Ostin lohkomattoman tontin

Hemuli78

Hankin kantakiinteistön kesäkuun alussa. Tontista oli myyty pari vuotta aiemmin määräala, jota ei ennen kaupan tekoa oltu lohkottu kantakiisteistöstä. Kysynkin seuraavaa?

- Kuka maksaa lohkomisen kulut kaupasta, joka tehtiin ennen kuin ostin tontin itselleni?

- Tonttini on yleisen tien vieressä ja määräala on tonttini perällä, voiko määräalan omistaja vaatia tieyhteyttä tonttini läpi? Voinko periä tienhoitokuluja yms mikäli hän käyttäisi tonttini läpi kulkevaa tietä?

Määräala on peltoa ja metsää, mutta eihän sitä koskaan tiedä, vaikka hän myisi tontin ja sille joku haluaisi rakentaa asunnon.

Kiitoksia asian vastauksista.

5

4245

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • määräalanostanut

      Eikö lohkominen nykyään käynnisty automaattisesti ja tapahtunee alle kahden vuoden, jos lohkominen ylipäänsä on mahdollista?

    • Toinen nimimerkki

      Tontin mittauksen maksaa hakija. Kantatilalle perustetaan tierasite. Tietä saa rasitetien omistaja käyttää ihan miten tahansa. Sinulla ei ole mitään sananvaltaa.
      Kuka tahansa voi myydä määräalan vaikkapa Kuopion torilla, se kun ei ole kiinteistö.

      Parasta kun suhtadut naapuriisi positiiviseti. Se, mitä kuvittelet menettäneesi, ei sinulla koskaan ole ollutkaan.

    • partnevia.fi

      Tässäpä oikeita vastauksia kysymyksiisi:

      Lohkomisen maksaa se osapuoli, joka määräalan kauppakirjassa on sovittu lohkomisen maksajaksi. Jos asiasta ei ole sovittu, lohkomiskustannukset tulevat ostajalle. Sinulle ei tule lohkomiskustannuksia.

      Määräalan omistaja voi hakea tietoimituksella kulkuoikeuden kiinteistölleen. Tietoimituksessa määrätään mahdollisista kustannuksista ja korvauksista. Siellä kannattaa siis olla läsnä, kun mahdollista tietoimitusta pidetään. Jos kiinteistön omistaja sellaista hakee, sinulle tulee Maanmittauslaitokselta kutsu kokoukseen.

      Miksi määräalaa ei ole lohkottu? Todennäköisin syy on se, että ostaja ei ole saanut lainhuutoa saannolleen. Tämä voi johtua esim. maksamattomasta varainsiirtoverosta. Lohkomista voi lykätä myös muut syyt, esim. jos määräalan omistajan tarkoitus ei ole muodostaa määräalasta itsenäistä kiinteistöä, vaan se on tarkoitus liittää osaksi toiseen kiinteistöön.

      Ja sitten vielä: Ihan sama, vaikka määräalan myykin Kuopion torilla, se on siitä huolimatta kiinteistö ja sen kauppaan sovelletaan Maakaaren säädöksiä.

    • Hemuli78

      Empä ole ollut yhteydessä määräalan ostajaan, kun otin yhteyttä maanmittaustoimistoon. Sain mittarimiehen aikatauluun survottua tuon lohkomisen, joka on 18.10.

      Tässä nyt taas nähtiin, että kun jostain ei tiedä, niin voi asia haukata persaukseen myöhemmin. Meinaan mikäli määräalan ostaja haluaa tien, niin tuo tienkäyttöhän on selvä rasite. Tie kulkee tällä hetkellä keskellä tonttiani. vituttaa vaan kun tonttia minulle myytäessä mainostettiin, ettei oo rasitteita. Eihän sillon ollutkaan suoranaisesti...

      Jääköön nähtäväksi kuinka tuo määräalan omistaja haluaa tieasian hoitaa. Luultavasti hänellä on muitakin tontteja alueella. Kenties hän on kulkenut tähän asti muiden tonttien kautta nykyiselle määräalalleen, en tiedä.

      Kiitoksia vastauksista.

      • rivettä rakoon

        Jaa että maanmittariko nykyään sen lohkomisen hoitaa tontilla käymällä?
        Maanmittari tekee mittaukset pyykkien paikoista ja junttaa ne maahan sekä laskuttaa mojovasti siitä, usein maksajaksi joutuu osittain myös naapurikiinteistö koska pyykki on myös osin hänen pyykkinsä.

        Kun samalla hoidetaan tietoimitus niin hänellä on myös oikeus ratkaista asia jos kiinteistöjen omistajat eivät pääse asiassa sopuun ja jos toisen tontille menee jostain muualta paremmin tie niin ei sitä ole pakko vetää sinun tontin kautta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      172
      1145
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      773
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      743
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      738
    5. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      231
      705
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      689
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      645
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      622
    9. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      56
      610
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      600
    Aihe