mistä meille collie?

tietääkö joku hyvän collie kasvattajan mieluiten etelä-suomessa, mutta jos ei niin vähän kauempana, haluaisimme koiran jo n. jouluksi kotiin... jos nappaa niin sanokaa ihmeessä!! :)
-kiitoksia

2

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hiljaa hyvä tulee

      Turhaa kiirettä ei hankinnassa kannata pitää. Tutustukaa sen sijaan rotuun rauhassa. Koira ennättää kyllä olla teillä vielä useita Jouluja.

    • suosittelen

      Tulee ensinnä mieleen saviniityn kenneli. En nyt muista onko se tampereen alueella vai sen syrjäkylällä, mutta netistä löytyy tarkemmin kun googlaa saviniityn kennelin. Sieltä ainakin saa hyviä koiria, on pentutestit ja tarkastukset tehty ja on jopa mikrosirut niskassa. Meillä on koira sieltä ja on kyllä paras mitä olisin voinu saada! En tiedä onko siellä pentuja juuri nyt, mutta kun omastani aika jättää, kyselen sieltä uutta ja vaikka odotan seuraavaa pentuetta jos niikseen tulee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4401
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2390
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1941
    4. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      16
      1570
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      77
      1525
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      159
      1493
    7. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      10
      931
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      87
      835
    9. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      798
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      777
    Aihe