2x sata
1x pata
asrockin 4core1600-lan emo
Win XP
Alternatea ja liveä kokeiltu, kursori jää vain vasempaan yläkulmaan.
PS en kaipaa mitään pentti nelosen kommentteja.
MIksi Ubu 11.04 ei asennu?
5
104
Vastaukset
- Pentti Nelonen
Kokeile 10.04 versiota.
Saattaa olla ettei näytönohjaimesi tue uudempaa Unity-työpöytää.- Mitä?
Minkä verran se uusi Unity vaatii näytönohjaimelta potkua, kun vanhoissa vm. 2004 konerieskoissani on jotain vähän päälle 100 Mb:n näytönohjaimet integroituna?
10.04 LTS ja Mint 9 LTS pyörivät vaivatta jopa näytön tehosteilla, mutta Unity-asia tulee pakosta eteen vuonna 2013 viimeistään.
Tietänet ISO-levykuvan?
Ettei ole käynyt kovin tyypillinen juttu, että Ubuntun asennustiedosto poltetaan CD:lle tai DVD:lle sellaisenaan, mutta ei ISO-levykuvaksi.
Mitä ISO-poltto-ohjelmaa käytit?
Tämä ohjelma on toiminut hyvin, vain klikkaus Ubuntun asennustiedostoon hiiren kakkosella, ja valikosta poltto ISO:na:
http://isorecorder.alexfeinman.com/isorecorder.htm- Ubuuuh
10.04 on kokeiltu ei mene. ISO-kuva poltettu CD:ksi. CloneCD käytössä, on tähän asti polttanut oikein. Biosia ruuvailtu , ei apuja ja nyt tuli sähkökatko,
onneks ostin ups:n uudet akut.
Mm. Suse menee heittämällä, samoin lubuntu... - 21
Asenna sitten Lubuntu ja kokeile asentaa Ubuntun desktop-paketit. Näytönohjain taitaa jarruttaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2561852Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys151378Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2101259Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851115- 65923
Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60923TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p18894- 51836
Mä tuun aina rakastamaan sua J
Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai61803Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva126800