vauvan vaatetus pohdintaa (taas)

ikuinenOngelma:)

tämä on varmasti tälläinen ikuisuus ongelma.
Onko lapsella tarpeeksi vai liikaa päällä....

Noh, olen esikoisen äiti ja kaikki on aivan uutta minulle, niin laitanpa pientä kyselyä pystyyn.

Mitä puette vauvallanne näillä syksykeleillä (plus 10 astetta)?
Minkä ikäisestä vauvasta kyse?
ja miten lähdette tästä lisäämään vaatetusta (tonne plus/miinus 0 keliin)?
-Tietty vauvoissa on eroja. On kuuma tai kylmäkalleja :)

kiitos vastanneille :)

7

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mkkjkj

      mulla 8kk tyttö, nyt kun meni ulos päikylle niin body, housut ja sellainen reiman välikausihaalari, vaillasukat ja pakkasuksen hanskat sekä vähän paksumpi kypäräpipo. kun ollu viileempiä aamuja on olu vähän paksumpi haalari, ei toppis mut paksumpi.

    • hydjytd

      2,5kk ikäinen vauva:
      - body ja sukkikset ja/tai housut
      - fleecehaalari jossa umpinaiset hihan- ja lahkeensuut
      - ohut kypärämyssy ja puuvillamyssy (pitäisi ostaa syys-/talvimyssy)
      - lapaset ja äitiyspakkauksen "toppatöppöset"

      Kantoliinassa kulkee noissa vaatteissa, sidonnasta riippuen vielä säärystimet lisäksi. Ja aina hyvin epävarma olo siitä onko liikaa vai liian vähän :)

    • 53y

      Mieti aina, että vauvalle yksi kerros enemmän, kuin itsellesi laittaisit. Lämpötilaa voit tunnustella niskasta ulkoillessanne ja osviitaksi voi laittaa lämpömittarin esim. rattaisiin niin näet minkä verran siellä on lämpöä. Kyllä se luottamus sieltä sitten pikkuhiljaa kokemuksen kautta löytyy.

    • 4+10

      Mun pojalla oli vuosi sitten ikää 4 kuukautta ja silloin ulkoiltiin äitiyspakkauksen vanuhaalarissa (siis siinä ohuemmassa), itsetehdyissä villasukissa ja -lapasissa ja päässä oli ohut kypärämyssy ja sellainen välikausilakki, kaksinkertaista paksua trikoota tai jotain sellaista vähän ohuempaa neulosta, ei mitään kunnon villapipoa. Ihan perus sisävaatteiden (body & puolipotkari tms.) päälle laitettiin siis nuo ja koko paketti äitiyspakkauksen makuupussissa vaunukoppaan ja se jalkapeitto päälle vielä. Aamulla sai olla makuupussi kiinni, mutta päivällä, kun ilma lämpeni, pussi oli yleensä auki vähän niin kuin pohjaa lämmittämässä.

      Lämpötilan lähestyessä nollaa siirryttiin sitten äitiyspakkauksen toppavaatteisiin. Sitä villahaalaria käytettiin oikeastaan vasta sitten, jos oli jo tosi kovat pakkaset.

      Meillä ei voitu mennä tuon "vauvalle yksi kerros enemmän kuin itselle"-säännön mukaan, kun minä olen kamala vilukissa ja poika taas niin kuumaverinen, ettei paremmasta väliä. Niskasta kannattaa kokeilla, ja mä pidin hoitolaukussa ylimääräistä pientä fleece-peittoa mukana: sillä sai lisää lämpöä, jos ulkona olikin kylmempää kuin olin arvannut. :)

    • tuutupappa

      Meillä ulkoilut on lähinnä kodin ja auton välillä.
      Vaikka pärjäisikin kauppareissulla pelkällä collegepuvulla päivävaatteet, niin olen pukenut päivävaatteiden päälle fleecehaalarin, koska auto on kylmä ennen lämpeämistä. Pipo lapaset töppöset vielä siis lisäksi.
      Kaupassa on aukinaisessa pussissa (vaunut), pipo poissa ja fleecehaalari auki.
      Mukana on aina viltti, jos vauvalla onkin hieman viileä. Niskastahan sen tuntee. Meillä oli aluksi se ongelma, että vauvalla oli pää hiestä märkänä. On muutenkin aika kuumakalle eikä vielä peittoa öisin ole tarvinnut (huonelämpö 23-24 astetta (noin), vauvalla yöpuku sukat).

      Vauvalla ikää siis 3kk.

      • Anonyymi

        dfgtrregtdfdfhyc


    • Anonyymi

      ujyfvgsdcgfsdcgfd

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      42
      5128
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      101
      2088
    3. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2016
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      115
      1853
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1819
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1730
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      49
      1097
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      237
      1033
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      45
      944
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      931
    Aihe