Minkälaisissa keleissä olette nukkuneet ulkona vaikka laavulla makuupussin sisällä? Minkälainen makuupussi ja missä vaatteissa nukutte?
Vastaukset 17
- cold rex
Armeija aikana sa huovalla, kamina toki käytössä, vaatteita reilusti. Siviilissä untuva makuupusissa (makuualusta tietysti), fleece kerrosto ja pipo. On tullut kokeiltua kahta sisäkkäistä makuupusia jolla selviää yllättävän hyvin kylmällä.
- ASGD
http://www.youtube.com/watch?v=d7NZVqpBUV0
Tuossa Shug neuvoo perusteita. - Vaatteita jos kylmä
Laavulla UKK:n puistossa pakkasta n. -40 astetta helmikuussa 2011.
Makuupussina Savotta Ranger (vanha pussi, samannäköinen kuin Savotta Military, mutta ilman kipinäsuojaa), sen sisällä toinen makuupussi Savotta Ivalo. Päällä tekninen kerrasto ja intin nallepuku. (Se halpa malli mitä myydään Honkkarissa ym. Ei sisällä villaa.)
Tarkeni, tosin makuupussin vetoketjut tuppas jäätyy kiinni. Jos tulee kylmä ni menee haalarit päällä sinne pussiin.- halpahallin puolesta
haalartpäällä ei oo neää lämmin, pitää olla lakki ja sukat oikee oppisesti, muuten halpiksessa 26,90 toi ivalo ja bodgetissa (VRT ANTTILAN HINNAT) muka alessa 29e
- mansen hanhi
Tohon hammock:iin vaihtoehto: Ticket to the moon ja polifoamin foliopintainen makuualusta ja laavuvaate yläpuolelle sekä helvetisti huumoria.
Mahtuu kaikki kajakkiin testasin Isojärvellä syyskuun lopulla tuulessa ja tihkusateessa. Kesäpussilla ja fleese sisäpussilla tarkeni hyvin.
Varustelekan sivuilla lisätiatoo. - Kunno Pokkidolli
Perjantai yö 27-28 laavulla pakkasta 13 astetta.
Makuualusta untuvatäytteinen exped downmat 7
Pussi cumulus alaska 1300
Hyvin nukutti, nam! - gg
http://www.supernova.fi/product/2238/hollannin-armeijan-modulaariset-makuupussit-kaytetty
Noilla pussukoilla pärjää speksien mukaan. Talvimakuupussissa ja varsinkin kesäpussi talvipussi päällekkäin pärjää hyvin -30 kelissä. Päällä ei saa olla liikaa vaatetta, sillä jos paketti on liian tiukka, tulee kylmä (on sitäkin kokemusta).
- kunnon alusta
Talvimakuupussin lisäksi kannattaa panostaa lämpimään talvialustaan. Merkittävä osa lämmöstä voi karata alakautta, jolloin käy kuten ketjun aloittajan nimimerkki kertoo.
Eräs huomionarvoinen seikka on hengityksen mukana menetettävä lämpö. Kunnollinen maski "hengityslämmönvaihtimella" auttaa. Extrana saa vielä hengityskosteutta talteen, jolloin nestehukka hengityksen kautta vähenee. Ja jos kyseessä on suljetumpi majoite, niin sisällä kosteus pysyy pienempänä, voi ehkä vähentää tuuletusta, mikä sekin voi hieman lämmittää. - kikkaviitonen
Suomessa vähemmän tunnettu keino pysyä talvella lämpimänä on kuumavesipullo. Kunnon kuminen pullo vetää 1-1.5 l kuumaa vettä.
Sellaisen kun täyttää kiehuvalla vedellä ja laittaa makuupussin jakopäähän, niin se lämmittää uskomattoman hyvin lähes koko yön.
Suomesta vain on vaikea saada kunnollisia pulloja (niitä aitoja kumisia). Kannattaa ostaa briteistä, jos siellä tulee käytyä.
Myös jotkut pakastepullot kestävät kiehuvaa vettä jos aitoa kumipulloa ei ole käytettävissä. - Hakuja päällä
Teltassa ympäri vuoden, neljä vuotta tähän mennessä, enimmillään -41,5 C. Nuotiossa lämmitettyjä kiviä peltiämpärissä telttaan jonka päällä huopia, pressuja, kuusenhavuja, sammalmättäitä ja lunta. Kiinalainen kesämakuupussi ja peittoja yllä ja alla silloin kun ei jaksa vaivautua kiviä tai vettä sinne ämpäriin kuumentamaan. Normaali huoneenlämpö kun kuumentaa.
- teltassa talvella
No onpas konstit. Peltiämpärit, pressut tai nuotiot kivineen ei omaan retkeilyyni oikein kuulu.
Saa olla melko paljon "peittoja" alla ja päällä, jos kiinalaisessa kesäpussissa meinaa -41,5 asteessa selviytyä. Vaikka itse asun Pohjois-Suomessa, tuollaisia pakkasia kohdalleni ei ole vajaan 40 vuoden aikana vielä osunut.
Kylmimmät telttayöni ovat olleet -25 asteen luokkaa. Pidän sitä erittäin kylmänä yöpymislämpötilana päivän hiihdon jälkeen. Kun auringon laskiessa alkaa reilun parinkympin pakkasessa telttaa pystyttämään - pienen nälän jo tuntuessa - tulevan yön kylmyys alkaa jotenkin mietityttämään...
Enimmäkseen olen käyttänyt 2,7kg Haglöfsin talvikuitupussia. Uutena se olikin melkoisen lämmin, mutta vuosien käyttö on sen täytteitä litistänyt. Yhden reissun tein aikoinaan kahdella 1,5kg halvalla kesäpussilla sisäkkäin, yhdistelmä olikin riittävän lämmin. Silloin pakkasta oli tosin enimmillään 15 astetta. Sisäkkäisten pussien käyttö on vähän hankalaa, mutta periaate lämpimyyden kannalta on hyvä.
Sittemmin käytössä on ollut 1,7kg untuvapussi, lähinnä kämpillä. Eräänä aamuna lämpömittari näytti kämpän sisälämmöksi -8 astetta, lattianrajassa ja nurkissa vielä selvästi kylmempää. Pussissa vielä tarkeni kohtuullisesti. Alkuillan hikoilun takia päällä ei ollut kuin lyhyet alushousut.
Vanha käsitys, että pussiin pitäisi mennä lähes alasti lämpimyyden takia, on höpönhöpöä. Eriste on eriste, ja mitä enemmän eristettä, sen paremmin tarkenee. Jos olen urheilukerrasto päällä herännyt kylmään, fleecehousut ja villapusero ovat auttaneet. Ei ole tullut mieleenkään vähentää vaatetta vaan aina lisätä.
Pipo on myös oltava, käsissä voi olla lapaset. Jalkoihin kuivat sukat tai jopa kahdet. Untuvatakki pujotettuna makuupussin päälle jalkopäähän lämmittää myös mukavasti.
Vaatteiden kuivatukset makuupussissa on parasta jättää vähiin. Sukat vielä menettelee, mutta suurempien vaatekappaleiden kosteus kylmettää ja kastelee pussin. Ajatus monojen tunkemisesta jalkopäätyyn niiden jäätymisen estämiseksi ei houkuttele ainakaan minua ollenkaan.
Telttailussa makuualusta on aivan oleellinen tarkenemisen kannalta. Yleensä olen käyttänyt paria solumuovialustaa ja yhtä itsestääntäyttyvää patjaa. Noin viiden sentin eristyskerros alkaa riittää, mutta voisi toki olla paksumpikin. Pakkauskoko kuitenkin rajoittaa enempien mukanaoloa.
Kun vielä syö tukevasti ja juo paljon lämmintä ennen nukkumaanmenoa talvellakin teltassa tarkenee. Mutta vain hyvin varustein.
Armeijamuistelot kaminan hehkusta on parasta unohtaa, se ei ole talviretkeilyä lainkaan. Tiedustelupuolella (RUK) ei kyllä liiemmin nukkumaan ehtinyt...
- kinttana
Samaa mieltä edellisen kanssa,eli kunnon varusteet takaavat kunnon yöunet.
En ikinä lähtisi ulos luontoon testaamatta välineitä ensin.
Lämmöntarve kun on yksilöllistä.
eli testaa aikomasi välineet jos vain voit.
Eikä sekään vielä takaa mitään.
Tarkenemiseen kun vaikuttaa sekin,miten väsynyt olet tai miten hyvin olet syönyt ennen nukkumaan menoa. Minkä verran jaksat liikkua enne nukkumaanmenoa?
Ja nimenomaan se,miten hyvä makuualusta sinulla on.
Aikamoinen osa kylmästä johtuu alhaalta joten hyvä makuualusta on kaiken aa ja oo. - Metsien mies
Viime talvena nukuin muutaman yön taivasalla hangella, jolloin lämpötila oli -23–27 °C.
Makuupussina Cumuluksen Alaska 1300 ja makuualustana Thermarestin Prolite Plus reg sekä normaali yhden senttimetrin paksuinen solumuovialusta. Päällä oli vain bokserit, villasukat, pipo ja sormikkaat. Olen mies, 177cm ja 60kg. Missään vaiheessa en herännyt kylmään. Itse suosittelen tuota settiä, jos aikoo yöpyä yli -15 °C pakkasessa. Lisäksi olen yöpynyt tuolla setillä noin kymmenen yötä laavuilla hieman alle -20 °C pakkasessa ja muutaman kerran vähän leudommassakin. Valmistaja ilmoittaa tuon makuupussin Comfort-arvoksi -32 °C, mikä kyllä pitää paikkansa.
Muutaman kerran olen nukkut tuolla setillä myös hieman leudommassa, noin -3–10 °C pakkasessa ja silloin tuli jossain vaiheessa yötä hiki. Nukunkin talvella yli -10 °C lämpötiloissa kahdella päällekkäisellä kesämakuupusilla. - heikki s
Itselläni tuo Cumuluksen Alaska 1200 talvipusukkana. ei ole vilu päässyt yllätämään!
- asgaerth
http://www.youtube.com/watch?v=3bDbUIWO_ww
tässä ihan mielenkiintoinen talvitelttailuvideo ,osa 1
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 50969
- 95953
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19815- 119758
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t115735Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔36663- 45646
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45610Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke22596- 19596
- 46568
- 38559
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.72548- 33543
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44506- 25502
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok108500Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka135500- 47495
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi7477