Eikö niitä paskoja iTunes Storesta ostettuja kirjoja pysty edes lukemaan tietokoneella, vaan pitää nyt juosta kauppaan ostamaan vielä joku iPad? Oikeasti mitä vattua? Klikkaan ostamani kirjaa iTunesissa, mutta ei tapahdu mitään? WTF????
iTunse Storen kirjat?
9
250
Vastaukset
Arvoisa "anteeksi mitä". Luin saman Applen ohjetekstin jonka sinäkin varmaan olet lukenut, mutta ehkä ymmärsimme asian hieman eri tavoin. Käsittääkseni homma menee näin:
1) Sulla on iOS-laite, johon haluat ostaa lukemista.
2) Hankit App Storesta iOS-laitteelle ilmaisen lukuohjelman, jos sitä ei vielä siellä ole.
3) Hankit kirjan tai kirjoja iTunes Storesta joko iOS-laitteella tai tietokoneellasi. (Älä hanki paskoja kirjoja!) Jälkimmäisessä tapauksessa synkronoit kirjan/kirjat tietokoneelta iOS-laitteeseesi, jolloin se on luettavissa.
iBook-kirjat on tarkoitettu iOS-laitteiden sisällöksi, joten et pysty lukemaan niitä muissa käyttöjärjestelmissä.
Aiheesta löytyy netistä keskustelua, jossa jotkut ovat käärmeissään Applelle, esim. https://discussions.apple.com/thread/2427314?start=0&tstart=0. Nämä keskustelut varmaan innoittivat sinuakin kertomaan tästä ongelmasta täällä.- kusetettu asiakas
Homma menee näin, avaat iTunes, klikkaat iTunes Store, siinä on Music, Films, Books, jne.. valikot. Klikkaat Books, kun haluat jotain lukemista, löydät haluamasi kirjan, klikkaat Buy Book, jonka jälkeen sinulta kysytään salasana ja veloitetaan maksu. Hetken päästä kirja löytyy Kirjat valikosta, mutta sitä ei saa auki eikä sillä voi tehdä mitään.
Ainakin itselleni missään kohdassa selvinnyt, että minulla pitäisi olla iPad tai joku vastaava, jotta saisin ostamani kirjan edes auki!
Mielestäni tämä on 100% KUSETUSTA !!! - paniikkinappi
kusetettu asiakas kirjoitti:
Homma menee näin, avaat iTunes, klikkaat iTunes Store, siinä on Music, Films, Books, jne.. valikot. Klikkaat Books, kun haluat jotain lukemista, löydät haluamasi kirjan, klikkaat Buy Book, jonka jälkeen sinulta kysytään salasana ja veloitetaan maksu. Hetken päästä kirja löytyy Kirjat valikosta, mutta sitä ei saa auki eikä sillä voi tehdä mitään.
Ainakin itselleni missään kohdassa selvinnyt, että minulla pitäisi olla iPad tai joku vastaava, jotta saisin ostamani kirjan edes auki!
Mielestäni tämä on 100% KUSETUSTA !!!Ai teitä on jo kaksi. Tuleekohan vielä lisää kusetettuja. Tämä on todella jaappanin maanjäristykseen verrrattava onnettomuus.
Seuraavaksi valitusta siitä että itunesilla saa ostettua ios-ohjelmia, jotka ei toimi siinä tietokoneessa. Tämäkin on kauheaa gusetusta.
- peräaukon_kutina
Tässä on jotain tuttua - kaivetaan netistä mac-ympäristöön liittyvä erikoinen ongelma ja trollataan sillä.
Tietenkin ihminen voi myöskin olla aidosti vähän tyhmä - en syytä enkä moiti. - 1stMacFinn
Books osiosta kopiotua:
Requirements: Books can only be viewed using iBooks on an iPad, iPhone (3G or later) or iPod Touch (2nd generation or later).
Kyllä tossa mun mielestä aika suoraan sanotaan, että voi lukea vain noilla laitteilla. Toki, jos et lue mitään vaan klikkaat sitä "4,99 € Buy Book"-painiketta niin se on sitten voi voi.- Huh huh...
En olisi voinut kuvitellakaan, ettei e-kirjoija saa auki tietokoneella! Olen joskus nähnyt pdf-kopiointisuojattua kirjoja, mutta nekin sai auki kotikoneella. Mutta Applen älyttömyydellä ja rahanhimolla ei kai ole rajoja :(
Huh huh... kirjoitti:
En olisi voinut kuvitellakaan, ettei e-kirjoija saa auki tietokoneella! Olen joskus nähnyt pdf-kopiointisuojattua kirjoja, mutta nekin sai auki kotikoneella. Mutta Applen älyttömyydellä ja rahanhimolla ei kai ole rajoja :(
>Mutta Applen älyttömyydellä ja rahanhimolla ei kai ole rajoja :(
No no, kolmas nimimerkki sulla jo tässä ketjussa ja kuvittelet hämääväsi jotakuta. Kiukuttele vapaasti, tuskin ketään enää kiinnostaa. Me muut nääs osataan lukea ohjeet, laitevaatimukset ja sellaiset.
- jep jpe
Mitä tekemistä ohjeilla ja laitevaatimuksilla on Applen ahneuden kanssa?
Onneksi on Steve Jobs on kuollut ja toivottaan, että lähitulevaisuudessa tapahtuu jotain muutoksia yrityksessä ja näille älyttömyyksille tulee loppu.
Enkä ole yksin tämän asian kanssa, suuri Linux huru on kanssani samaa mieltä:
http://www.digitoday.fi/yhteiskunta/2011/10/10/tama-mies-lyttaa-steve-jobsin/201114488/66- 10+9
Jees: huru-ukko lyttää...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh784311Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.1733425Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1263323Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412764Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2182554"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk202215Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112026Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk422023- 291974
Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?
Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.01923