Usaan matkustaminen masentuneena

masseliina

Pääseekö Yhdysvaltoihin jos on pitkäaikainen masennusdiagnoosi (10v) ja masennuslääkitys, rauhoittava lääkitys (mutta ei siis skitsofreniaa tai muuta niin vakavaa). Kun siis maahantulokaavakkeessa kyselevät terveydentilaa. Jos ja kun kyselevät työpaikkaa (ei ole ollut n.10 vuoteen masennuksen takia), niin onko tämä este pääsylle.

7

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkk-8

      Kysy niiden suurlähetystöstä. Löytyy kätevästi Helsingistä.

    • käytännöllisyyttä

      Eipä sen pitäisi vaikuttaa, koska masennus ei ole tarttuva tauti. Sellaisesta maahantuloviranomaiset ovat enemmänkin kiinnostuneita. Sitäpaitsi jos et itse mene siitä kertomaan, niin eivät he sitä mistään voi saada tietää.

      Jos viranomaiset kysyvät maahantulotarkastuksessa mitä teet työksesi, vastaat vain totuudenmukaisesti olevasi "I'm between jobs". Jos he kyselevät vielä sen jälkeen tarkemmin, kerrot viimeisestä työnkuvastasi.

      Eri asia onkin sitten se, että jos podet masennusta niin onko USA oikea paikka mennä "hoitamaan" sitä.

      • just ducky

        Olen vastauksesi alkuosan kanssa samaa mieltä, mutta en jatkossa. Jos henkilö on ollut 10 vuotta tekemättä töitä, 'I'm between jobs' ei ole oikein totuuden mukaista, varsinkin kun seuraava kysymys saattaa hyvinkin olla, että 'milloin olit viimeksi töissä'. Jos on pakko vastata, niin sanoisin totuuden, elikä 'I'm on disability'.

        Minä en ainakaan saa sellaista käsitystä, että aloittaja on tulossa USA:han masennuksen 'hoitomatkalle', luultavammin vain turistireissulle. Miksikä USA ei olisi hyvä paikka masennuksesta kärsivälle ihmiselle?


    • usassausaan....

      Pääset itellä ihan sama homma. tohon kohtaan työstä olen aina laittanut "self-employed"- siis viimeset lähes 30 vuotta ja reissuja on ollut...ei ne mitään kysele.
      ja jos jotain tiukkoja lääkkeitä pitää viedä tullista ohi pistää ne johonkin normiputeliin esim jos on vaikka särkylääkeputeli. ei niillä ole aikaa, mielenkiintoa, halua lähtee tollasia selvittämään, eivätkä pystyiskään-kyseessä siis usa ei suomi.

    • ilmoita lääkkeet

      Reseptilääkkeitä saa viedä maahan, mutta niistä tulee olla resepti ja mieluiten vielä englanniski kääkkeet määränneen lääkärin todistus mukana. Lääkkeiden tulee olla alkuperäispakkauksissa. Lisäksi ne kannattaa ilmoittaa tullissa. Kyllähän lääkkeiden koostumus pystytään aika yksinkertaisestikin selvittämään, psyykenlääkkeiden maahantuonti ilman reseptiä on laitonta muuallakin kuin Suomessa, joten ilmoittamatta jääneistä lääkkeistä voi tulla ongelmia.

      BRINGING MEDICATION INTO THE U.S.
      Travelers requiring medicines containing habit-forming drugs or narcotics (e.g. cough medicine, diuretics, heart drugs, tranquilizers, sleeping pills, antidepressants, stimulants, etc.) should have all drugs, medicines and similar products properly identified; carry only such a quantity that would normally be used by an individual having the health problem requiring the drugs in your possession; have a prescription or written statement from your personal physician that the medicine is being used under a doctor's supervision and that it is necessary for your physical well-being while traveling; and finally, declare such drugs or medications to the Customs officer. Click on Traveling with Medication for more information

    • eikohan se siita

      En hihvaa miksi edes kysyt.

      Jos et ole ollut tyossa 10 vuoteen niin miksi et voi saan sanoa etta olet 'retired' - ei ole tarvetta kayda tyossa, ja terveys hyva. Vinosilma ei saa mitaan tietoja Suomesta.

      • vaiko retarded

        >Vinosilma ei saa mitaan tietoja Suomesta.

        Mitä tarkoitat vinosilmalla?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      122
      6018
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      540
      2106
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      28
      1378
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1263
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1123
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1015
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      991
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      65
      931
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      26
      924
    10. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      59
      915
    Aihe