Moikka,
Ollaan aloittamassa rakentamista ensi keväänä ja saatiin nyt teetettyä pohjatutkimus, joka suosittaa talon perustamiseen keskimäärin 9m teräspaaluja. Itse uskon että paalujen määrä selkeän muotoisessa 120m2 1.krs puutalossa jää alle 20kpl eli yhteensä reiluun 150 metriin.
Kysymys kuuluukin mitä tällainen voisi pk-seudulla kustantaa? Siis pelkän teräspaalutuksen (paalut, rahti, mittaus, katkaisu, lyönti) metri-hintaa olen vailla ja olisin kovasti kiitollinen jos joku viitsisi kertoa toteutuneita hintoja.
Myös TB-paalujen hinnat toki kiinnostaa, koska pienemmän määrän kautta voisivat olla kilpailukykyinen vaihtoehto.
Tuoretta hintatietoa paalutuksesta?
7
5645
Vastaukset
- inssi..
Miksi teräspaalut. Onko rakennuspaikka jotenki ongelmallinen. Minusta pohjatutkijalle ei kuulu paalujen materiaalin määritys, jos ei ole jotain erityistä perustetta. Hinnan pitää asia ratkasta. TB-paaluja menee ok-taloon 10-15 kpl, jos talo ei ole kovin hankalan muotoinen.
- Tuoretta hintatietoa
Hinta €/m lyötynä
RR 75 23,50
RR 90 25,30
RR 115/6,3 33,70
RR 115/8 40,70
Paalupisteet: Hinta €/kpl
(sisältää maakärjen tai kalliokärjen, paalun katkaisun ja paaluhatun)
RR 75 ja RR 90 (maakärjellä) 43
RR 115/6,3 ja RR 115/8 (maakärjellä) 55
RR 75 ja RR 90 (kalliokärjellä) 56
RR 115/6,3 ja RR 115/8 (kalliokärjellä) 73
Merkkaukset: Hinta €/paalu 12- Tötterström
Alv mukana?
- 13+12
Tötterström kirjoitti:
Alv mukana?
sis alv 23%
- rakentaja_vantaa
MIstä näillä hinnoilla?
- Korjauksen hinta
Onko kenelläkään tietoa korjauspaaluttamisen hinnoista?
- SsS§12313
4000 alv ei se sen kalliimpaa ole noilla metreillä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M827443Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044710Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn734668Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584140HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen714137Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333639Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e623052Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty662763Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj401960- 471705