kandn työ?

hukassaaaaaaaaa

ongelma? alotin nyt tekemään kandia ja tulin pienen ongelman eteen, aiheenani on tarkastella erään bakteerin ja sairauden välistä yhteyttä, tekijöitä löytyy näiden kahden välillä paljon, mutta mua hankaloittaa toi "tutkielma"-käsite, musta työstä on tulossa tosi faktanomainen ja luettelen tekijöitä,

miten faktatekstin voi oikeasti saada tutkielman muotoon?

kyllähän mä lopulta kerron, että monet tekijät on ollu osasyynä, mutta "miten sitä pohdintaa voi todella saada faktatekstiin?

ARVOSTAISIN JOS JOKU VOISI OIKEASTI AUTTAA!

4

302

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riinas84

      Ohjaan itse DI-opiskelijoiden kanditöitä tällä hetkellä, mutta koitanpa silti auttaa hieman. Olet siis varmaankin tehnyt kirjallisuushakuja (kirjoja, artikkeleita, opinnäytetöitä). Sitten vain esittelemään toisten tekemiä tutkimuksia ja niissä todettuja asioita (lauseenmuodostuksen apuna voit käyttää kysymyksiä kuka teki? mitä teki? mitä tuloksia sai? mitä johtopäätöksiä teki?). Voit itse tulkita esitettyä dataa ja tehdä johtopäätöksiä koko materiaalistasi, esim. mitä asioita pitäisi vielä tutkia, antavatko eri tutkimukset samoja tuloksia vai eri tuloksia, pystytäänkö tutkimustuloksia käyttämään suorien ratkaisujen kehittämiseksi.

      • hukassayhä

        Moi

        Kittti alkuneuvoista! Kuitenkin mulla on oikeesti tuskaa ton kanssa. Osaatko sanoa yhtään esimerkkiä kandityöstä, joka olis ollut luonteeltaan faktanomainen, mutta tehty tutkielmaksi. Löytyykö näitä kanditöitä mistään? Haluaisin vähän katella tyyliä?


    • riinas84

      En oikein tiedä, mitä haet takaa puhuessasi faktanomaisesta ja tutkielmasta. Kirjallisuustyössä esitellään aina faktoja, jotka joku on joskus todistanut. Kandityöt ovat kaikki julkisia, ja googlettamalla vaikkapa yksinkertaisuudessaan "kandityö" saat vaikka millä mitalla eri yliopistoissa tehtyjä kanditöitä hakutuloksiin. Jotkin töistä ovat vain aiempien tutkimustulosten esittelyä, ja mielestäni tutkielman tekee se, että kirjoittajalla on ollut jotakin omaa antaa aiheeseen, kuten aiemmin jo mainitsinkin. Kaikki kirjoittamasi ei siis saa olla vain toisten tutkimusten referointia, vaan sinun pitää pystyä itse tekemään päätelmiä datan perusteella. Mutta jos sinulla ei ole kattavaa kuvaa käyttämästäsi materiaalista, ei sinulla juuri ole mitään mahdollisuuksia tehdä siitä päätelmiäkään.

      Tuon enempää en osaa näin anonyymisti auttaa, koska en tunne alaasi, enkä halua suoraa linkkiä laittaa mihinkään kandityöhön ja sitä kautta ottaa kantaa siihen, mikä yksittäinen kandityö mielestäni on hyvä ja mikä huono.

    • &&&

      Mikä nyt sitten on mielestäsi tutkielma? Siis jos tämä on kirjallisuustutkimus niin siinähän käydään kirjallisuutta läpi ja esitetään mitä siellä kirjallisuudessa asiasta on. Asiaa mielestäni helpottaa jos koko juttu tehdään jonkin asian vuoksi eikä muuten vaan. Esim. jos kuvittelet, että sinulla olisi potilas jolla on tuo sairaus. Selvität kannattaako antaa jotain antibioottia ja mistä voi päätellä että se toimii. Antibiooteillahan on myös sivuvaikutuksia ja antibioottiresistenssiä, joten niiden antaminen ei ole selviö. Eli tavallaan projisoit tuon kirjallisuuden tähän potilaanhoitamis tms. tapaukseen. Toisaalta jos pitää tehdä nimenomaan review-tyyppinen juttu, missä käydään läpi tutkimuksia ilman omaa sovellusta, niin veikkaan että parempia malleja ovat tieteellisissä lehdissä julkaistut review-artikkelit. Googlaat jotain review, journal, bacteria jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      139
      1852
    2. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      129
      1067
    3. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      109
      1050
    4. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      961
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      72
      908
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      53
      789
    7. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      38
      687
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      647
    9. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      642
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      238
      641
    Aihe