HP deskjet 5850 vetää paperit vinoon

Aiemmin toiminut moitteettomasti, nyt vetää paperin aina vinoon oli pinossa yksi tai useampi paperi.

Osaisiko kukaan neuvoa mikä avuksi?
4675
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vetorullissa saattaa olla jotain töhnää. Luultavasti kuitenkin kuluneet ja uuden osto edessä.

Äänestä

Minulla on myös ongelma HP deskjetin kanssa, malli 2v vanha.

Näytöllä palaa virheilmoitus "paperitukos".
Laitteessa ei kuitenkaan ole paperia, tai mitään tukosta.

Jos yrittää painaa "OK", ja sen jälkeen asettaa paperit paikoilleen, laite vetää uuden paperin ruttuun. Puolat eivät siis tunnu pelaavan kunnolla.

Eli laitteen sammuttaminen, virtajohdon irrotus, uudelleen käynnistäminen, HP-virheanalyysin teko tai ongelmanratkaisukeskus ei anna apua.

Aina tulee vain sama ilmoitus "paperitukos", ja mitään ei voi laitteella tulostaa tai skannata, ennen kun tuo virheilmoitus on ensin poistettu.

Laitetta on käytetty alle 2v ja sillä skannattu ehkä 50 arkkia, printattu 100 arkkia.
Olen yrittänyt myös puhdistaa, eli pölyt on imuroitu, rullat ja puolat puhdistettu.
Vasarako ja leka seuraavaksi aseeksi ja palasiksi?

HP:n tuki ja laitteen myyjä antavat loistavan neuvon "jos paperitukos on kerran poistettu, paina OK niin laite käy taas normaalisti."
Eli eivät tiedä mitä tehdä. Miten olette saaneet kyseisen ongelman hoidettua?

Äänestä
  • Vie takuuseen, mulla on Deskjetissä 2 vuoden takuu. Yleensä noi vetosysteemit menee ajan kanssa paskaksi ja sitten on uuden osto edessä, noihan on halpaa kamaa, alle 50 euroa saa vaikka Clas Ohlsonilta. Lexmarkissa kesti 5 vuotta syöttösysteemi hyvänä mutta sitten alkoi kiskoa vinoon eikä siihen auttanut mikään. Ostin halpisHP:n ja riittää mulle. Jos on oikein nuuka ja osaaja niin vetorullasysteemiin voi yrittää purkkavirityksiä mutta ei oikein näillä hinnoilla lyö liksoille.

    Äänestä

Kannattaa myös aina ensin "ilmata" paperinippu ennen koneeseen laittoa eli plärätä läpi niin ettei ne ole toisissaan kiinni. Joillakin laitteilla ellei tee tuota menee herkästi paprut ruttuun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hermotmenee... kirjoitti:

Aiemmin toiminut moitteettomasti, nyt vetää paperin aina vinoon oli pinossa yksi tai useampi paperi.

Osaisiko kukaan neuvoa mikä avuksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu