Ollaan menossa Gran Canarialle lokakuussa. Mahtaakohan tulivuoret ja/tai maanjäristykset haitata, kun niitä on nyt ollu?
Kanarialle lokakuussa
17
956
Vastaukset
- Kanaariaaria
Ei kannata mennä vähiin aikoihin. Kyllä sielllä tapahtuu melko kaameita lähiaikoina.
liittykää ihmeessä!!! http://www.cascard.com/liity/84tgr1aR9W tienaamaan netissä rahaa!!
- Ribo
Ei haittaa ellet mene El Hierrolle.
- vilperi571
Seuratkaa eri tiedoitusvälineitä; vaikka Hierrolla jotain taphtuisikin, niin vaikutukset Teneriffalle tai Granille ovat minimaaliset ja muille saarille ei senkään vertaa. La Palma voisi olla vaaravyöhykkeellä, mutta kun sieltä ei ole tullut mitään ilmoituksia järistyksistä, niin se on korkeintaan jonkun korkeamman aallon kärsimyskohteena.
Hiukan maatiaisjärkeä kehiin ja provot pois palstalta!! :)- jsk-w
Entä mahdollinen tuhkapilvi?
- santalucia
Voi tulla vain laavaa, ja sitä käyvät turistit katsomassa esim. Etnan lähellä. Se ei juuri haittaa muita alueita. Mutta asiasta ei ole paljon tietoa etukäteen.
- vilperi571
Onhan se mahdollinen haitta kun suurempaa vulkaanista toimintaa ei vuosiin ole ollut; pientä toimintaa on melkein joka saarella ja voihan sinne Hierron lähinurkille muodostua vaikka uusi saarikin!?? :)
Vaikka jossain määrin tietoa on peiteltykin median taholta, niin "puskaradio" on toiminut ja nyt on ollut mediankin pakko ottaa jotain kantaa.
Jotain siellä on tapahtumassa, mutta kukaan ei vielä tiedä, että mitä? Joitain skenaarioita on esitetty, mutta aikalailla tyhjän päällä ovat vielä.
Seurataan tilannetta ja reagoidaan sitten jos on jotain aihetta! :)- laavakivi
Etsikää käsiinne
http://tieku.fi/maa/maapallon-kehitys/kanarian-saaret-vaaravyohykkeella
Ainakin Teneriffalla on havaittu lisääntynyttä maankuoren liikettä jota asiantuntijat seuraavat ja Lapalman tilanne on kai kaikille tuttu eli se tulee vielä aiheuttamaan megatsunamin joka tuhoaa isoja aloja pohjoisamerikkaakin. laavakivi kirjoitti:
Etsikää käsiinne
http://tieku.fi/maa/maapallon-kehitys/kanarian-saaret-vaaravyohykkeella
Ainakin Teneriffalla on havaittu lisääntynyttä maankuoren liikettä jota asiantuntijat seuraavat ja Lapalman tilanne on kai kaikille tuttu eli se tulee vielä aiheuttamaan megatsunamin joka tuhoaa isoja aloja pohjoisamerikkaakin.tsunamivaroitus tulee myös euroopanvaltioihin siinä vaiheessa ku mantereet jymähtää yhteen. Se on toden näköisempi skenaario ku tuo tulivuoren purkaus.
- vilperi571
Nää on skenaarioita mitä voisi pahimmillaan tapahtua, mutta kukaan ei pysty ennustamaan,että koska pahin mahdollinen tapahtuisi!??
Enemmän mä luotan La Palman asukkaisiin jotka eivät ole pahemmin huolissaan tuosta mahdollisesta uhkakuvasta vaikka melkein puoli saarta voisi kadotakin meren syövereihin.
Joten sitä maalaisjärkeä kuulutan vieläkin!! :)
Kyllä tietoa tulee nykyään melkein reaaliajassa, mikäli jotain tapahtuu. on ennustettu/laskettu aika vuoden sisällä.
- Sylje olan yli
Ai että oikein ennustettu! Kahvinporoista, kristallipallosta, horoskoopista vai peräti pääskysten lennosta?
- santalucia
Anna hyvä ihminen toisten pitää ilonsa, ennustukset ja muut.. Annetaanhan me naiset aikuisten miesten juosta kaiken maailman pallojen perässä ja terrorisoida sillä vielä kotielämääkin. Pusi.
- Sylje olan yli
Jos tsunamit, maanjäristykset ja tulivuorenpurkaukset ovat joillekin ilo, niin pitäkööt ilonsa!
- 20+13=?
tiedemiesten laskettuaika.
- Mikä aika?
Tiedemiesten laskema aika? Vai tiedemiesten laskettu aika, eli aika jolloin tiedemiehet (-naiset!) synnyttävät? Vai tiedemiesten lasketteluaika, jolloin tiedemiehet ovat suksilla tai vaihtoehtoisesti laskettelevat luikuria meidän oppimattomien kiusaksi?
- Maita matkannut
Kannattaa kokeilla ihan perinteistä hyttyskarkotetta, ja iltaisin pitempihihainen trikoopaita-ei häiritse ollenkaan.
Ps.tulivuoret puhkuu koko ajan, ja maa järisee Suomessakin...voit olla huoleti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa575114Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent2543562Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks2833446Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot362883Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär2982666Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun571950Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas
Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi2911899En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1431829Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm321432- 1201185