Kanarialle lokakuussa

Kanarialle

Ollaan menossa Gran Canarialle lokakuussa. Mahtaakohan tulivuoret ja/tai maanjäristykset haitata, kun niitä on nyt ollu?

17

972

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kanaariaaria

      Ei kannata mennä vähiin aikoihin. Kyllä sielllä tapahtuu melko kaameita lähiaikoina.

    • Ribo

      Ei haittaa ellet mene El Hierrolle.

    • vilperi571

      Seuratkaa eri tiedoitusvälineitä; vaikka Hierrolla jotain taphtuisikin, niin vaikutukset Teneriffalle tai Granille ovat minimaaliset ja muille saarille ei senkään vertaa. La Palma voisi olla vaaravyöhykkeellä, mutta kun sieltä ei ole tullut mitään ilmoituksia järistyksistä, niin se on korkeintaan jonkun korkeamman aallon kärsimyskohteena.
      Hiukan maatiaisjärkeä kehiin ja provot pois palstalta!! :)

      • jsk-w

        Entä mahdollinen tuhkapilvi?


    • santalucia

      Voi tulla vain laavaa, ja sitä käyvät turistit katsomassa esim. Etnan lähellä. Se ei juuri haittaa muita alueita. Mutta asiasta ei ole paljon tietoa etukäteen.

    • vilperi571

      Onhan se mahdollinen haitta kun suurempaa vulkaanista toimintaa ei vuosiin ole ollut; pientä toimintaa on melkein joka saarella ja voihan sinne Hierron lähinurkille muodostua vaikka uusi saarikin!?? :)
      Vaikka jossain määrin tietoa on peiteltykin median taholta, niin "puskaradio" on toiminut ja nyt on ollut mediankin pakko ottaa jotain kantaa.
      Jotain siellä on tapahtumassa, mutta kukaan ei vielä tiedä, että mitä? Joitain skenaarioita on esitetty, mutta aikalailla tyhjän päällä ovat vielä.
      Seurataan tilannetta ja reagoidaan sitten jos on jotain aihetta! :)

      • laavakivi

      • laavakivi kirjoitti:

        Etsikää käsiinne
        http://tieku.fi/maa/maapallon-kehitys/kanarian-saaret-vaaravyohykkeella

        Ainakin Teneriffalla on havaittu lisääntynyttä maankuoren liikettä jota asiantuntijat seuraavat ja Lapalman tilanne on kai kaikille tuttu eli se tulee vielä aiheuttamaan megatsunamin joka tuhoaa isoja aloja pohjoisamerikkaakin.

        tsunamivaroitus tulee myös euroopanvaltioihin siinä vaiheessa ku mantereet jymähtää yhteen. Se on toden näköisempi skenaario ku tuo tulivuoren purkaus.


    • vilperi571

      Nää on skenaarioita mitä voisi pahimmillaan tapahtua, mutta kukaan ei pysty ennustamaan,että koska pahin mahdollinen tapahtuisi!??
      Enemmän mä luotan La Palman asukkaisiin jotka eivät ole pahemmin huolissaan tuosta mahdollisesta uhkakuvasta vaikka melkein puoli saarta voisi kadotakin meren syövereihin.
      Joten sitä maalaisjärkeä kuulutan vieläkin!! :)
      Kyllä tietoa tulee nykyään melkein reaaliajassa, mikäli jotain tapahtuu.

    • on ennustettu/laskettu aika vuoden sisällä.

      • Sylje olan yli

        Ai että oikein ennustettu! Kahvinporoista, kristallipallosta, horoskoopista vai peräti pääskysten lennosta?


    • santalucia

      Anna hyvä ihminen toisten pitää ilonsa, ennustukset ja muut.. Annetaanhan me naiset aikuisten miesten juosta kaiken maailman pallojen perässä ja terrorisoida sillä vielä kotielämääkin. Pusi.

      • Sylje olan yli

        Jos tsunamit, maanjäristykset ja tulivuorenpurkaukset ovat joillekin ilo, niin pitäkööt ilonsa!


    • 20+13=?

      tiedemiesten laskettuaika.

      • Mikä aika?

        Tiedemiesten laskema aika? Vai tiedemiesten laskettu aika, eli aika jolloin tiedemiehet (-naiset!) synnyttävät? Vai tiedemiesten lasketteluaika, jolloin tiedemiehet ovat suksilla tai vaihtoehtoisesti laskettelevat luikuria meidän oppimattomien kiusaksi?


    • Maita matkannut

      Kannattaa kokeilla ihan perinteistä hyttyskarkotetta, ja iltaisin pitempihihainen trikoopaita-ei häiritse ollenkaan.

      Ps.tulivuoret puhkuu koko ajan, ja maa järisee Suomessakin...voit olla huoleti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      420
      1800
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1208
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      94
      1005
    4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      991
    5. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      58
      916
    6. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      45
      852
    7. 64
      851
    8. 63
      830
    9. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      75
      807
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      68
      804
    Aihe