Kauko-ohjattavan pistorasian kantomatkan jatkaminen

Lämmitys

Tulisiko kenellekään mieleen helppoa konstia jatkaa tuollaisen kauko-ohjauksen etäisyyttä parillasadallametrillä. Käyttö on auton lohkolämmittimen kytkeminen päälle / pois ja nykyinen etäisyys jää äärirajoille ja on siis epävarma. Elektroniikka on hallinnassa, joten sieltä ei kanita.

18

3101

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aaa-pee

      Tuli ensimmäisenä mieleen parempi antenni tuohon lähettimeen. Jos "ammutaan" vain päälle tai pois päältä voisi hyvinkin lisätä kantomatkaa suunta-antennilla. Eri asia on sitten jos jollain naapurilla vastaava laite lähempänä jolloin ohjaukset voivat mennä toistensa päälle. Nää halvat langattomat pistorasiat ovat tarkoitettu sisätiloihin kuiviin paikkoihin, elinikä voi olla ulkokäytössä lyhytikäinen. Siinäpä meilenkiintoinen rakentelu kohde!

    • 15

      Eikö olisi järkevämpää käyttää vaikka vanhaa kännykkää siihen.

      • Lämmitys

        1.
        "Eikö olisi järkevämpää käyttää vaikka vanhaa kännykkää siihen."
        En viitsisi maksaa puhelinlaskussa kytkemisistä.

        2.
        "Tuli ensimmäisenä mieleen parempi antenni tuohon lähettimeen"
        Kokeilin tuota laihalla tuloksella. Ilmeisesti lähetin trankku menee niin sekaisin lisäantennista, ettei yhteys toiminut ollenkaan.

        Naapureista ei ole riesaa. Lähin on 3km päässä.


      • Oikea sovitus
        Lämmitys kirjoitti:

        1.
        "Eikö olisi järkevämpää käyttää vaikka vanhaa kännykkää siihen."
        En viitsisi maksaa puhelinlaskussa kytkemisistä.

        2.
        "Tuli ensimmäisenä mieleen parempi antenni tuohon lähettimeen"
        Kokeilin tuota laihalla tuloksella. Ilmeisesti lähetin trankku menee niin sekaisin lisäantennista, ettei yhteys toiminut ollenkaan.

        Naapureista ei ole riesaa. Lähin on 3km päässä.

        Antenni auttaa joko lähettimeen tai vastaanottimeen. Tai molempiin. Pitää vain olla elektroniikan asiantuntemusta, jotta antennin mitoitus ja sovitus lähettimeen tulee oikein.


      • 14
        Lämmitys kirjoitti:

        1.
        "Eikö olisi järkevämpää käyttää vaikka vanhaa kännykkää siihen."
        En viitsisi maksaa puhelinlaskussa kytkemisistä.

        2.
        "Tuli ensimmäisenä mieleen parempi antenni tuohon lähettimeen"
        Kokeilin tuota laihalla tuloksella. Ilmeisesti lähetin trankku menee niin sekaisin lisäantennista, ettei yhteys toiminut ollenkaan.

        Naapureista ei ole riesaa. Lähin on 3km päässä.

        Kännykän käyttö ohjauslaitteena ei maksa mitään jos otat kuukausimaksuttoman liittymän, prepaid liittymät lakkaavat toimimasta jos sitä ei käytä. Laita puhelimen valikosta soittoryhmä hälyttäville puheluille ja ota ohjaus vaikka värinämoottorilta.


      • Anonyymi
        Lämmitys kirjoitti:

        1.
        "Eikö olisi järkevämpää käyttää vaikka vanhaa kännykkää siihen."
        En viitsisi maksaa puhelinlaskussa kytkemisistä.

        2.
        "Tuli ensimmäisenä mieleen parempi antenni tuohon lähettimeen"
        Kokeilin tuota laihalla tuloksella. Ilmeisesti lähetin trankku menee niin sekaisin lisäantennista, ettei yhteys toiminut ollenkaan.

        Naapureista ei ole riesaa. Lähin on 3km päässä.

        "En viitsisi maksaa puhelinlaskussa kytkemisistä."

        Lähettävässä päässä: moni liittymä sisältää maksuttomat tekstiviestit.

        Vastaanottavassa päässä: prepaid käy tähän, saldo ei kulu, jos ei mitään lähetetä.

        JOS jostain syystä et halua käyttää tekstareita (esim. siksi, että operaattorin viestikeskus voi ruuhkautua, jolloin viestit menevät hyvin pitkällä viiveellä perille) , niin:

        2. vaihtoehto:

        soita kohdenumeroon kahdesta eri liittymästä, jolloin soitto numerosta A kytkee päälle ja soitto numerosta B pois päältä.

        Tässä voisi tehdä niin, että "päälle" tarkoittaa automaattisesti sitä, että esim. 2 tai 3 tunnin päästä päällekytkennästä kytkee pois päältä.

        Molemmissa edellämainituissa auton luona riittää halpa prepaid ilman lisäpalveluja.

        Jos haluaa tätä hienostuneempia ohjauksia, sitten mobiilidata myös auton päähän, mutta tämä maksaa sitten enemmän.

        Tosin, koska datamäärät ovat pieniä, niin periaatteessa liikennemäärän mukaan laskutettava voisi toimia, tosin siinä on se ongelma, että jos joku satunnainen taho lähettää liittymääsi dataa, niin myös vastaanotettava data saattaa kuluttaa kiintiötä!


      • Anonyymi
        Oikea sovitus kirjoitti:

        Antenni auttaa joko lähettimeen tai vastaanottimeen. Tai molempiin. Pitää vain olla elektroniikan asiantuntemusta, jotta antennin mitoitus ja sovitus lähettimeen tulee oikein.

        Lineaari vahvistin 11kv suuntaantennin 25 metrin maston huipulle kantama 110km


    • Kokeile tätä

      Olen ratkaissut saman ongelman sillä, että olen selvittänyt, millä vaiheella vastaan ottava pistorasia on sisällä olevan vaiheen kanssa. Nyt jos on joku pistorasia tai valokytkin samalla vaiheella, niin painat tämän pistorasian tai valokytkimen vieressä lähetintä, niin toimii yllättävän kaukaakin. Omituista on tässä se, että nolla johdin kulkee kaikkiin pistorasioihin, mutta se ei silti toimi samoin kuin kyseinen vaihe. Eli, tässä käytetään vaihetta anteenina. Yksi mahdollisuus on myös se, että Sinulla on selektiivi ikkuna lasit, jotka lyhentävät kantomatkaa.

    • Toi kännykkä juttu toimii hyvin. Soittoäänestä elektrooninen vippa askeltaa päälle. Palatuksenhan voi hoitaa manuaalisesti. Tai jos haluaa oikein askarrella niin saa sen myös päästämään soitolla. Vaikka 555 lla et jos esim viiden minuutin päästä tulee soitto niin piiri siirtyy nolla tilaan. Soittojen väliajan täytyy olla selkeän pitkä. Muutenhan kytkin muuttaa tilaansa joka hälytyksellä eikä sitä voi mitenkään kontroloida kummassa asennossa se lopulta on.
      Halvin liittymähän ei maksa kun jonkun kymmenen senttiä/kk ja muita kulujahan siitä ei muodostu kun "kukaan" ei vastaa.
      Tällä välimatka ei ainakaan ole ongelma. On se vastapää vaikka honolulussa :o)

    • Melkein tilannut.

      Tossa näin mainoksen pistorasiaan sioitetusta laitteesta jota ohjattiin tekstiviestillä ja vastasi kysymykseen lämpötilasta.
      Pystyi kytkemään 16A kuorman.
      Hinta oli jotain alle satasen.

    • metsä2014

      Torin sivuilta löytyy 12v pitkän kantaman kauko-ohjain

    • öåäöäö

      boosteri perään, 2 w, antennistakin lähtee sitten 1 w joka on 13 dB enemmän kuin lähettimen oma 50 mw, ja jo toimii

    • Anonyymi

      Kännykkää aina tunkemassa joka paikkaan. Samaten, joku antennifyysikko pätemässä mitoituksista niitä isommin avaamatta ja kumminkin kysyjällä elektroniikka hallussa. Toki Suomi24 on vapaa kaikille mikä tietenkin tarkoittaa tietynlaisen porukan temmellyskenttää. Kenties väärä paikka kysyä mitään täsmällistä ja konkreettista mistä pitäis syntyä jotain todellista.

      • Anonyymi

        Nostit vanhan mutta vastaan silti.

        Ulkoinen antenni voisi auttaa. Kaukosäätimen lähetystaajuus on yleensä 432MHz jolla taajuudella aallonpituus on noin 69,4 cm.

        Yagi - antennissa heijastinelementti on noin neljännesaallon päässä varsinaisesta lähetys- tai vastaanottoantennista ja pituudeltaan luokkaa 0,5 aallonpituutta. Se sijaitsee lähetysantennista tai vastaanottoantennista katsottuna vastakkaisella puolella eli heijastaa takaisin aktiiviseen osaan antennista sitä tehoa joka muuten menisi hukkaan.

        Yagi - antennissa heijastin on puolen aallon pituinen yhtenäinen metalliputki. Jos se on alle puoli aaltoa pitkä niin se muuttuu suuntaajaksi ja toimii päinvastoin kuin mitä tässä halutaan.

        Tee-se-itse kokeiluun yksinkertaisimmillaan heijastimeksi alumiinilevystä tai -foliosta tehty luokkaa 35 cm pitkä ja vaikkapa 5cm leveä "peili" sillä puolella vastaanotinta jossa lähetin ei ole. Etäisyys heijastimesta laitteen antennin tarkkaan sijaintiin pitää olla 17 cm.

        Antennin polarisaatiolla on merkitystä eli lähettimen antennin ja vastaanottimen antennin keskinäinen kulma vaikuttaa kantamaan. Yksinkertainen heijastin on myös polarisaatioriippuva eli toimii sille aallolle jonka polarisaatio on elementin pitkän sivun suuntainen. Polarisaatioriippuvuutta voi yrittää vähentää tekemällä heijastimesta pyöreä yhtenäinen kiekko, halkaisijaltaan hieman yli 35 cm.

        Kaukosäädettävän pistorasian antenni on laitteen jossakin reunassa. Jos on mahdollista rikkomatta avata yksi kaukosäädettävä töpseli (ei kiinni sähköissä!) niin avaamalla laitteen näkee missä elementti tarkkaan ottaen sijaitsee ja minkä suuntainen se on (suunta määrää polarisaation suunnan).

        Suuntaavuutta eli siten kantamaa saa lisää ottamalla mukaan myös suuntaaja-elementin.

        https://en.wikipedia.org/wiki/Yagi-Uda_antenna


    • Anonyymi

      Yksinkertaisin keino lienee käyttää antennina satelliittiantennia jonka
      polttopisteeseen rx ja tx kamat sijoitetaan. Nämä vastakkain niin uskon
      ongelman ratkaistuvan. Eri asia sitten onko tekele laillinen ? Pykälissä
      on maininta ettei saa käyttää lisäantennia eikä edes antennin osana.
      Sama se kännyköiden kanssa kun sinne piirilevylle kolvataan jotain.

    • Anonyymi

      Esim Zigbee systeemin laitteille saa lisää kantomatkaa kun laittaa väliin jonkun toisen ko. järjestelmän laitteen..

    • Anonyymi

      Mummo-hälyttimen rannekkeista on joskus rakennettu ohjaimia esim.
      autotallin oviin. Ranneke J-tikun syöttöpisteeseen ja vastaanottimeen
      yagi- antenni 9 elemettinen. Yhteisetäisyys helposti 1km. Taajuus ko.
      tapauksessa taajuus. 230.7mhz. Laillisuudesta ei tietoa.

    • Anonyymi

      Systeemi toimii infrapunatekniikalla ja silloin siinä ei mitkään antenniviritelmät parinsadan metrin etäisyydelle auta yhtikäs mitään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7142
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5328
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe