Ongelma

En ole varma kuuluuko tänne osastolle mut laitan tänne.

Eli yritän avata videotiedostoa joka oli alunperin tällä päätteellä XviD-BiA muutin sen mp4 kun ei toiminut. Mutta ei toimi nytkään. QuickTime Player ei pysty avaamaan sitä, koska kyseessä ei ole elokuvatiedosto.

Mikä neuvoksi?
2134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ennen mitään muuttamissähläyksiä otetaan tiedostosta kopio ja kokeillaan avata se VLC:llä, joka avaa video- ja audiotiedostojen saralla "lähes kaiken".

Yleensäkin kaikki kokeilut tehdään kopiolle eikä alkuperäiselle tiedostolle, koska osaamattomien söhellysten jälkeen tiedosto saattaa jo olla täysin pashana.

Vastaisuudessa kysy ensin, äläkä vasta sitten kun olet jo ehtinyt tehdä jotain vahinkoa eikä vastauksista välttämättä ole enää hyötyä.

Kokeile nyt kumminkin sitä VLC Playeria...

Äänestä
  • Joo, kiitos neuvosta. Katsoinkin että VLC Player olisi hyvä tähän tarkoitukseen.
    Söhelsin ehkä hieman turhaan, mutta kyse ei onneksi ollut mistään tärkeästä tiedostosta.

    Lataan VLC Playerin ja kokeilen sen avulla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tervevaa kirjoitti:

En ole varma kuuluuko tänne osastolle mut laitan tänne.

Eli yritän avata videotiedostoa joka oli alunperin tällä päätteellä XviD-BiA muutin sen mp4 kun ei toiminut. Mutta ei toimi nytkään. QuickTime Player ei pysty avaamaan sitä, koska kyseessä ei ole elokuvatiedosto.

Mikä neuvoksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu