nahanluonti

dfgdfg

mistä tietää että chileläinen luo nahkaansa? nyt se ei ole syönyt vähään aikaan mitään ja tuntuu aika vihaseltaki. riittääkö nämä perusteet että nahanluonti olis käynnissä tai pian alkamassa?

3

433

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HollowDoll

      Paasto saattaa olla merkki nahanluonnin lähestymisestä, mistään lisääntyvästä aggressiivisuudesta en ole kuullut. G.roseasta ei itselläni ole kokemusta, mutta käsittääkseni nämä saattavat pitää pitkiä paastoja ihan ilman syytäkin. www.herppi.net:stä löydät ihan g.roseankin omistajia joilta kysellä..

      Varsinaisen nahanluonti tapahtuu yleensä selällään, eli sen huomaa kyllä. Ellei hämysi sitten päätä kaivaa itselleen koloa, jossa sen suorittaa ja jättää omistajansa pariksi viikoksi huolestuneena kurkkimaan kolon oviaukkoa.. =)

      Jos hämähäkkisi on potkinut paljon "karvojaan" takamuksestaan, niin myös sen seurauksena syntynyt laikku muuttuu tummaksi ennen nahanluontia.

      Aika aloittelija olen minäkin näissä hämppyhommissa, joten joku meni vikaan, niin viisaammat korjatkoon..

    • kaarlo

      Ihan vain tiedoksi, että nuo G. Roseat voivat olla sen ½ vuottakin syömättä.

      Tarjoile roukaa sillo tällö ja ota pois jos ei maistu jonku vuorokauden aikana, ettei sitten metsästäjästä tule saalista.

    • Jorma

      Jeps. Kaarlo varoittaa ihan oikeasta asiasta. Muinoinen G.spatulatani oli pisimmillään 11 kuukauden paastolla, eikä luonut nahkaansa edes tämän jälkeen. Piti vain parin viikon syöpöttelyt!

      Rouva sitten eli mullakin jotain 15 vuotta, eikä elämänsä aikana kasvanut lainkaan. Nahanluonti vain kolme kertaa, jokaisella kerralla niin etten ollut paikalla. Muuten, rouvalla ei koko tuona aikana ollut takapuolen päälipuolella karvoja, ei edes luonnin jälkeen!

      Nyt meidän uusin kääpiötarantula (Paraphysa manicata) loi nahkansa vajaan neljän tunnin aikana, ilman että mikään sen käytöksessä olisi viitannut tähän mitenkään!

      Rauhassa vaan, tarjoa sille ruokaa viikon-pari välein. Joko luo, tai pitää paastoa.

      T: Jorma

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      39
      2361
    2. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      47
      813
    3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      59
      804
    4. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      223
      647
    5. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      587
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      7
      569
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      47
      548
    8. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      532
    9. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      16
      524
    10. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      520
    Aihe