ERVV-ratkaisu

Suomen päättäjät ovat hyväksyneet väliaikaisen rahoitusvakausvälineen (ERVV) laajennuksen jonka myötä Suomen takaukset kasvavat noin 8 miljardista eurosta 14 miljardiin.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/eduskunta-teki-ison-ervv-ratkaisun/art-1288417130075.html

Suomen valtion velka on tällä hetkellä rapiat 82 miljardia ja siitä huolimatta, Suomi erittäin avokätisesti jakaa rahaa yökerhomaiden humputteluihin. Milloin tulee pää vetävän käteen ja rahojen syytäminen loputtomaan kaivoon loppuu?
774
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

pitteekö teatter nyt laettaa kiinni?

Äänestä

ERVV on väline, jolla kupataan osittain jäsenmailta kysymättä sijoittajille tappiorahoja.
Kyseessä on automaattinen rahoituskeino siirtää työpalkkatuloja takaisin pääomalle.

Eduskunnassa nähtiin työväenliikkeen alennustila, kun molemmat (SDP,Vas.) vasemmistopuolueet menivät kans.välisten suuromistajien takuumiehiksi.
Eipä se muuten olisi läpi mennytkään.

Euroopassa tarvittaisiin yleiskansallinen työväenpuolue, jioka lähtisi puolustamaan palkkatyöläisten etuja.

Äänestä

EVVVK

Äänestä

ERVV on myös koneisto, jonka avulla EU-Natomaat maksattavat sotakuluja kaikilla Unionin mailla.
Irakin, Afganistanin, Jugoslavian, Pakistanin ja Libyan sodat ovat maksaneet paljon. Ranska järjestää sotakahakoita tämän tästä entisissä siirtomaissaan.

ERVV on avoin piikki syyllistää EU:n työläiset (sota)talousahdinkoon ja kerätä kuluja työläisiltä ilman vakuuksia.
SDP, Vas.liitto ja hallitus hylkäsivät kertaheitolla vakuusvaatimukset ERVV:n varjolla. Vakuusjuttu on tästä lähtien teatteria.

Euroopan sosiaalidemokraatit ovat hyväksyneet sotaseikkailut viimeisinä vuosikymmeninä mukisematta. ERVV:ssä SDP hyväksyy Suomen mm. Ranskan sotakulujen takaajaksi.
Valitettavasti Vasemmistoliitto käänsi takkinsa siitä, kun keväällä äänesti Portugalin tukipakettia vastaan. Vasurit ovat täysin kansainvälisesti sotahenkisten suursijoittajien asialla. Valitettavasti

Äänestä
  • Kreikan valtionvelka on lähes 350 mrd. euroa ja se on päivänselvää ettei ne sitä koskaan kykene maksamaan. Meillähän ei Suomessa ole mitään hätää sinne annetuilla lainoilla koska ne on hyvä bisnes kuten pääministeri on todennut eli korkotuotothan tulevat varmaan olemaan erittäin runsaat.

    Vakuuksista ei ole kuulunut vähään aikaan mitään, eikä niitä varmaan kannata olla vaillakaan kun Suomen Kreikalta vaatimat vakuudet eivät saa vahingoittaa muita euromaita.

    Siinä vaiheessa kun Suomi on Eu:n ytimessä ja ollaan eurobondissa, eli euromaiden yhteisissä joukkovelkakirjoissa on pullat jo hyvin uunissa.

    Yhden maan murheet esim. Kreikan hukutetaan yhteiseen velkapottiin, josta kuitataan pankkien saatavat. Pankit pelastuvat ja velkariski sysätään kaikille eurooppalaisille veronmaksajille.

    Suomen oma velka on yli 80 miljardia euroa, mutta yhteisen velanjaon jälkeen velkavastuu tuplaantuu.

    Hyvinvointiyhteiskunnan ja työpaikkojen turvaaminen on vastuullisten vastuunkantajapoliitikkojen vastuullista politiikkaa. Suomalaista hyvinvointiyhteiskuntaa uhkaa kestävyysvaje, eli valtion tulot ja menot eivät ole tasapainossa.

    Istuva hallituksemme toiminee Suomen ja suomaisten etujen mukaan pitämällä niin kovasti huolta Euroopan unionin ja sen pulaan joutuneiden jäsenmaiden asioista.

    Demarit alkavat olla enemmän Kokoomus kuin Kokoomus konsanaan. Vasemmistoliiton rooli hallituksessa on kysymyksiä herättävä, mitä ne siellä tekevät. Eikö oikeampi paikka olisi oppositio?

    Sotatoimienkin osalta näyttää huonolta, ei mene pitkää niin ollaan Naton talutusnuorassa.

    Äänestä

ERVV taitaa olla päätepiste, jolla Unioni saa alkuperäisen tavoitteensa hoidettua.
Vakuusvaatimukset kumotaan, liittovaltiokehitystä lisätään eli jäsenmaiden veto-oikeutta rajoitetaan. Kenen hyväksi? Suurten pääomien.

Päällä on mietintämyssy, miten asiat kerrotaan kansalaisille. Kuinka kerrotaan, että Suomi sai vakuudet vaikkei saanutkaan ja että työehtojen heikentäminen olisi niiden parantamista.

Kreikassa ja Espanjassa on jo pamputettu mieltä osoittavia. Mikäli näin avointa rosvopolitiikkaa jatketaan, lähivuosina on epäiltävissä kansalaisliikeiden nousua laajemminkin.
Sota muualla suuntaa aina ajatukset kotimaan ongelmista pois. On epäiltävissä, että Nato ja EU keksivät talaouskriisin hämäämiseksi uusia sotakohteita.

Äänestä

Sotakohteita keksitään?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


besser-wisser kirjoitti:

Suomen päättäjät ovat hyväksyneet väliaikaisen rahoitusvakausvälineen (ERVV) laajennuksen jonka myötä Suomen takaukset kasvavat noin 8 miljardista eurosta 14 miljardiin.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/eduskunta-teki-ison-ervv-ratkaisun/art-1288417130075.html

Suomen valtion velka on tällä hetkellä rapiat 82 miljardia ja siitä huolimatta, Suomi erittäin avokätisesti jakaa rahaa yökerhomaiden humputteluihin. Milloin tulee pää vetävän käteen ja rahojen syytäminen loputtomaan kaivoon loppuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu