Tuli mukava 150 000 euron perintö ja nyt ajattelin ostaa sijoitusasunnon Helsingistä ja laittaa vuokralle.
Vaan millä alueilla asuntojen hintojen nousu on taattua, missä taas romahdus uhkaa?
Vaan millä alueilla asuntojen hintojen nousu on taattua, missä taas romahdus uhkaa?
Vastaukset 27
Vanhimmat
Osta mieluummin jostain vireästä pikkukaupungista kolme - neljä asuntoa. Saat tasaisemman tulovirran pienemmällä riskillä ja ennen kaikkea paljon paremman vuokratuoton.
Voisit harkita Idästä.. Esim Aurinkolahti on aika vireä ja elinvoimainen alue ja tuota rommausta ei ole näköpiirissä..
Vai Aurinkolahti? Tämän täytyy olla huono vitsi. Seutuhan on kuuluisa ongelmistaan ja liian tiheästä rakentamisesta. En suosittele edes pahimmalle vihamiehellenikään!
Palstalaisilta taas olen kullut, että et koskaan päässyt sinne asumaan, vaikka halua olisi ollut...
Valitettavasti tein virheen ja "pääsin" asumaan sinne, kyllä tuli kiire myydä pois, Hs kirjoitti että pako on alkanut, huh huh.
Avaaja vastasi jo kolmannen kerran itselleen, aika kipeä tämä kallion aurinkolahti pakkomielteen omaava pikku-rane
Mikä stadi? Aurinkolahti eli Mustalahti ei ole Stadia vaan entistä ,porvoon maalaiskuntaa!
Stadin kundi stadilaiseksi synnytään ei tulla, sinä olet syntynyt maalla ja maalainen olet ja neljännen kerran pikku-rane vastasi omaan avaamaansa ketjuun.
http://www.hs.fi/kuvat/iso_webkuva/1135267521702.jpeg
Heheh Stadin Kundi, sinäkö siellä..
http://www.hs.fi/kuvat/iso_webkuva/1135267521702.jpeg
Palstan vakihärö STADIN KUNDI heko heko..
Ainakaan sinä et ole syntynyt stadilaiseksi, Tuupovaarasta muutit Jakomäkeen ja sieltä Vesalan ja Pyllymuron kautta Aurinkolahteen, huh huh, on siinä meillä stadilainen, hah hah haa.
Larussa syntyneenä ja meillahdessa ja töölöössä asunneena sen varttunut Munkassa voin sanoa että Stadin kundit ovat duunarin perheistä syntyneet jälkeläiset jotka sörkässä asuivat eivät muuta aiheuttaneet kuin harmia kansalaisille. Silkkaa roskasakkia..jotka eivät osanneet edes puhua.
Älä osta helsingistä,vaan hajauta useimpaan huoneistoon jotka voi olla vaikka samassa kaupungissa tai erikaupungeissa.
Tuolla summalla voi ostaa noin 3-4 kpl hyvää huoneistoa.
Tienaat kaikista parhaiten jos taidat ostamisen ja perehdy mahdollisiin huoneistoremontteihin.
Ensisijaisesti ennen todellista ostoa yhteys isännöitsijään.
Älä usko myyjän puheita sinisilmäisesti.
Tarkasta myös tarkasti onko lunastuslauseke merkitty.
Älä lähde remontoimaan kuin pakolliset korjaukset.
kerro toki mistä saa hyvän sijoitusasunnon hintaan 33.000 e kpl? eli 150.000 jaettua neljällä tekee juuri tuon verran. siis mistä? oleppas hyvä ja luetteloi tähän. siis sellainen paikkakunta josta löytyy varmasti myös vuokralainen.
kuka nuija ostaa asunnon ennen kuin ottaa isännöitsijään yhteyttä? todella lapsellinen neuvo. neuvotko sinä täällä kohta miten per.se pyyhitään?
mitä helvetin väliä lunastuslausekkeella on? jos ostat asunnon niin joku lunastaa sen. ei se kummallisempaa ole. miten tämä muka vaikuttaa asunnon ostoon?
remonttikulut saat takaisin veroituksessa. kunnolla kunnostetussa asunnosta saa hyvä ja pysyvän vuokratuoton. asukkaat pysyvät siististi laitetussa asunnossa eivätkä haikaile muualle.
ps.mene pummi töihin...
Ensinnäkin hyviä asuntoja saa 3-4 ja tuotto on hyvä,paljon parempi kuin esim:1 150000euron huoneisto.
Näitä on paljon hyviltä paikkakunnilta.
Ja sitten siihen lunastuslausekkeeseen,se pitää tietää heti ettei tuhlaa omaa aikaansa,jos kerkiät tekemään yhtään remonttia ensimmäisen kuukauden aikana, on menettänyt remontista koituvat rahat,kuten työ,materiaalit.
Kyllä pitää tietää heti alussa koko kuvio.
Helsingissähän arvoalueilla käytetään lunastuslauseketta ja sivullinen ei kyseiseen kerrostaloon pääse asumaan noin vaan.
Eli kaikki pitää tietää ettei oma aika kuluturhaan,3-4 huoneistoa vaatii jo äkkinäiselle perehtymistä asioihin.
Nyt voin sanoa 100% varmuudella että et ole kummoinen sijoittaja,sijoittajahan sinä kyllä voit olla mutta minkälainen jokainen voi sen itse päätellä.
Ja kun kierokset sulla ei kun yltyy,otatko nyt tuliset itkupotkuraivarit.
niin että mistä paikkakunnilta? oleppas hyvä ja luettele.
lunastuslauseen kohdalla otat esimerkin otat helsingin arvoalueelta. sieltäkö siis saa 3-4 asuntoa 150.000 eurolla?
vastaappa noihin ihan suoraan.
ps. mene pummi töihin
150000 jaettuna neljällä tekee 37500. Tuolla rahalla saa yksiöitä jo monestakin 20000 - 40000 asukkaan kaupungista, joista kaikki eivät suinkaan ole yhden lakkautetun tehtaan ympäriltä kuolevia junttiloita. Tottahan se on, että vuokralaistarjokkaita on pikkukaupungissa vain viisi prosenttia Helsingin lukemista, mutta vuokra-asuntojen tarjonta saattaa olla vielä pienempi. Ennen kaikkea vuokrien ja hintojen suhde on isännälle paljon edullisempi.
Mutta eihän se minun taskustani pois ole, jos haluat maksaa kaksiosta 150000 ja saat sille kolmen prosentin vuosituoton.
Edelleen jatkuu katkeran sijoittajan tilitys näköjään.
Tuolaselle lurkille en neuvo mitään,kaikki pitäs tuoda kultalautasella eteen.
Sinä jos olisit oikeesti sijoittaja et sinä töitä tekisi vieraalle enään aika kuluu aivan muuhun.
Ja katkeralta kuulostaa sun sepitykset ,ihan kuin oisit kunnon muulien muuli.
Sulle pikku sijoittaja, en neuvo mitään.
Ja ihan sulle tiedoksi ,maksan melkoisen varmasti veroja enemmän kuin sinä tänä vuonna eikä tarvii perse ruvella raataa.
Puhutaan kymmenistä tuhansista,luit oikein mietippä nyt ennen jaskaa suolat sielä.
Tohdin epäillä että ne sinun sijoitukset on mitä on.
Miten ihmeessä sinä sijoittaja voit olla?kun lasketkin kaiken väärin.
Ja jos ostat muualta kuin PK-seudulta niin varmista ettei kyseessä ole paikka, josta et voi tulevaisuudessa realisoida mitään. YO-kaupungit yleensä ne pienimmät joihin kannattaa sijoittaa. Toisaalta asuminen kaukana vuokra-asunnoistasi ei ole välttämättä hyvä juttu.
Valitsisin ns. hyvän alueen, mutta en niitä parhaimpia, koska hinnat on jo niin kovia. Länsipuoli PK-seudulta, keskusta jo karannut käsistä.
Älä missään tapauksessa osta mitää 30te remonttipommeja X4.
Ensinnäkin jo matkakulut, jonnekin 200km päähän vievät rutkasti aikaa ja rahaa.
Toiseksi näissä halvoissa piilee aina riski saada maksukykyistö vuokralaista, sekä
asunnon arvonnosu voi jäädä heikoksi.
Itse kallistuisin, joko uudiskohteeseen pk-seudulta hyvien yhteyksien ja palveluiden vierestä. Esim Tikkurila keskusta, jonne nyt rakennetaan ja vuokralaisia tulossa jonoksi.
Tai sitten Helsinki pieni yksiö jossa remontteja jo tehty.
Näissä arvonnousu on aina varmaa.
Vältä syrjäisiä ja huonomaineisia alueita, hyvä esimerkki Aurinkolahti, pitkä matka stadiin, hankala löytää vuokralaista, talot neukkukuutioita ja alue slummiuutuu, huh huh.
Kalliossa vuokralaisen mukanaan tuomat ryyppyporukat pistävät asuntosi säpäleiksi.
Kalliossa hyvä vuokratuotto ja asunnon arvo säilyy. vältä itää.
http://www.hs.fi/fingerpori/1135267521702
Mie oon Hervannasta kotoisin, en päässyt Aurinkolahteen kun miun ja äitin rahat ei riittäneet, nyt mie asun kalliossa pienessä asunnossa ja mie oon aito stadilainen.
Mie oon ollut Remappa-Ranena joskus, tai apupoikana,, mut nyt mie kahdeksan vuotta työtön, mut äiteellä eläke.
Hyvin näyttää savo sujuvan aurinkolahden eli mogadishun mieheltä, ei ihme tosin,onhan hyypiö juvalta kotoisin ja nyt tuhnuttaa vuokralla romahdusta odottaen.
Sinuna ottaisin velkavivun. Ostat kaksi n. 120 000 euron asuntoa.
Vahvasta kasvusta johtuen koko Helsinki nousee.
Täysin varmoja varmoja paikkoja joihin vuokralaisen saa heti ovat Etelä-Helsinki ja kaikki juna-ja metroasemien vierustat. Kävelyetäisyys max 500m asemasta paras. Kallio/Sörnäinen perinteisiä sijoitusalueita joilla paljon pieniä asuntoja tarjolla. Katso ettei isoa remonttia heti tulossa.
Puhtaasti sijoitusasunnosta puhuttaessa ei alueella niin väliä.
Jos sen sijaan ajattelet joskus itsekin muuttaa tai jälkikasvullesi niin välttäisin ehkä Itä-Helsingin lähiöitä joissa väestöpohjan laatu heikkenee. Itä-Helsingissäkin tietysti omat paremmat alueensa (mm. Kulosaari, Herttoniemi valikoiden, Vuosaaren Aurinkolahti). Näitä miettisin idän osalta jos mahdollisuus että asunnolla joskus muutakin käyttöä kuin pelkkä sijoitus.