Derbin takajarrun ilmaus

Juu elikkäs olis tommonen derbi r xTreme ja vaihdoin takajarrupalat ja jouduin purkaan koko jarrukenkän, koska männät oli niin jumissa että tartti vähän väkivaltaa et ne sai sisään päin riittävästi. Nyt on kuitenkin onkelma! Jarru ei suostu ilmaantumaan millään. Olen tarkstanut ja vaihtanut kaikki tiivisteet ja koittanut kaikki omat ja kavereiden niksit mutta ei vain ota toimiakseen!. Oliskos jollain jotain konsteja joitan vois koittaa?

Kiitoksia jo etukäteen!
1415354
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Sori tarkoitin että jouduin purkaan koko jarrusatulan enkä kenkää!!! Levyjarru kyseessä!

Äänestä
  • I mopoissa / MP:issä ole muutakuin levujarrut, vai V jarruillako meinasit jarruttaa 45kmh?

    1Äänestä

siinä (jarru)satulassa pitäis olla jonkinmoinen ilmausnippa.
Tai todennäköisesti mopossa on itsesäätyvät jarrut, jotka jää joka jarrutuksella hiukan lähemmäs levyä. Kokeile painella jarrupoljinta jonkin aikaa pohjaan. Jos jarrussa ei vieläkään ole tuntumaa, ne täytyy vaan ilmata.

1Äänestä
  • Ei ole tullut henkeä pelkällä painelulla eikä useista ilmausyrityksistäkään huolimatta...

    Äänestä

Ilmanippa(siihen nippaan läpinäkyvä muoviletku) satulasta auki, paina jarrukahva pohjaan, nippa kiinni ja sitten päästät kahvasta irti. Sama toistetaan niin usein, ettei nesteen mukana enää tule ilmakuplia. Näissä kun on niin tavattoman pieni nestesäiliö, niin siihen saa olla koko ajan lisäämässä nestettä, ettei tyhjene ja hauko lisää ilmaa järjestelmään.
Sen ilmanippaan kiinnitetyn letkun toisen pään voi laittaa pulloon, jossa puhdasta jarrunestettä, niin varmistaa ettei järjestelmä haukkaa vahingossakaan ilmaa, kun jarrukahva vapautetaan.

1Äänestä
  • Monta päivää olen tehnyt tätä ja ei vain ota onnistuakseen... Melkein rupee menee hermot tommosen rotiskon kans jota saa olla koko ajan korjaamas jostain. Olen myös koittanut tätä lääkeruisku juttua et painaiskin ilmausruuvista nestettä sisään, mutta ei toimi ja sitten olen myös koittanut nostaa satulan ylemmäs kuin nestesäiliö jolloin fysiikan lakien mukaan (ainakin luulisin) ilman pitäisi nousta ylös, mutta ei toimi ei...

    1Äänestä

  • ongelmii derbin kans kirjoitti:

    Monta päivää olen tehnyt tätä ja ei vain ota onnistuakseen... Melkein rupee menee hermot tommosen rotiskon kans jota saa olla koko ajan korjaamas jostain. Olen myös koittanut tätä lääkeruisku juttua et painaiskin ilmausruuvista nestettä sisään, mutta ei toimi ja sitten olen myös koittanut nostaa satulan ylemmäs kuin nestesäiliö jolloin fysiikan lakien mukaan (ainakin luulisin) ilman pitäisi nousta ylös, mutta ei toimi ei...

    Vaihda jarruletku.

    Äänestä

tai nippa auki vaan ja kaatelee säiliöön nestettä pitäs tulla nipankautta läpi, kunha ei näy kublia nippa kiinni punppaa paine ja sitten poljin pohjaan ja nippa auki ja nippa kiinni ja paine ja menooksi. sama toimii derbin etujarruuuuun

1Äänestä

Koita IMEÄ sieltä ilmausruuvista kaikki ilma pihalle ja kato että jarrunestesäiliössä on kokoajan silti nestettä.

Äänestä

kuluuko neste säiliöstä?

1Äänestä
  • Eiköhän aloittajakin ole jo vaihtanut nelipyöräiseen pikkuhiljaa. Mutta sen verran sanon aiheeseen että vaimon siskonpojan Derbissä oli sama juttu, kun palojen vaihdoon yhteydessä mäntä painetaan pohjaan. Sylinteri ja mäntä on niin täynnä paskaa että se jää jumiin niin että järjestelmässä oleva pieni ilmamäärä joustaa juuri sen verran ettei mäntä lähde liikkeelle.
    Satula irti ja halki, kuten se näissä halkeaa ja huolellinen puhdistus. Sylinterin seinän tarkastus naarmuilta ja muilta mujuilta. Mäntä pois ja sama juttu, jarruvaseliinit väliin ja kasaan. Hyvin huolellinen ilmaus. Sillä se lähtee taas.

    1Äänestä

  • Millä sen männän saa irti satulasta?

    1Äänestä

Nippajätkille vinkiksi että se jarruliemi survotaan sen nipan kautta alhaalta ylöspäin ruutalla, eikä ylhäältä alas. Siksi siinä nipassa on letkuun hyvin asettuva huullos.

Elikkä: spruuttaa vaikka injektioruiskulla letkun avulla nestettä alakautta ylöspäin, kunnes ilmakuplia ja muuta paskaa ei enää tule. Välillä pitää tietty poistaa nestettä yläpuoleltakin, jottei tulvi yli.

Sitten kun homma on okei, niin aivan snadisti valuttaa nipan kautta nestettä pois, jotta saa kahvaan sopivan syvyystuntuman.

1Äänestä

Mulla on samanlainen ongelma.en saa ilmattua takajarrua.poljin painuu liian alas,neuvokaa?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ongelmia Derbin kans kirjoitti:

Juu elikkäs olis tommonen derbi r xTreme ja vaihdoin takajarrupalat ja jouduin purkaan koko jarrukenkän, koska männät oli niin jumissa että tartti vähän väkivaltaa et ne sai sisään päin riittävästi. Nyt on kuitenkin onkelma! Jarru ei suostu ilmaantumaan millään. Olen tarkstanut ja vaihtanut kaikki tiivisteet ja koittanut kaikki omat ja kavereiden niksit mutta ei vain ota toimiakseen!. Oliskos jollain jotain konsteja joitan vois koittaa?

Kiitoksia jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu