Suomen pystykorvan käyttö metsästyksessä?

Koira unelmissa

Olen metsämiehiä ja tulee kanalintuja metsästettyä ja hirviä. kanalintuhomma ehkä eniten mieleen ja hirvihommissa olen mukana silleen vähän pitkin hampain, kun se häiritsee kanalinnustusta.

Mutta saisiko suomen pystykorvasta sellaisen hyvän koiran molempaan jahtiin ja miten sen hirvihaukun saa pois kanalintumetsällä ja kanalintuhaukun hirvimetsällä?

9

3262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sirupiru

      Kyllä saa. Meillä on suomenpystykorva ja sitä käytetään sekä hirvi- että lintumetsällä, ja sitä on kehuttu hyväksi haukkujaksi.

      En tiedä, miten koiran voi ohjata nimenomaan hirven eikä linnun (tai toisinpäin) perään, sillä minä en ole se tämän talon metsästäjä.

    • Daihki

      Kun etsit punaturkin hirviverisestä ja rohkeasta suvusta, niin saat itsellesi toimivan pelin molempiin hommiin, jos koulutus on kohdillaan. Eli pienestä asti metsään linnulle (ota kevätpentu, niin ikää on syksyn metsästyskauteen tullessa 4-8kk), ja vuoden parin iässä hirven kaadolle ja hirveä etsimään. Älä ota punaturkkia hirvenhaukkujaksi suvusta, jossa ei ole mitään meriittejä hirvikokeista. On pystärisukuja, joiden edustajien luonne ei yksinkertaisesti riitä hirvelle, ja on sukuja, joiden punaturkit painavat mäyrien ja karhujen perästä.

      Kaikki sekä hirveä että lintua haukkuvat pystärit jotka tiedän, tunnistavat kumpaa sitä lähdetään etsimään, ja ohjaaja saa kerrottua sen kyllä omalla käytöksellään. Toki jos sattuu hirvenmetsällä komea metso eteen hirven sijasta, niin miksei sitä koira haukkuisi - mutta varttitunnin metsohaukku päivän hirvenmetsällä tuskin hirveästi häiritsee. Eli välttämättä ei pois tarvitse saadakaan. Metsästyskautta riittää, eikä kymmenminuuttinen tai parituntinen toisen lajin kimpussa kesken toisen etsimisen juuri haittaa.
      Pystykorva on hirvenmetsällä myös helpompi käsiteltävä kuin esimerkiksi norjanharmaa. Jotkut harmaat saattaa olla päivän parikin hirven perässä metsässä, hyvä punaturkki pitää yhteyttä isäntään ja kulkee hyvin mukana, tulee usein helpommin hirveltä pois jos on tarvis. Tiedossani on myös alueita, joissa hirvet ei kestä harmailla susikannan takia, mutta punaisilla kestävät.

    • Suomi-rodun edustaja
      • vieras

        Pohjanpystykorva on tutustumisenarvoinen rotu myös. Lintumetsällä näyttää linnun, seuraa omistajansa eleitä ja kun omistaja on valmis, auttaa linnun saaliiksi. Ei hauku turhia, vaan tarpeen mukaan.

        Rohkea koira. Sopii myös hirvimetsälle, mutta olen kuullut puhuttavan, että jotkut yksilöt ovat olleet liiaksi karhujen perään. Siis todella rohkea pieneksi pystykorvaksi, mutta vain isännän käskystä eli koulutuksella aivan paras.

        Aloitin toisen ketjun pohjanpystykorvasta.


    • rescue pohjis

      Suosittellen kyllä pohjanpystykorvaa.Se on monipuolinen ja kaunis. Ohjaajasta kiinni ja ohjaajan haluista että haukkuuko koira hirveä, karhua vai lintuja.
      Siinä on unelma koira.

    • Vinkerä
    • kyllä sopii :-)

      Hanki vain suomenpystykorva, jos haluat. En oikein ymmärrä, miksi jotkut tulevat painostamaan sinua hommaamaan niitä omia mielirotujaan, vaikka et edes tullut tänne kyselemään mitään rotuvaihtoehtoja, vaan suomenpystykorvan soveltumista sekä kanalintujen että hirvien metsästykseen. Viis muiden lempiroduista, kyllä suomenpystykorva sopii monipuoliseksi metsästyskoiraksi :-)

      • 10++8

        Oletko varma, että haluat suomenpystykorvan? Katsohan perinnepystykorvat ry:n sivuja. Pohjanpystykora olisi hyvä vaihtoehto.

        Suomenpystykorvat häiritsevät hirvenmetsästyksessä haukkumalla kanalintuja todennäköisemmin kuin pohjanpystykorvat. Pohjanpystykorvat räksyttävät muutenkin kuin metsällä vähemmän kuin suomenpystykorvat.

        Pystykovat yleensä hakevat hirviä pienemmällä säteellä, joten jos maastossa on paljon susia on todennäköisempää, että isompi hirvikoira joutuu niiden saaliiksi, kuin että se olisi pystykorva. Hirvenmetsästyksessä tarvitaan toki molempia, mutta sinähän hait pystykorvaa... Pohjanpystykorva on parhaimmillaan lintukoirana ja apuna hirvenmetsälläkin. Viimekädessä riippuu koirayksilöstä, että miten soveltuva se on tehtäväänsä.


      • pystismetsästysmies
        10++8 kirjoitti:

        Oletko varma, että haluat suomenpystykorvan? Katsohan perinnepystykorvat ry:n sivuja. Pohjanpystykora olisi hyvä vaihtoehto.

        Suomenpystykorvat häiritsevät hirvenmetsästyksessä haukkumalla kanalintuja todennäköisemmin kuin pohjanpystykorvat. Pohjanpystykorvat räksyttävät muutenkin kuin metsällä vähemmän kuin suomenpystykorvat.

        Pystykovat yleensä hakevat hirviä pienemmällä säteellä, joten jos maastossa on paljon susia on todennäköisempää, että isompi hirvikoira joutuu niiden saaliiksi, kuin että se olisi pystykorva. Hirvenmetsästyksessä tarvitaan toki molempia, mutta sinähän hait pystykorvaa... Pohjanpystykorva on parhaimmillaan lintukoirana ja apuna hirvenmetsälläkin. Viimekädessä riippuu koirayksilöstä, että miten soveltuva se on tehtäväänsä.

        Minulla on ollut yli 30 vuotta suomenpystykorvia ja nyt puolustan omien koirieni rodun mainetta. Yhtä perinteinen pystykorva pohjiskin on kuin suomenpystis. Tiedän monta pohjanpystykorvaa, jotka ovat uppoutuneet "omiin" riistoihinsa, kun niitä ollaan yritetty kouluttaa haukkumaan jotakin tiettyä, kuten kanalintua tai hirveä. Suomenpystykorvien koulutusongelmista (metsästyksessä) olen kuullut paljon harvemmin kuin pohjanpystykorvien, vaikka tunnen paljon enemmän suomenpystykorvia kuin pohjanopystykorvia. Suomenpystykorvat jopa noutavat veteen ammuttuja lintuja ja ajavat oikein koulutettuina kettuja ja jäniksiäkin. Suomenpsystykorva on myös oiva perhe- ja harrastuskoira, eikä riittävästi liikuntaa ja ihmiskontakteja saaneena hauku niin paljoa kotona kuin yleisesti luullaan. Pohjanpystykorva ei ole sen hiljaisempi ja sosiaalisempi kuin muutkaan pystykorvarodut. Täällä tehdään suomenpystykorvista johtopäätöksiä joidenkin vastuuttomien ihmisten koirien perusteella, jotka eivät tiedä koirien koulutuksesta ja eleistä mitään. Sallin eri koirarotujen kehumisen, mutten paskan jauhantaa erinomaisesta suomenpystykorvasta, joka on paikkansa ansainnut Suomen kansallisrotuna.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      149
      4694
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      104
      3944
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3559
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3340
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      55
      3281
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      33
      2678
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2559
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2266
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      20
      1908
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      36
      1768
    Aihe