena on, että kun on lapsuudessa kärsitty vilua ja puutetta, niin nyt ei niin tarvi säästellä. Eli astiat pestään juoksevan veden alla, yhtiön saunassa jätetään suihku päälle saunomisen ajaksi jne.
Ja voihan naapureiden siivellä loisia myös sillai, ettei isännöitsijälle ilmoiteta kaikkien asukkaiden lukumäärää. Kun olin yhden talon hallituksessa, eteen tuli tapaus, missä asunto oli vaippaikäisen nimissä ....siis vain yhdestä maksettiin vesimaksu, vaikka asukkaita oli todellisuudessa 3.
Em. seikoista johtuen vedekulutus voi kerrostaloissa vaihdella reilusta 100 litrasta 300 litraan per nuppi per vuorokausi. Ihan riippumatta siitä, onko talossa ammeet vai ei. Koska niitä ammeita ei kuitenkaan päivittäin käytetä. - pidä varasi
naulan kantaan kirjoitti:
Juurikin näin. Suihkussa menee vettä reilut 10 l/min ja siitäkin noin 2/3 osaa on lämmintä vettä. Teinit voivat ottaa jopa kolmen vartin mittaisia suihkuja .... jolloin kuluu laakista 400 l vettä!
Myös "nuukat" suuret ikäluokat osaavat tuhlaamisen. Perusteena on, että kun on lapsuudessa kärsitty vilua ja puutetta, niin nyt ei niin tarvi säästellä. Eli astiat pestään juoksevan veden alla, yhtiön saunassa jätetään suihku päälle saunomisen ajaksi jne.
Ja voihan naapureiden siivellä loisia myös sillai, ettei isännöitsijälle ilmoiteta kaikkien asukkaiden lukumäärää. Kun olin yhden talon hallituksessa, eteen tuli tapaus, missä asunto oli vaippaikäisen nimissä ....siis vain yhdestä maksettiin vesimaksu, vaikka asukkaita oli todellisuudessa 3.
Em. seikoista johtuen vedekulutus voi kerrostaloissa vaihdella reilusta 100 litrasta 300 litraan per nuppi per vuorokausi. Ihan riippumatta siitä, onko talossa ammeet vai ei. Koska niitä ammeita ei kuitenkaan päivittäin käytetä.Tiedätkö miksi teinit ottavat pitkiä suihkuja?
"Tutustuvat" itseensä suihkussa käydessään.
Jos haluat säästää vedessä, niin ohjeista teinisi tekemään oman käden tuttavuutta omissa huoneissaa, eikä leikkimään suihkupäällä. Teinitytöt ovat tässä asiassa pahimpia.
- tarkkana oltava
Jäi nuo lapsetkin sitten hankkimatta kun en millään raaskinu antaa "omasta pussista"
- KYLLÄ SE
Veden kulutus laskee, kun omastakukkarosta maksaa todellisen vedenkulutuksen mittarinmukaan
- vesihiisi2
Osta apina itelles kuuden kuution pierupore ja lopeta mossotus.
- ITS...
Muutaman yhtiöjärjestyksen olen nähnyt jossa on kielletty ammeen tai altaan asentaminen huoneistoon, mutta jälkikäteen sellaisia ei voi tehdä ilman kaikkien osakkaiden suostumusta.
Jos vedenkulutusta haluaa rajoittaa niin rivitaloissa ulkohanat pois, Suomessa nurmikko pärjää ilman kastelua ja kukille veden voi viedä kannulla. Autot pestään huoltoasemalla. - Niina naapurista
Osta oma poreamme niin ei tarvitse täällä poreilla siitä mitä naapurilla on :D
- amme ok
minulla on amme, mutta en juuri koskaan käy ammeessa van suihkussa ja seison ammeessa, eipä ole lattia kastunut kun vesi menee poistoputkea pitkin viemäriin..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2042935Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391550Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921412- 881322
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e401246Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481176Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121138Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze117957Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89892Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44773