Atari Lynx elää vieläkin Zombina

amiganisti

Amiga harrastajana pidän myös Lynxistä, onhan se Amigatiimin suunnittelema laite ja semmoisen omistinkin 90-luvun alussa. Mutta Lynx oli minulta jäänyt kuitenkin unholaan ennen kuin nyt satuin netissä törmäämään ja seuraamaan linkkejä ja toteamaan että Lynxistähän on tullut varsinainen zombikone, siihen saa uusia pelejä, ulkomailla on Lynxiä ja tarvikkeita myyviä putiikkeja ja harrastajakuntaakin on melko paljon.

Lynx oli 2000 luvulle saakka tehokkain käsikonsoli, sen tietää jokainen, mutta mulle tuli pienenä ihmeenä että jengi ylikellottaa sitä tai suurimmat propelipäät vaihtaa jopa prosessoripiirejä lynxistä tehokkaampiin niin että siinä toimii uudet varta vasten tommoselle viritetylle "lynxille" toteutetut pelit. (vanhat pelitkin toimii semmosessa mutta liian nopeaan joten niitä ei oikein voi pelata).

Tosiharrastajat ovat myös taustavalon muuttaneet ledeiksi, jolloin akkukäytöllä toiminta-aika on noin 20h.

Lynx(alkp nimi Handy) oli täysin valmis jo 1987, ajatelkaa jos se olisi tullut markkinoille jo silloin, eikä vasta 1989. Mielestäni Lynx on pirun fiksusti suunniteltu(etenkin kakkosveriso on todella ajatuksella tehty laite). Jos valmistamista ei olisi lopetettu, olisi valmistajan ollut helppo virittää ja kehittää aina vaan nopeampia lynxejä, aivan kuten nyt harrastajapropelipäät on ihan kotona tehnyt.

Onko muilla kokemuksia lynxistä? Itse muistan laitteen hyvin siitä että suu loksahti auki kun ekaa kertaa sillä pelasin, niin hieno laite ja niin hyviä pelit oli.

1

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      52
      1171
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      90
      1157
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1030
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      17
      868
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      783
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      758
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      722
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      12
      697
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      609
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      70
      591
    Aihe