mistä tietää että chileläinen luo nahkaansa? nyt se ei ole syönyt vähään aikaan mitään ja tuntuu aika vihaseltaki. riittääkö nämä perusteet että nahanluonti olis käynnissä tai pian alkamassa?
nahanluonti
3
371
Vastaukset
- HollowDoll
Paasto saattaa olla merkki nahanluonnin lähestymisestä, mistään lisääntyvästä aggressiivisuudesta en ole kuullut. G.roseasta ei itselläni ole kokemusta, mutta käsittääkseni nämä saattavat pitää pitkiä paastoja ihan ilman syytäkin. www.herppi.net:stä löydät ihan g.roseankin omistajia joilta kysellä..
Varsinaisen nahanluonti tapahtuu yleensä selällään, eli sen huomaa kyllä. Ellei hämysi sitten päätä kaivaa itselleen koloa, jossa sen suorittaa ja jättää omistajansa pariksi viikoksi huolestuneena kurkkimaan kolon oviaukkoa.. =)
Jos hämähäkkisi on potkinut paljon "karvojaan" takamuksestaan, niin myös sen seurauksena syntynyt laikku muuttuu tummaksi ennen nahanluontia.
Aika aloittelija olen minäkin näissä hämppyhommissa, joten joku meni vikaan, niin viisaammat korjatkoon.. - kaarlo
Ihan vain tiedoksi, että nuo G. Roseat voivat olla sen ½ vuottakin syömättä.
Tarjoile roukaa sillo tällö ja ota pois jos ei maistu jonku vuorokauden aikana, ettei sitten metsästäjästä tule saalista. - Jorma
Jeps. Kaarlo varoittaa ihan oikeasta asiasta. Muinoinen G.spatulatani oli pisimmillään 11 kuukauden paastolla, eikä luonut nahkaansa edes tämän jälkeen. Piti vain parin viikon syöpöttelyt!
Rouva sitten eli mullakin jotain 15 vuotta, eikä elämänsä aikana kasvanut lainkaan. Nahanluonti vain kolme kertaa, jokaisella kerralla niin etten ollut paikalla. Muuten, rouvalla ei koko tuona aikana ollut takapuolen päälipuolella karvoja, ei edes luonnin jälkeen!
Nyt meidän uusin kääpiötarantula (Paraphysa manicata) loi nahkansa vajaan neljän tunnin aikana, ilman että mikään sen käytöksessä olisi viitannut tähän mitenkään!
Rauhassa vaan, tarjoa sille ruokaa viikon-pari välein. Joko luo, tai pitää paastoa.
T: Jorma
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1703349Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732151Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii492068- 411971
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321471Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul3851075Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1141003- 46879