Miten opettaa murisemaan käskystä?

Haluaisin opettaa koirani murisemaan käskystä. Se on seurassani työpaikallani, ja valitettavasti sisään eksyy aina silloin tällöin joku huumeheikki, joka yrittää ruveta riehumaan. Usein tietysti jo ison koiran läsnäolo rauhoittaa, mutta arvelin, että pari murahdusta päälle voisi olla hyvä lisä. Tarkoitus ei siis ole opettaa koirasta vihaista vaan ainoastaan murisemaan käskystä. Mitenköhän se käytännössä onnistuisi opettaa? Koiraahan ei voi tietenkään missään tapauksessa kehua/palkita silloin kun se oma-aloitteisesti syystä tai toisesta murisee (vrt. istumaan opettelu).
123198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Helpompi opettaa haukahtamaan, esim. sanalla "kova sana". Saat sen varmaan nytkin haukkumaan, esim. tuijottamalla sitä? Sitten vaan liität sanan ja palkan siihen niin se on siinä. Luulisi senkin pelottavan heikkiä.

Äänestä

Haukkumaan ja muriseman minäkin haluaisin opettaa tuon oman koirani, mutta ei se välitä mitään vaikka sitä silmiin katsookin.

Äänestä
  • ei se ttuollain opi silmiin katsoessa sinä uhkaat sitä joten vähemmästäkin vaikenee ;)

    Opetus kannustaa ennemmin. eli palkitaan satunnaiset haukunnat ja liitetään siihen sana ja toistetaan aina kun itse haukahtaa sen jälkeen voi alkaa pyytämään haukuntaa/murinaa.

    Äänestä

Mä opetin koirani haukkumaan kun nostan peukalon pystyyn. Ihan pentuna tosin, piti sitten ite haukahtaa malliksi että tajus mistä on kyse. Nopeesti oppi ja toimii vielä vuosien jälkeenkin vaikka aika harvakseltaan ollaan käytetty. Onnistuu varmaan samalla systeemillä muillekin koirille.
Murisemaan...hmm... mahtaisko sama toimia? Pitääpä kokeilla! :)

Äänestä

No jos annat sen kiskoa lelua niin se todennäköisesti myös samalla urahtaa leikinomaisesti..kehut silloin aina ja liität sanan murise siihen niin se luultavasti alkaa sanan yhdistämään murinaan. sen jälkeen voit alkaa palkitsemaan kun murisee käskystä.

Itse opetin samoin kun koirani sanoi leikkiessään ja kerjätessäänkin satunnaisesti murinamaisesti nam nam ja sitten palkitsin sen siitä sanomalla käskysanan sano nam nam. Toimi hyvin :)

mutta jos haluat uskottavuutta niin hauku käsky ehkä kuitenkin parempi.

Ja koira ei muutu aggressiiviseksi sillä mieltää tuon leikiksi ja tempuksi. Ettei tule väärää käsitystä

Äänestä

Mun koira ei murise juuri koskaan kun sen kanssa harrastaa vetoleikkiä.

Äänestä
  • Sitten se on jo hankalempaa koska murinan opetettaessa se pitää olla leikkiä eikä totta. Itselläni terrieri joten opetus sinällään helppoa kun hiukan yllyttää kisailemaan. :)

    Sitten kannattaa opettaa haukkumaan. Mutta silloinkin vain kun on hyväntahtoista.

    Äänestä

Helposti sen voi opettaa, jos koiralla on taipumusta leikkiä versus leikkejä. Vetoja, ymv. Eriasia vain on, että koulutettu murina ei ole uskottava, koska siitä uupuu koiran tahto ja tarkoitus, sekä siihen liittyvät muut tunnusmerkit.

Äänestä
  • Niinpä ja murina on vain temppu muiden joukossa -ei siis tosissaan vaan leikkiä.

    Ja parempi niin. Vahtiviettiä ei pidä yllyttää varsinkaan jos koira omaa sitä muutenkin ..turhan vaarallista puuhaa opettaa tosissaan oloon.
    Hauskuus kääntyy hyvin nopeasti vastaan. :(

    Äänestä

  • No, eihän sitä tahdotonta koiran murinaa välttämättä ihminen tiedä, että onko koira tosissaan vai ei. se tässä nyt olisikin pointtina, että tarvittaessa saisi koiran murisemaan ja haukkumaan käskystä ihan koska tahansa :)
    Vetoleikkejä koirani tykkää leikkiä ja joskus harvoin ihan hetken murise, mutta ilmeisesti pelkkä kehu ei riitä palkitsemisessa, vaan herkkuja täytisi antaa luulen mä.

    Äänestä

Mä opetin koiran ensin haukkumaan aloittamalla itse haukkumisen. Jos koira otti mallia, palkkasin. Vähitellen lopetin itse haukkumisen ja käytin tilalle sanan "kova sana". Annoin käskyn niin kauan, kunnes sieltä tuli haukku ja palkkasin. Opetin myös "pikku sana" käskyn, jolloin koira haukkuu ihan hiljaa :).
Murinan opetin samalla tavalla, eli murisemalla ensin itse.

Äänestä

Edellinen koira osasi murista ja haukkua käskystä. "Sano murrr" ja "Sano kova sana" oli ne käskyt. Voihan niiden sijaan käyttää tosiaan vaikka käsimerkkiä. Itse opetin nuo jutut, kun niitä tuli muutenkin leikin yhteydessä. Vetoleikissä tuli murinaa tai pallon heitin vain kun haukahti. Koira oli aina jotenkin vähän syyllisen näköinen kun murisi, eli mielestään kiroili ja samalla pyysi sitä sitten aina ikään kuin anteeksi. Oli kiltti murre koko 16-vuotisen elämänsä ajan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ärrin murrin kirjoitti:

Haluaisin opettaa koirani murisemaan käskystä. Se on seurassani työpaikallani, ja valitettavasti sisään eksyy aina silloin tällöin joku huumeheikki, joka yrittää ruveta riehumaan. Usein tietysti jo ison koiran läsnäolo rauhoittaa, mutta arvelin, että pari murahdusta päälle voisi olla hyvä lisä. Tarkoitus ei siis ole opettaa koirasta vihaista vaan ainoastaan murisemaan käskystä. Mitenköhän se käytännössä onnistuisi opettaa? Koiraahan ei voi tietenkään missään tapauksessa kehua/palkita silloin kun se oma-aloitteisesti syystä tai toisesta murisee (vrt. istumaan opettelu).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu