Valmistaloille ei enää rakennuslupia?

Nurmijärvellä

Kuningaskuluttaja kertoi surullisen tarinan siitä miten käy, kun kukaan ei valvo eikä ota vastuuta valmistalon rakentamisen laadusta. Ilmeisesti kyseisessä talossa oli oikein isoja vikoja. Valvonta on hankala toteuttaa ihan siksi, että talo tehdään jossain toisella puolella maata tehtaan sisällä.

Jos kunnan rakennusvalvonta on noiden valmistalojen suhteen "aseeton", olisi järkevintä olla myöntämättä sellaisille rakennuslupia ja ohjata ihmiset takaisin perinteiseen rakentamiseen. Jos rakennusvalvonta ei tähänkään pysty, niin mikä ihme sen tehtävä on?

Saapa nähdä onko Nurmijärvellä otettu opiksi tuosta katastrofista...

4

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eläköön byrokraatit

      Oletko aivan tosissasi sitä mieltä, että kunnan virkamiehet jotenkin vaikuttavat rakentamisen laatuun? Hehän katsovat ainoastaan, että leimoja löytyy papereista tarpeeksi.

    • osaabyrokraatit?

      Kyllä ainakin Keski-Uudellamaalla nuo kunnan virkamiehet tarkastavat kaikki suunnitelmat ja oman osaamisen perusteella arvioivat ne.

      Se on sitten eri asia onko kaikkien osaaminen riittävällä tasolla, nyt kun määräykset ovat kiristyneet ja jotkut rakentavat pitkästä aikaa todellisia laatutaloja.

    • evp kirvesmies

      minäkin olen kiellon kannalla. kyllä noissa talotehtaissa on sen verran valinna varaa että huonot voi karsia pois.

    • nähty monta

      Niinpä juuri, kuten evp mainitsee -huonot voi karsia pois. Ap yleistää. Tehdastekoinen on taatusti pääsääntöisesti parempi kuin omatoimiväsääjä tontillansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      153
      3430
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      84
      2976
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      60
      2450
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      41
      2340
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      53
      2270
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      115
      2235
    7. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      17
      2217
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      151
      2149
    9. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1576
    10. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1565
    Aihe