Eliitti ravintolat

Missä ravintoloissa suomessa on ns "eliitti-kokit", eli uraa tehneet paremman luokan ravintolakokit?

Millaisille palkoille nämä pääsevät?
8517
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Riippuu mitä tarkoitat uraa tehneellä. Kokin tessin mukainen palkka 10 vuoden jälkeen on vähän päälle 11 euroa, tosin non pitkän uran tehneet ovat usein vuoromestareita, ellei jopa keittiömestareita.

Äänestä

Ammattilaiset ei kyllä tee tessillä, en tunne yhtäkään. Koskee tarjoilijoita ja kokkeja, kunhan ammattitaitoa löytyy, ketjuissa homma varmaan menee pilkulleen tessin mukaan.

Tessiin ei kannata liikaa tuijottaa kun puhutaan ravintola-alan palkoista. Itse työskentelin tasokkaassa, yksityisessä ravintolassa ja palkka oli 2500e/111h lisät ja olen vasta 20-vuotias!

Äänestä
  • mikäköhän ravintola kyseessä

    Äänestä

Jep, haluaisimpa tietää edellä kirjoittaneen ravintolatyöntekijän työpaikan, taidan nimittäin marssia sinne. Harva ravintolapäällikkö pääsee edes noin hyviin tienesteihin. Järki käteen, kuka maksaisi ravintolapäällikölle 400 euroa enemmän kuin tes sanoo, saatika sitten 800 enemmän TARJOILIJALLE? ja 20-vuotiaana sinulla tuskin on kertynyt kovin montaa vuotta uralla, kaksi?

Äänestä
  • Yksityisessä lounaspuljussa vähän alle 13e/h ja työkokemusta alle 5v. Harmittaa kun toisilla yli 20v kokemus ja tessin palkka reilu 10e.

    Äänestä

Ravintolarouvalle: olen ravintolapäällikkönä etelä-suomessa, yksityisen omistamassa tasokkaassa(omasta mielestä ainakin) ruokaravintolassa ja palkkani on 3550 € / kk(alalla 14.v.). Olen aina sanonut että tes:lla voi pyyhkiä takapuoltaan, ei ne palkat kohtaa tämän päivän perus elinkustannuksia. Tosin eipä tessiä muutenkaan täällä tuijotella, pitkät päivät ovat tulleet tutuksi, yrittäjä-omistajan narsistinen käytös ja vaatimukset,,jne. kolikolla on aina kääntöpuolensa. Helpommalla varmaan pääsisi ketjuravintolassa tai muualla, mutta palkkakin varmaan sitten sen mukainen, ja kuinka mielekästä/ haastavaa se työ sittten olisi?...
Mitähän mahtaa olla rp:n palkat stadissa tätä nykyä?

Äänestä

Kummaa kun kaikki palstoilla kirjoittelevat ovat töissä tasokkaassa ravintolassa. Itse ainakin ylpeänä ketjun ravintolassa vuoropäällikkönä ja voin sanoa että kyllä sillä tarjoilijankin palkalla tuli lainat lyhennettyä, vastikkeet ja muut laskut maksettua ja pääsi vielä eteläänkin. Eihän sillä kehunut, mutta se joka ei tule tessillä toimeen vois katsoa peiliin ja miettiä että mitä tekee väärin. Ensinnäkin se on jo kyseenalaista että raha-asioita huudellaan keskustelupalstoilla, mutta jos nyt saat tuon 3550/kk, olet ansainnut sen 14 vuoden kokemuksen jälkeen.
Sitä, että 20-vuotias saa 2500 ja lisät päälle en usko, tuskin uskoi itsekään.

Äänestä

Eiks aika monet "eliitti-kokit" ole yrittäjiä? Sitä ennen on oltu yleensä myös ulkomailla töissä ja kotimaassakin monessa eri paikassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


utelias. kirjoitti:

Missä ravintoloissa suomessa on ns "eliitti-kokit", eli uraa tehneet paremman luokan ravintolakokit?

Millaisille palkoille nämä pääsevät?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu