Tuossa nyt on tullut pari kertaa lämmitettyä keittiöön muurattua puuhellaa ja muutenhan se toimii hyvin,mutta ongelmana on se valurautakannen polttava kuumuus ja keittiöstä tulee tällöin helposti toinen sauna varsinkin silloin jos haluaisi uunin edes vähän varaavan lämpöä..
Olisikohan siitä mitään haittaa,jos latoisi siihen kannen päälle vaikka pari kerrosta vuolukivilaattoja tms varaamaan ja tuottamaan lämpöä mukavammin??
Ettei vaan sula koko kansi sen jälkeen...
Olisikohan siitä mitään haittaa,jos latoisi siihen kannen päälle vaikka pari kerrosta vuolukivilaattoja tms varaamaan ja tuottamaan lämpöä mukavammin??
Ettei vaan sula koko kansi sen jälkeen...
Vastaukset 6
Vanhimmat
Älä laita tulta siihen hellaan.
Hellan yläpinnan kuuluukin olla kuuma. Miten sillä muuten ruokaa voisi laittaa? Kyseessähän on keittiökaluste eikä lämmityslaite.
Jos et oikeasti halua hyödyntää puuhellan lämpöä ruuanlaittoon, niin laita keitinlevylle reilunkokoinen vesikattila sitomaan lämpöä.
Kyllä tuo ongelma on olemassa (liiallinen kuumuus) jos valurautalevyn pinta-ala on liian iso keittiön tilaan nähden.
Jos haluaa muuratun hellan varaavan lämpöä, se on hankalaa koska valurautakansi kuumentaa tilan nopeasti pätsiksi.
Mitään kiviä siihen kannelle ei saa laittaa koska levy kuumenee liikaa ja saattaa haljeta.
Ainoa keino mielestäni muuttaa hellaa enemmän varaavaan suunntaan on jättää hellaan vain esim. 1/2 valurautakeittolevyä ja muurata muu kansi umpeen esim. tiilestä, tai sitten poltella vain pieniä määriä ja tyytyä siihen.
Hellan kansi voidaan eristää alhaaltapäin asentamalla esim. lämpöä eristävä vermikuliittilevy kannen alapuolella (mikäli savukanavan mittasuhteet sen sallivat!).
Vermikuliittilevy ja valurautakannen välinen tila tiivistetään tulenkestävällä nauhalla ja vuolukivikitillä, ettei savu ja lämpöä pääse rakenteen väliin. Vermikuliittilevyä ei tarvitse kiinnittää, kannatintuenta riittää.
Linkki: http://www.rautacom.fi/kirjasto/
Huoh.
tässäpä oiva esimerkki uusavuttomuudesta taas kerran..
Miksi hellan kansi kuumenee,kun sitä lämmitetään..