Outo vaihe elämässä

miehet takaisin?

Tai siltä tämä ainakin tuntuu. Olen "aina" ajatellut olevani bi ja enemmän miesten suuntaan kallellaan. Olet ollut rakastunut mieheen. Sellaisen kanssa olen naimisissakin. Seksi tosin ei koskaan miehen kanssa ole tuntunut kovin kummoiselta, mutten ole pitänyt sitä sukupuolen syynä.

Mutta jos näitä todisteita menneistä tunteista ei olisi, olisin ihan varma siitä, että olen lesbo. Olen rakastunut naiseen. Ja nyt muutkin naiset saavat mun kehoni reagoimaan niin rajusti, ettei miehet ikinä. Hyvä etten kuola valuen tuijota työkavereiden rintoja...

Välillä yllätyn, kun muistan, että mullahan on kotona mies. Ihan hassua ajatella, että jotkut naiset kiihottuvat miehistä. En ollenkaan pysty samaistumaan siihen.

Voinko siis edes olla bi? Onko mahdollista, että joskus vielä koen miehetkin seksuaalisesti kiinnostaviksi? Onko kenelläkään kokemusta siitä, että "naisvaiheen" jälkeen miehet olis alkaneet kiinnostaa uudelleen?

4

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen erilaisilla tunteidenpurkusivustoilla kuullut paljonkin juttua vastaavista "vaiheista", joitten kesto tuntuu vaihtelevan viikoista vuosiin. Itsellänikin on tuota tapahtunut, mutta ne kestävät yleensä huomattavan vähän aikaa ja vaihtelevat helposti. Samaan tapaan kuin joskus tulee pakkomielle suklaaseen, joskus taas tekee mieli sipsejä. :D

      Nuorena flikkanahan minä en osaa mitään oikeita neuvoja antaa, mutta sanoisin kumminkin ette yrittäisi väkisin takaisin veivata. Vaihtuu jos on vaihtuakseen, ja jos pitkällä välillä alkaa näyttää ettei vaihdu, niin sitten voi keskustella spoussin aiheesta ja miettiä mitäs tehdään.

    • miehet takaisin?

      En yritä väkisin suuntaan enkä toiseen, tällä mennään mitä on. Hauska kuitenkin kuulla, että tämä saattaisi kuitenkin mahdollisesti olla joku vaihe. Olisihan tätä helppo käyttää syynä eroon, jos muuten menisi huonosti. Mutta kun meidän avioliitto voi muuten ihan kohtuullisen hyvin. Olen kyllä valmis odottelemaan jos on edes joku mahdollisuus, että mies alkaa minua vielä joskus kiinnostaa. Muuten ihana ihminen, vaikkei seksi oikein nappaakaan nyt. Ollaan miehen kanssa puhuttu tästä paljon, eikä asia ole onneksi hänelle ongelma. Joten sen puolesta voin odotella myöskin.

      • ja ikää +30

        Kuulostaa niin tutulta! Olisi hauska keskustella asiasta kanssasi enemmänkin.


    • miehet takaisin?

      Ikää mullakin se 30 , mutta onhan tässä vielä silti aikaa vuosia tai vuosikymmeniä katsella, miten käy. Ja siinä välissä, ennen kuin asia selviää oikeasti suuntaan tai toiseen, voin nauttia ihanien naisten seurasta ihan muuten vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      176
      1715
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      977
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      87
      834
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      663
    5. 51
      655
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      41
      557
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      508
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      503
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      191
      453
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      439
    Aihe