Sauna kylppäriin

Tilanne siis seuraava, ostettiin okt jossa on juuri pari vuotta sitten rempattu kylppäri, rempan yhteydessä on poistettu tilasta sauna ja tilalle tuotu poreamme. Nyt kyllä kaipaisin sitä saunaa enemmän kun poreallasta joten mitähän käytännön vaihtoehtoja on olemassa, uutta laatoitusta en halua purkaa joten tuohon päälle se jollain rakenteita rikkomatta tehtävällä ratkaisulla pitäisi saada..

Laattapinnalla sauna tuskin voi olla, (suorakaiteen muotoinen tila) jos tilkkisi yhden reiän lasiseinällä ja ovella, lauteet ja kiuas sisään siinähän se olisi.

Vai onko pakko tehdä elementtiseinät ja katto mitkä sitten ovat irti varsinaisesta rakenteesta tuuletusraon verran joten sauna olisi tavallaan irrallaan koko rakenteista.

Ilmanvaihto ja kaivo sun muut on oikeissa paikoissa koska siinä on sauna tosiaan ollut aiemmin.
7119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

No amme veks ja väliseinä vaikka kuvatulla tavalla. Jos laatoituksia et halua poistaa asenna selkänojat tai muotolauteet? Alumiiniset lauderungot tms. niin ei tarvitse murehtia laudekiinnityksien kanssa (missä tukipuut seinien sisällä yms).

Äänestä

Eli siitä ei koidu murheita jos lämpö on vasten laattaseinää, kosteuseristeet yms kestää sen lämpörasitteen ? helpoinhan tuo olisi toteuttaa: lasiseinä, lauderungot muotolauteilla ja kiuas paikalleen, siinäpä se.

Äänestä
  • Kosteuseristeet esim. kiilto ei kestä yli 70 asteen pitkäaikaista "rasitusta". No mutta ei se sinne suihkun puolelle kuitenkaan vaikuta ja saunassa pieni löylyvesi haihtuu ilmanvaihtokanavaan.

    Äänestä

En itse asiassa tiedä onko laatoituksien alla olevilla kosteuseristyksillä lämpötilarajoituksia?
Moni yleinen sauna on kauttaaltaan kyllä laatoitettu?

Panelin takana pitää olla se ilmarako ettei paneli kuumu polttavaksi (eikä märkäne jne.).
Selkänoja tai muotolaude sen takia koska laatta kuumenee tasolle jolloin nojaaminen ei ole mahdollista?

Huonekorkeus voi olla liian suuri jos remontin yhteydessä saunankattokin on korotettu samalle tasolle ph:n kanssa?
Ylälaude on noin metrissä ja ylälauteen ja katon välinen etäisyys noin 100-110cm (120cm maks. ja se on jo liikaa).
"Liiallinen" korkeus ei ole ongelma jos nousutason voi tehdä kahdella nousulla. Ei taida vain olla mahdollista koska saunat on yleensä mitoitettu yhdelle nousulle?

Äänestä

Huonekorkeus on 230 ja sekin askarruttaa että kattopaneelit on uusittu ja todennäköisesti sieltä puuttuu alupaperit.

Se mietityttää että onko saunoihin tulevan laatan alla jotain erikoistavaraa vai onko se samaa kamaa mitä muissa märkätilojen kosteuseristeissä. Jos on niin ongelmaa ei ole ja tuon voi toteuttaa juuri niillä muotolauteilla, juurikin tuon takia että laatta on turhan lämmin nojailla..

Äänestä
  • Kysäse entiseltä omistajalta siitä katosta. Periaatteessa kyllä suihkun katossa pitää olla samanlaiset höyrysulut kuin saunassakin.

    Yks juttu, mitä sun nyt pitää miettiä. Kaakeli kyllä käy ihan ok- saunaan. Mutta se vaatii sitten enenpi lämmittämistä, elikkäs tehokkaamman kiukaan. Kaakeli kun varaa lämmön lisäksi myös kylmää, siinä on niin paljon enenpi massaa kuin puussa. Muuten asiassa nyt ei mitään erikoista ole. Rakentelet lauteet, että ei polta itteään kuumiin laattoihin/ koske kuumassa kylmiin laattoihin.

    Sitäpaitsi, kaakeloitu sauna on kokolailla xlusiivia, harvalla edes vara tehdä sellaista. Eli kyllä mä ite antaisin saunan olla kaakelipinnalla, jos vain mahdollista, eikä vähän pitempi lämmitysaika ja snadi energian kulutuksen lisääntyminen haittaa. Laitteleehan net jotkut lasiseiniä ja lasiovia saunaan, ei siinä kaakelissa mitään ihmeellistä ole.

    Mutta tarkista se katto asia. Se nyt kuitenkin on niin pieni, että ei sen uusiksi tekeminen maksa juuri mitään.

    Äänestä

Sijoita poreammeeseen kiukaaseen (6kw) tarkoitetut vastukset ja lado se täyteen kiviä (ei pyöreitä). N. 4 pakkausta lie sopiva määrä. Ei muuta kuin virta päälle ja vettä niskaan, et tarvitse erillisiä saunarakenne seiniä etkä mitään muutakaan. Näin saat suihkutilan ja saunatilan kätevästi yhdistettyä. Ps. poreammeen poresuuttimet auttavat kivitilan ilmankierrossa kun laittaa ne päälle lämmityksen aikana. Ps2. Naisia ja lapsia kannattaa varoittaa kivien pintalämpötilasta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SaunaEnnenPakkasia kirjoitti:

Tilanne siis seuraava, ostettiin okt jossa on juuri pari vuotta sitten rempattu kylppäri, rempan yhteydessä on poistettu tilasta sauna ja tilalle tuotu poreamme. Nyt kyllä kaipaisin sitä saunaa enemmän kun poreallasta joten mitähän käytännön vaihtoehtoja on olemassa, uutta laatoitusta en halua purkaa joten tuohon päälle se jollain rakenteita rikkomatta tehtävällä ratkaisulla pitäisi saada..

Laattapinnalla sauna tuskin voi olla, (suorakaiteen muotoinen tila) jos tilkkisi yhden reiän lasiseinällä ja ovella, lauteet ja kiuas sisään siinähän se olisi.

Vai onko pakko tehdä elementtiseinät ja katto mitkä sitten ovat irti varsinaisesta rakenteesta tuuletusraon verran joten sauna olisi tavallaan irrallaan koko rakenteista.

Ilmanvaihto ja kaivo sun muut on oikeissa paikoissa koska siinä on sauna tosiaan ollut aiemmin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu