aamulenkit

mitä pitäisi tehdä kun 7kk ikäinen kultsi ei enää aamulla lähde lenkille? pihalle asti päästään hyvin, mutta sitten löy jarrut kiinni ja koira heittää itsensä velttona maahan? eikä lähde maanittelemalla, ei millään eteenpäin. sitten kun käännyn kohti kotiovea niin jo löytyy vauhtia. joka aamu koitan olla säännöllisesti liikkeellä ja lenkit on ihan kai kohtalaisen mittaisiakin.

mikä neuvoksi? millä rekun saa liikkeelle? muina aikoina voi kyllä kanssa venkoilla, mutta tämä on kyllä pahin aika ja tätä on nyt kestänyt viikon verran.
4541
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kun koira ei halua lähteä lenkille ajattelisin että jotain on koiralla vialla!Sillä on varmaan joku kohta kipeänä?Tai lenkit ovat sen ikäiselle liian rankkoja? Noutajat ovat siinä iässä vielä kesken-kasvuisia niinkuin muutkin isot koirat.Niiden luusto ei ole vielä kehittynyt,lonkat ym.Liika liikunta kuin myös liian vähä on pahasta kasvavalle koiralle.Näitä seikkoja voisi miettiä ja pohtia ei millään pahalla.Oma vanha koiramme olisi aikoinaan halunnut kääntyä jo matkalta kotiin,emme silloin ymmärtäneet miksi?Kahden viikon kuluttua ymmärsimme sillä oli kasvain vatsassa johonka se sitten menehtyikin.Kyllä niillä on syynsä jos ei "ulkoilut maista".

Äänestä
  • Tuskin koirassa mikään on vikana, jos se muina aikoina lähtee reippaana lenkille.
    Kokeile vaihtaa reittiä, ja vaikka jutella koiralle innokkaalla äänensävyllä. Meillä ainakin tepsii kun oikein yrittää.

    Äänestä

koita vaikka sillee, et menet toista kautta lenkille!
Älä mene siitä, mistä olet mennyt, vaan jos teillä on kaks ulko-ovea, mene toisen oven kautta.. Kuvittelisin, et vois tepsiä.. Tai ota joku mielenkiintoinen lelu mukaan, että se ei ehdi ajatella jarruttelemista.. Tulipahan vaan tälläsiä mieleeni..

Äänestä

Ehkäpä reissulla on tapahtunut jotain ikävää tai pelottavaa tai sitten lenkki on sille vielä liian rankaa? Tai sitten se on vaan aamulaiska. Meillä on suurinpiirteinen samanikäinen labbissekoitus ja se on aamulla tosi "makaroonikoira". Kestää hirmu kauan ennenkuin arvon herra viruttelee itsensä lenkkikuntoon. Kannattaa antaa herätä rauhassa ja yrittää sitten toisesta ovesta ja toista reittiä... välillä herkkuja tai mukava lelu matkaan. Kaikki ikävät muistot pitäisi karsia pois? Älä vaan pakota!!! Lakkaa kohta käymästä muillakin lenkeillä. Ohjaajan pitää olla määrätietoinen ja jämäkkä, mutta pakottamisesta ei hyvä seuraa. Lahjonta ja kiristys toimii paremmin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä tehdä kirjoitti:

mitä pitäisi tehdä kun 7kk ikäinen kultsi ei enää aamulla lähde lenkille? pihalle asti päästään hyvin, mutta sitten löy jarrut kiinni ja koira heittää itsensä velttona maahan? eikä lähde maanittelemalla, ei millään eteenpäin. sitten kun käännyn kohti kotiovea niin jo löytyy vauhtia. joka aamu koitan olla säännöllisesti liikkeellä ja lenkit on ihan kai kohtalaisen mittaisiakin.

mikä neuvoksi? millä rekun saa liikkeelle? muina aikoina voi kyllä kanssa venkoilla, mutta tämä on kyllä pahin aika ja tätä on nyt kestänyt viikon verran.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu