Onkos muilla ollut samanlaista huomiota. Eli kun ajelee vaikka motarilla 80km/h ja vaihde on nelonen niin ei kuulu mitään erikoista. Sitten kun vaihtaa 5-vaihteelle ja alkaa pienen kiihdytämisen niin kuuluu sellainen pienehkö 'sähköinen' ujellus. Ei häiritsevä, mutta äänestä tulee mieleen joku vanha avaruusleffa jossa laitetaan hyperboost päälle. Silloin kuului samanlainen ääni. Autossani on 1.6 bensakone.
Aivan vain mielenkiinnosta kyselen...
Aivan vain mielenkiinnosta kyselen...
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kiinnostavaa pieni yksityiskohta! Nimittäin olen tehnyt itselleni pienen harmin juuri näistä Rellun laatikoiden ulinoista (joka vaivaa todella kai tämmöisiä tarkkakorvia). Kas oma autoni on 2000-mallinen 1.6-litrainen, ja siinähän voimansiirto ääntelee pienillä vaihteilla ja moottorijarrutuksessa selvästi. Ihmettelin pitkään, onko vaihteisto kulunut. Sitten luin TM-vertailun, jossa koeajavat totesivat vaihteiston ulinoiden olevan auton ominaisuus. Samoja ääniä päästeli muuten 1.4-litrainen farkkukin.. Eli vieno ujellus saattelee herkästi matkantekoa, riippuen vähän kaasujalan asennosta. Ei kai se maailmaa kaada, mutta kun moni muu valmistaja osaa tehdä auton hiljaisemmaksi, siksi ihmettelen.. Merkillistä kyllä, Sceninin ekassa polvessa ulinoita ei kuulunut eli -98-mallisessa kaksilitraisessa... Eristystä vois varmaan näissä parannella..
Itselläni oli meinaa tuo faceliftattu Scenic 1.6 koneella edellinen auto, ja en siinä mitään vastaavaa kuullut.
Tämä oli vain tällainen kyselyn aloitus eli onko muillakin samanlaista havaittu. Ei se minua häiritse ja onhan se 'siistin' kuulosta kun lähtee motarilla kiihdyttämään niin kuulostaa aivan erilaiselta kuin normaalisti eli ihan kuin olisi joku super-hyper-tietokone joka ohjaisi järjestelmää ja laittaisi pian super-turbon päälle (toisaalta 1.6 koneessa sitä ei ikinä vain tule tapahtumaan, siis tuota turboa efektiä... ;-)
juttu Lagunassa, 5-vaihde pitää pientä ujellusta. Aikoinaan Saabissa sama vika, tai voisko sanoa "ominaisuus", tosin Saabissa ääni oli kovempi. 350tkm meni Saabilla silti ja pelaa tutulla vieläkin...ja ulisee.
Lieneekö joku ranskalainen ominaisuus?
Useammalla uudella / uudehkolla Citroenilla ajaneena voin sanoa, että sama ominaisuus on myös Citroenissa. Oma Picasso pitää myös ulinaa ja se häiritsi alussa.