Luulisi että NASA ym. ja tähtiharrastajat olisivat jo havainneet oletetun lähestyvän kookkaan planeetan. Hubble yms. näkee kaukaisen Plutonkin mikä on vain mitätön jäämöykky.
Tulee kiirus Nibirulle mikäli aikoo ehtiä 2012 aikana.
Ai niin, mutta tässähän on tietenkin se salalliitto. Nibiru on jo havaittu mutta tiedemiesten on siitä henkensä uhalla vaiettava. Ja harrastajatähtitietelijöiden putket tietenkin särkyilevät salaperäisesti öisin juuri kun ovat saamaisillaan tärkeän kohteen hollille.
Tulee kiirus Nibirulle mikäli aikoo ehtiä 2012 aikana.
Ai niin, mutta tässähän on tietenkin se salalliitto. Nibiru on jo havaittu mutta tiedemiesten on siitä henkensä uhalla vaiettava. Ja harrastajatähtitietelijöiden putket tietenkin särkyilevät salaperäisesti öisin juuri kun ovat saamaisillaan tärkeän kohteen hollille.
Vastaukset 54
Vanhimmat
Se on jännä nähdä missä vaiheessa Nibiruun uskovat myöntävät ettei se tule 2012. Salaliitollahan sitä kai nykyään perustellaan miksi asiasta eivät tiedemiehet meille kerro. Siinä olisikin tekemistä ulottaa salaliitto yli kaikkien ammattitähtitieteilijöiden ja alan harrastajien. :)
Taitavat olla trolleja Nibiru-uskovaisista suurin osa. Muut odottavat jotain aivan muuta 2012 joulukuu, 2013 maaliskuu.
Se on totta, että todella suuria odotuksia on vuodelle 2012 kerätty näissä piireissä. Toivottavasti jotain oikeasti tapahtuu sillä muuten "henkinen krapula" lienee melkoinen?
Itse uskon että mitään erikoista ei tapahdu. Saas nähdä joudunko myöntämään erehtyneeni. Eipä sitä enään kovin pitkään tarvitse miettiä. :)
Vuonna 2012 ei tapahdu mitään todella erikoista.
Vuosi 2012 on ihan normaalia menoa presidentinvaaleineen (Suomi,USA,Venäjä,Ranska),ja Lontoon olympialaisineen.
Kevääällä 2012 Suomi ja Ruotsi järjestävät yhdessä jääkiekon MM-kisat ja kesällä 2012 tapahtuu Venuksen ylikulku auringon editse.Tässä tapauksessa eräät hihhulit varmaan hyppivät seinille ja julistavat:Se on Nibiru,mitäs me sanoimme!!!
Mutta vuonna 2013 eräillä tahoilla alkaa todella paha henkinen krapula ja selittely että miksi vuonna 2012 ei tapahtunut sellaista,mitä oli luvattu ja odotettu.
Näin juuri, ei hötkyillä vaan otetaan rauhallisesti ja objektiivisesti tarkkaillaan mahdollisia tapahtumia.
Ajalle ennen ens vuoden loppua on jo luvattu ja profetoitu monta uutta maailmanloppua :-)
Juu niitä kyllä riittää. En malta olla linkittämättä tätä mainiota sivua jälleen kerran jossa on laskurit varmaan suurimpaan osaan niistä:
http://www.ilmatar.net/~np/misc/maailmanloppu.html
Sieltä vain etsimään mieleinen ja seuraamaan laskuria :)
Skepot ja matalan tason "viikonloppufoliot" jaksavat jauhaa Nibiruista ja maailmanlopuista.
Yritäs keskustella jostain järkevämmästä, niin melko pian joku vetää nibirukortin esiin. Se on yksi lyömäase skeptikoille lisää jolla saa koko aiheen näyttämään naurettavalta. Toki siinä skeptikko silloin sortuu argumentointivirheeseen, mutta eipä se yleensä lohduta.
Nibirukortti yleensä kertoo että aihe ei kiinnosta muutakuin egon pönkityksenä.
Tällaisen skepon kannalta on mukava taistella olkiukkojen kanssa. Jostain saa vielä haettua amerikkalaisesta FAQ:sta mikä siinä olkiukossa on pielessä niin ei tarvitse edes itse keksiä perusteluja. Ainakin "voiton" jälkeen voi ylistää itseään älykkäämmäksi.... kuin olkiukko.
" Toki siinä skeptikko silloin sortuu argumentointivirheeseen, mutta eipä se yleensä lohduta. "
Taidat tarkoitaa nyt vain itseäsi.
Nibiru-huijaus kaltaisineen, kuten ne pikaiset tulossa olevat maailmanloput, ovat törkeitä rahankalastelukeinoja, vihaan niitä.
Niissä ei ole mitään viatonta.
Pitäisi yksinkertaisesti kriminalisoida huuhaa-ennustusten laatiminen ja levittäminen.
Tästä täytyy kyllä ainakin osittain olla samaa mieltä. Aina nimittäin löytyy niitä jotka ottavat nämä tosissaan ja joku voi saada pahojakin traumoja tuollaisesta ennustelusta. Rahastustakin on selkeästi mukana kuvioissa ainakin kaiken maailman lahkoissa jotka saarnaa maailmanlopuista. Jäsenet sitten maksavat kymmenykset ja muut avustukset taivaspaikan toivossa ja pastori käärii rahat taskuunsa.
Olet aivan samaan sortunut palstalla ja useinkin.
Looginen selitys olisi se, että Nibiru on joku planeetoista. Sumerilaisissa teksteissä ilmenee Jupiter??
Kertoisiko valtaa pitävät tavallisille kansalaisille, jos maata uhkaisi suuri asteroidi vaikka kahden vuoden päästä? Sellainen kunnon jytky. Mitä mieltä olette?
Uskoisin, että kertoisi. Tuollainen uhkan torjuminen vaatisi todennäköisesti niin suuria satsauksia, että siinä pitäisi eri valtioiden toimia yhdessä. Kahdessa vuodessa ihmiskunta varmasti pystyisi ainakin yrittämään jotain. Hieman hankalaa sellaista satsausta olisi salassa yrittää tehdä?
Kertoi jo. Kerrotaan toisessa ketjussa.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10161220
Sain selvännäkijältä luotettavan ilmoituksen, että Nibirua ole olemassa. Tiedon vahvistivat ennustaja, kontaktihenkilö, transsendenttinen mietiskelijä, poppamies, shamaani, ennustajaeukko (kristallipallosta), astrologi, healingparantaja,
kotikummityus ja itse P.E.R.K.E.L.E.
Oliko sillä sarvet?
Oli.
Jos tyypillä oli sarvet,niin se on voinut olla myös valon sekä Akashakentän läpi kulkenut Poltergeist.Se on saattanut olla myös puuhenki.Varsinkin jos sillä oli naavainen parta.
Toisaalta Milla Magia välitti minulle Vesuviukselta meedion kautta kanavoinnin,jonka mukaan Nibiru ei täyttänyt laatuvaatimuksia.
Niinpä Athabantialaiset hinasivat sen pois.Nyt Athabantialaiset väsäävät uutta Nibirua.Sen nimi tulee olemaan Androgaia II.Tämän asian on Nancy Liederkin vahvistanut.Nancy Lieder sattuu muuten olemaan sukua Milla Magialle.
höh, etkö tiiä jo, että Maa on Nibiru?
Kaivele nettiä...
Loiros kemiloi tustomik
Herbos solumut 12 % !
Elisan kökkökaistat on /C:stä!
kummasti nopeutu suomi24 kun estin sitä laittamasta evästeitä
mielenkiint. vinkki. toimiiko muuten aivan normaalisti?
"Niburu" taitaa olla "peitetty" katseilta jonki aikaa ennenkö o paikallaa. "Niburu" o saapunu tai saapumassa aurinkokuntaa ja todettii lähestyvä jo 80 luvulla lehtiartikkelie mukaa mutta "peitettynä". Tietoje mukaa alkaa olla lähellä heti Elinin jälkee mutta o ollu matkalla jo ties kuinka kaua.
Tiedot kertoo että "niburu" o planeetta o Uranus kokoluokkaa.
http://www.youtube.com/watch?v=fGeXb1gfTbE
"Niburu" vuonna 1983 lehdessä:
"Washington Post
Mystery Heavenly Body Discovered
31-Dec-1983
A heavenly body possibly as large as the giant planet Jupiter and possibly so close to Earth that it would be part of this solar system has been found in the direction of the constellation Orion by an orbiting telescope aboard the U.S. infrared astronomical satellite. So mysterious is the object that astronomers do not know if it is a planet, a giant comet, a nearby “protostar” that never got hot enough to become a star, a distant galaxy so young that it is still in the process of forming its first stars, or a galaxy so shrouded in dust that none of the light cast by its stars ever gets through. “ALL I CAN TELL YOU IS THAT WE DON'T KNOW WHAT IT IS,” Dr. Gerry Neugebauer, IRAS chief scientist for California’s Jet Propulsion Laboratory and director of the Palomar Observatory for the California Institute of Technology, said in an interview."
"Niburu" CCN uutisissa kerrottuna 2011:
http://www.youtube.com/watch?v=tAZ8N7EIScc
Tai CNN.. liekö nii suuri moka ku tään palsta taso o mitä o mutta saattaa olla hyvä ku jotai.
kuva orig. lehdestä
http://projectavalon.net/Planet_X_Washington_Post_1983_p1_sm.jpg
Iltalehti on täällä kovaa kamaa, ei mikään CNN.
joo o huomattu jo :)
Iltalehti otsikoi tänää "Tähdet ja avaruus: Lauantaina näkyy meteoripurkaus".
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011100814537131_uu.shtml
Elisa on /C:stä!
Tulossa se on, älähän hötkyile.Ehkä ei kuitenkaan Nibiru. Mutta rupea vaan kuitenkin rauhassa odottamaan lokakuuta 2016. Tarkemmin 17.10.2016. Kivenjärkäle pyörii jo siellä tulemaan kohti.
Tällä kertaa on uutisoitukin. Aamulehti, Hesari ja Iltis. Nasa tarkkailee, mutta tuskin voi kukaan mitään.
Ruokaa varastoon. Lääkkeitä kans ja muuta pois rannikolta. :)
Lisäys, varaktori ja haamujenginsä. Älkää muuttako pois rannikolta. :D :D
Manse missään rannikolla oo. Paitsi Nässyn ja Pyhäjärven. Niihin tuskin tsunamia syntyy. Ratinan vuolteessa tsunami ja Koskiskeskus tulvii.
Ja jos vähääkin seuraisit aihetta, tietäisit, että kyseisen murikan uhka-arvio on pudotettu nollaan.
Sielläkö te tosikot majaa pidätte nykyjään? No, nyt minä ymmärrän varaktorinkin mielemuutokset. Ja valitan kohtaloanne. Enkä todellakaan tarkoita tällä kertaa asteroidia. :D
Varsinkin varaktorille osta multa hyvä mökki Ahvenanmaalta. Hiekkarantaa...on.
Tee tarjous.
Miksi ei muillekin? Mökin osto on ihan turvallinen toimenpide, mikäli et huijaa kaupoissa. Asteroidivaara kyseisen murikan osalta on nolla.
näkyyhän SE jo!aina "kuuaikana" se kirkas valo siellä ylhäällä...tulee lähemmäs ja lähemmäs kunnes imaisee sisäänsä,silloin taivas katoaa!siellä tämä pallo puhdistetaan kaikesta paskasta ja vääryydestä!
RAUHAA ja RAKKAUTTA kaikille!
Niburu o luurannu jo vuodesta 2005.
Nibiru 2011: NASA Admits 10th Planet
http://www.youtube.com/watch?v=nR6oLoP9eNw&feature=fvst
10th Planet Discovered - NASA Science
http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2005/29jul_planetx
Tämä Nibiruhuijaus lienee eräs 2000-luvun uskomattomimmista huijauksista.
Sen ylittää vain 2012 Hoax sekä osittain ne pitkän aikavälin "asiakirjahuijaukset ".
Uskomatonta siinä on lähinnä vain se, että useat ihmiset uskoivat siihen. Voi pöljyyden pöljyys.
No pöljääkin pöljemät pöljät ja sitäkin pöljääkin pöljemmät pöljät ottivat,ja ottavat edelleenkin,ne Hoaxit todesta.
Mihnä kuhna v1tuhna se Nibiru luuraa?
Yksi suuri väite on myös perusskeptikko "Voyager- pojan" esittämä: -Joko se Voyager luotain on lentänyt ulos "kalaksistamme"
Toinen merkittävä skeptinen väite palstalla on että kotigalaksimme nimi ei ole Linnunrata.
Kolmannen sanoi kekek kekek: - Ihmisen avaruusmatkailu on hölynpölyä.
Saman miehen laskelmien mukaan "harmaiden niskalla ei tee mitään maan pinnalla"
Neljäs hauska väite tulee entiseltä varaktorilta: -Kuulun debunkkarin Marc Halletin kirjoitukset ovat "asiallisia yhteenvetoja".
Näitä hauskoja skeptisten väitteitä on vaikka kuinka paljon mutta nyt olen syönyt liikaa jouluruokaa että haluaisin jutella niistä enempää koska selällään olevan sätkivän kovakuoriaisen asennossa mahaan sattuu.
Kerääpäs kaikki hörhöjen typerimmät kommentit yhteen viestiin myös. Nauretaan sitten niille yhdessä...
Yksittäiset ihmiset täällä kirjoittelee, yleistäminen on naurettavaa.
Niin, miissä sse oikein luuraa, vai olisiko sittenkin jo tulossa?
Eikös tuo ole sulle jo selvinnyt, se luuraa sun pääsi sisäpuolella!
Nibiru on tulossa, perässä seuraa Annun nakit ja makkaraperunat.