nahanluonti

dfgdfg

mistä tietää että chileläinen luo nahkaansa? nyt se ei ole syönyt vähään aikaan mitään ja tuntuu aika vihaseltaki. riittääkö nämä perusteet että nahanluonti olis käynnissä tai pian alkamassa?

3

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HollowDoll

      Paasto saattaa olla merkki nahanluonnin lähestymisestä, mistään lisääntyvästä aggressiivisuudesta en ole kuullut. G.roseasta ei itselläni ole kokemusta, mutta käsittääkseni nämä saattavat pitää pitkiä paastoja ihan ilman syytäkin. www.herppi.net:stä löydät ihan g.roseankin omistajia joilta kysellä..

      Varsinaisen nahanluonti tapahtuu yleensä selällään, eli sen huomaa kyllä. Ellei hämysi sitten päätä kaivaa itselleen koloa, jossa sen suorittaa ja jättää omistajansa pariksi viikoksi huolestuneena kurkkimaan kolon oviaukkoa.. =)

      Jos hämähäkkisi on potkinut paljon "karvojaan" takamuksestaan, niin myös sen seurauksena syntynyt laikku muuttuu tummaksi ennen nahanluontia.

      Aika aloittelija olen minäkin näissä hämppyhommissa, joten joku meni vikaan, niin viisaammat korjatkoon..

    • kaarlo

      Ihan vain tiedoksi, että nuo G. Roseat voivat olla sen ½ vuottakin syömättä.

      Tarjoile roukaa sillo tällö ja ota pois jos ei maistu jonku vuorokauden aikana, ettei sitten metsästäjästä tule saalista.

    • Jorma

      Jeps. Kaarlo varoittaa ihan oikeasta asiasta. Muinoinen G.spatulatani oli pisimmillään 11 kuukauden paastolla, eikä luonut nahkaansa edes tämän jälkeen. Piti vain parin viikon syöpöttelyt!

      Rouva sitten eli mullakin jotain 15 vuotta, eikä elämänsä aikana kasvanut lainkaan. Nahanluonti vain kolme kertaa, jokaisella kerralla niin etten ollut paikalla. Muuten, rouvalla ei koko tuona aikana ollut takapuolen päälipuolella karvoja, ei edes luonnin jälkeen!

      Nyt meidän uusin kääpiötarantula (Paraphysa manicata) loi nahkansa vajaan neljän tunnin aikana, ilman että mikään sen käytöksessä olisi viitannut tähän mitenkään!

      Rauhassa vaan, tarjoa sille ruokaa viikon-pari välein. Joko luo, tai pitää paastoa.

      T: Jorma

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2503
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1378
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      923
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      900
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      33
      773
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      771
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe