Derbin takajarrun ilmaus

Ongelmia Derbin kans

Juu elikkäs olis tommonen derbi r xTreme ja vaihdoin takajarrupalat ja jouduin purkaan koko jarrukenkän, koska männät oli niin jumissa että tartti vähän väkivaltaa et ne sai sisään päin riittävästi. Nyt on kuitenkin onkelma! Jarru ei suostu ilmaantumaan millään. Olen tarkstanut ja vaihtanut kaikki tiivisteet ja koittanut kaikki omat ja kavereiden niksit mutta ei vain ota toimiakseen!. Oliskos jollain jotain konsteja joitan vois koittaa?

Kiitoksia jo etukäteen!

14

13952

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ongelmia derbin kans

      Sori tarkoitin että jouduin purkaan koko jarrusatulan enkä kenkää!!! Levyjarru kyseessä!

      • 34rfrf

        I mopoissa / MP:issä ole muutakuin levujarrut, vai V jarruillako meinasit jarruttaa 45kmh?


    • pedaripappa

      siinä (jarru)satulassa pitäis olla jonkinmoinen ilmausnippa.
      Tai todennäköisesti mopossa on itsesäätyvät jarrut, jotka jää joka jarrutuksella hiukan lähemmäs levyä. Kokeile painella jarrupoljinta jonkin aikaa pohjaan. Jos jarrussa ei vieläkään ole tuntumaa, ne täytyy vaan ilmata.

      • onglemia derbin kans

        Ei ole tullut henkeä pelkällä painelulla eikä useista ilmausyrityksistäkään huolimatta...


    • ilimat poes

      Ilmanippa(siihen nippaan läpinäkyvä muoviletku) satulasta auki, paina jarrukahva pohjaan, nippa kiinni ja sitten päästät kahvasta irti. Sama toistetaan niin usein, ettei nesteen mukana enää tule ilmakuplia. Näissä kun on niin tavattoman pieni nestesäiliö, niin siihen saa olla koko ajan lisäämässä nestettä, ettei tyhjene ja hauko lisää ilmaa järjestelmään.
      Sen ilmanippaan kiinnitetyn letkun toisen pään voi laittaa pulloon, jossa puhdasta jarrunestettä, niin varmistaa ettei järjestelmä haukkaa vahingossakaan ilmaa, kun jarrukahva vapautetaan.

      • ongelmii derbin kans

        Monta päivää olen tehnyt tätä ja ei vain ota onnistuakseen... Melkein rupee menee hermot tommosen rotiskon kans jota saa olla koko ajan korjaamas jostain. Olen myös koittanut tätä lääkeruisku juttua et painaiskin ilmausruuvista nestettä sisään, mutta ei toimi ja sitten olen myös koittanut nostaa satulan ylemmäs kuin nestesäiliö jolloin fysiikan lakien mukaan (ainakin luulisin) ilman pitäisi nousta ylös, mutta ei toimi ei...


      • siinä se
        ongelmii derbin kans kirjoitti:

        Monta päivää olen tehnyt tätä ja ei vain ota onnistuakseen... Melkein rupee menee hermot tommosen rotiskon kans jota saa olla koko ajan korjaamas jostain. Olen myös koittanut tätä lääkeruisku juttua et painaiskin ilmausruuvista nestettä sisään, mutta ei toimi ja sitten olen myös koittanut nostaa satulan ylemmäs kuin nestesäiliö jolloin fysiikan lakien mukaan (ainakin luulisin) ilman pitäisi nousta ylös, mutta ei toimi ei...

        Vaihda jarruletku.


    • olen mie ennenkhi

      tai nippa auki vaan ja kaatelee säiliöön nestettä pitäs tulla nipankautta läpi, kunha ei näy kublia nippa kiinni punppaa paine ja sitten poljin pohjaan ja nippa auki ja nippa kiinni ja paine ja menooksi. sama toimii derbin etujarruuuuun

    • kekeee94ewr

      Koita IMEÄ sieltä ilmausruuvista kaikki ilma pihalle ja kato että jarrunestesäiliössä on kokoajan silti nestettä.

    • uteliasukkotaas

      kuluuko neste säiliöstä?

      • ilmaajasontaa

        Eiköhän aloittajakin ole jo vaihtanut nelipyöräiseen pikkuhiljaa. Mutta sen verran sanon aiheeseen että vaimon siskonpojan Derbissä oli sama juttu, kun palojen vaihdoon yhteydessä mäntä painetaan pohjaan. Sylinteri ja mäntä on niin täynnä paskaa että se jää jumiin niin että järjestelmässä oleva pieni ilmamäärä joustaa juuri sen verran ettei mäntä lähde liikkeelle.
        Satula irti ja halki, kuten se näissä halkeaa ja huolellinen puhdistus. Sylinterin seinän tarkastus naarmuilta ja muilta mujuilta. Mäntä pois ja sama juttu, jarruvaseliinit väliin ja kasaan. Hyvin huolellinen ilmaus. Sillä se lähtee taas.


      • Meneehermottt

        Millä sen männän saa irti satulasta?


    • ilmaaja

      Nippajätkille vinkiksi että se jarruliemi survotaan sen nipan kautta alhaalta ylöspäin ruutalla, eikä ylhäältä alas. Siksi siinä nipassa on letkuun hyvin asettuva huullos.

      Elikkä: spruuttaa vaikka injektioruiskulla letkun avulla nestettä alakautta ylöspäin, kunnes ilmakuplia ja muuta paskaa ei enää tule. Välillä pitää tietty poistaa nestettä yläpuoleltakin, jottei tulvi yli.

      Sitten kun homma on okei, niin aivan snadisti valuttaa nipan kautta nestettä pois, jotta saa kahvaan sopivan syvyystuntuman.

    • mopoilija

      Mulla on samanlainen ongelma.en saa ilmattua takajarrua.poljin painuu liian alas,neuvokaa?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      3994
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2679
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      41
      2667
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2425
    5. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2393
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      312
      2230
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1969
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1643
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      48
      1592
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1497
    Aihe