Helsinki-München-Singapore

lottenn

Olen lentämässä ilman matkaseuraa Lufthansalla Helsinki-München-Singapore. En ole aiemmin lentänyt aasian maihin, saatika joutunut vaihtamaan konetta. Münchenissä minulla on vaihtoaikaa 50min, lento kyllä lähtee samasta terminaalista.(vaikka lukee lipussa välilasku, päättelin sen olevan vaihto, koska lennon numerot ovat eri:D) Tuo aika kuulostaa hirveän lyhyeltä, ja vähän on tässä alkanut jännittämään, että mitä kaikkea tuolla lentokentillä pitää ottaa huomioon. Jos ois joku joka on lentänyt kyseistä väliä tai tietäisi vähän enemmän näistä :) ?
Paluulento on Singapore-Frankfurt-Helsinki.
Olisin kiitollinen, jos joku joka on yksinmatkustanut münchenin kautta, kertoisi jotain vinkkejä:)

6

166

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lottenn

      hups..ois pitäny laittaa tää varmaan tonne lentämis-osioon..en oikeen osaa käyttää tätä :)

    • suoralla lennolla

      Todella on pieni tuo vaihtoaika...50 minuuttia..?Onko sinulla lennot yhdellä lipulla? Jos näin kuten luulen niin ongelmaa ei tule kuin että matka venyy? Miksi et ottanut suoraa lentoa Helsingistä? Ei olisi tuota murhetta?
      Toivotaan että Finnairin lento on aikataulussa sillä muutenhan tuo menee tosi hankalaksi. Ja voi olla että matkalaukku ei tule koskaan perille?

    • Onpas tosi

      tiukka aikataulu! Itse en olisi moiseen kyllä lähtenyt - sen verran on näistä lyhyistäkin vaihtoajoista kokemusta.

      Varsin mahdollista, että sinä ennätät koneeeen, mutta matkatavarasi tuskin ennättävät. Jos mahdollista, niin muuta jatkolentoa myöhemmäksi. Jos se ei onnistu, niin laita yhteystietosi määränpäässä mahdollisimman tarkkaan ja selvästi laukkuusi, ota valokuva laukusta (printti mukaan) ja valmistaudu henkisesti siihen, että teet määränpäässä ilmoituksen kadonneista/myöhästyneistä matkatavaroista.

      Itselleni on onneksi käynyt niin, että matkatavarat ovat lähteneet seikkailemaan maailmalle paluumatkalla. Kotona on kivempi odotella laukkuja, kuin jossain siellä kaukana. Kerrankin odottelin laukkuja pari päivää, sillä ne olivat kiepsahtaneet Frankfurtista Chigagoon. Silloin aikataulun mukaan vaihtoaikaa oli alunperin aivan ruhtinaallisesti, vaan kun eka lento lähti kolmisen tuntia myöhässä, niin vaihtoaikakin hupeni lähes olemattomaksi.

      Ihan vaan vinkkinä, ja varmuuden vuoksi, tuollaisessa tilanteessa kannattaa pakata ainakin yhdet vaihtovaatteet käsipakaasiin, samoin kaikki muu aivan 'ehdottoman' tärkeä.

      Peloittelusta huolimatta, toivotaan että kaikki sujuu hyvin!

    • lottenn

      Miulla on ne lennot samalla lipulla ja kyseessä on siis Lufthansan lennot, ei Finnairin. Ja jos niitä matkatavaroita ei saa suoraan laitettua jatkolennolle, niin luultavasti otan vaan käsimatkatavat, koska tuossa ajassa ei tosiaan ole hirveästi ylimääräistä aikaa odotella matkatavaroita. Ja suoraa lentoa en ottanut, koska sain nämä lennot melkein 400euroa halvemmalla, vaikka vaihto onkin, niin mielummin otan sitten sen riskin :)

      • Niin oli

        minullakin samalla lipulla olevat lennot, mutta kun ne matkatavarat eivät vaan kertakaikkisesti ennättäneet siirtyä niin nopeasti koneesta toiseen - ei siis tarvinnut jäädä venailemaan laukkuja ja tsekata niitä itse seuraavalle lennolle.

        Yleensä se menee vähän niin, että mitä isompi kenttä niin sitä pitemmän ajan vaati, että matkalaukut selviävät samalle lennolle kanssasi.

        Aikaisemmin tuli lennettyä tiuhaan tahtiin Pariisin kautta Delhiin tai Mumbaihin, ja useammin kuin kerran laukut myöhästyivät koneesta ja tulivat perässä seuraavalla lennolla. Aikas pirullista oli niitä odotella, mutta kyllä ne sieltä joka kerta joskus pätkähtivät perässä.


    • Olen lentänyt noin 20 kertaa Münchenin kautta maailmalle tai kotiin. Kentän minimivaihtoaika on 30 minuuttia, mikä tarkoittaa, että sinun 50 min on melkein tuplat. Riittää hyvin, kun liikut ripeästi jatkolennon portille passintarkastuksen läpi ilman shoppailua jne. Teet sen vasta löydettyäsi jatkolennon portin ja jos on jäänyt ylimääräistä aikaa. Useammin matkatavarat ovat hukassa Pariisin tai Lontoon kautta lennettäessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      363
      7866
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      107
      5559
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      111
      4643
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      27
      4440
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      164
      4371
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3957
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      158
      3847
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3727
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      37
      3647
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3471
    Aihe