Dvd-kokoelma kovalevylle?

Leffafriikille apua

Minulla on joitakin satoja elokuvia dvd-levyinä. Haluisin kopioida ne suurelle kovalevylleni. Ajatus olisi, että voisin halutessani toistaa niitä sieltä joskus.

Onko kenellekään antaa hyviä vinkkejä tällaiseen projektiin? Mieluiten kopioisin sisällön sellaisenaan ilman muutoksia (rippauksia tai tiivistyksiä). Tällöinkin sisällön olisi hyvä olla helposti käytettävissä siten, että tekstitykset ja monikanavaäänet toimivat ilman ongelmia.

Kannattaako siis dvd:t kopioida mielestänne sellaisenaan? Onko ne tallennettu ISO-kuvina vai miten sinne levylle? Onko ne käytettävissä sellaisenaan (esimerkiksi jonkun (windows- tai mac-) sovelluksen tai laitteiston avulla)?

Entä jos päädyn siihen, että levyt pitää ripata, mitä sovelluksia suosittelette? Mieluiten mahdollisimman vähän hallinnointia vaativa työskentely olisi mieluisinta.

Entä sitten kopioidun sisällön toisto (tv:llä tai videoprojektorilla), onko siihen hyviä vinkkejä?

Tietoteknistä osaamista on kohtuullisesti ja rahaakin voin tähän projektiin laittaa jonkun verran työn ja jatkokäytön helpottamiseksi.

1

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -----------

      "Mieluiten kopioisin sisällön sellaisenaan ilman muutoksia (rippauksia tai tiivistyksiä)."

      Valitettavasti et voi kopioida sisältöä ilman rippausta, se rippaus kun juurikin tarkoittaa sitä kopiointia. Kopioinnin yhteydessä vaan poistetaan mahdolliset kopiosuojaukset ja se on syy miksi en voi täällä antaa tarkempia neuvoja koska kiitos sille entiselle alusvaateministerille, sai aikaan lain jonka mukaan näistä asioista ei saisi edes keskustella! Tiivistäminen ei ole mitenkään pakko ja ne monikanavaäänet ja tekstitykset on helppo säilyttää. Vain menuiden eli valikoiden sisällyttäminen kovolle siirrossa on hankalaa.

      Ja jos todella olet tietotekniikan alalla toiminut, niin tiedät että ne ei ole tallennettu ISOna vaan ne on "periaatteessa" data-levyjä, eli niissä on kaksi hakemistoa, toinen on AUDIO_TS joka on yleensä tyhjä mutta tuo hakemisto on silti pakollinen dvd-levyllä (kuuluu standardiin), ja toinen hakemisto on VIDEO_TS jossa itse leffa on. Ko. hakemisto sisältää ifo-tiedostoja, niiden varmuuskopioita eli bup-tiedostoja sekä vob-tiedostoja jossa on itse leffa äänineen ja tekstityksineen. Myös valikoiden kuvallinen ja äänellinen toteutus on tehty vobeilla.

      Mun mielestä sun kannattaa hankkia jokin mediatoistinlaite, niissä on tuki monenlaisille formaateille ja voit kytkeä ulkoisia kovoja niihin. Ja lisäksi niissä on HDMI-liitäntä josta on hyötyä jos sulla on HD-tv.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      91
      3616
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2383
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      141
      2028
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      34
      881
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      811
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      800
    7. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      4
      744
    8. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      60
      744
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      697
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      87
      676
    Aihe