Organisaatio
Autismisäätiössä ylintä päätösvaltaa käyttää säätiön hallitus. Hallituksen puheenjohtaja on toiminnanjohtajan lähin esimies.
Autismisäätiön operatiivisesta toiminnasta vastaa toiminnanjohtaja Ritva Ulander. Hänen johdollaan toimivat sekä laaja- että suppea johtoryhmä.
Katso säätiön organisaatiokaavio tästä.
Keräävät rahaa eri kaupungeilta suomessa, jollakin suuri rahasummilla.
Saavat liikevaihtoa yhdessä kuukaudessa jopa yli 60 000€.
Ja asiakassopimuksia on yli 120.
Rahastavat heitä, ja maksavat mitäntöntä työsosurahaa vain 2 euroa päivässä.
Ja perjantailta vain 1 vaivaisen euron..
Minulla ei ole mitään hyvää sanotavaa autismisäätiöstön toiminna
8
3241
Vastaukset
- Rahanpesua on kyllä
"Keräävät rahaa eri kaupungeilta suomessa, jollakin suurilla rahasummilla.
Saavat liikevaihtoa yhdessä kuukaudessa jopa yli 60 000€.
Ja asiakassopimuksia on yli 120.
Rahastavat heitä, ja maksavat mitäntöntä työsosurahaa vain 2 euroa päivässä.
Ja perjantailta vain 1 vaivaisen euron..- MIKKI NIEMINEN
Rahasta puhuminen tällä palstalla eli rahaa vastaankin olisin valmis paneskelemaan autistisia henkilöitä JOS EIVÄT ILMAISEKSI SUOSTU !!
- Seppo Aaltio
MIKKI NIEMINEN kirjoitti:
Rahasta puhuminen tällä palstalla eli rahaa vastaankin olisin valmis paneskelemaan autistisia henkilöitä JOS EIVÄT ILMAISEKSI SUOSTU !!
SAATANA MITÄ meinikiä palstalla hemmetti eli PASKAN PUHETTA siis täyttä puppua !!
- ANTERO HEIKKILÄ
edes minä ANTERO HEIKKILÄ en ymmärrä tämän palstan häirikköjä on se SAATANALLISTA TOUHUA NYKYÄÄN mut vittuako SILLE kukaan mahtaa?!
- IHAN.SAIRASTA
MIKKI NIEMINEN kirjoitti:
Rahasta puhuminen tällä palstalla eli rahaa vastaankin olisin valmis paneskelemaan autistisia henkilöitä JOS EIVÄT ILMAISEKSI SUOSTU !!
Ei saatanan hemmetti vieköön !!!!!! ei voi muuta sanoa tuohon kommenttiin
MIKKI NIEMINEN kirjoitti:
Rahasta puhuminen tällä palstalla eli rahaa vastaankin olisin valmis paneskelemaan autistisia henkilöitä JOS EIVÄT ILMAISEKSI SUOSTU !!
ihan sairas kommentti muuhun en ota kantaa
- infooooo88888888888
Autismisäätiö on organisaatio jonka toiminta on puhtaasti lahjoituksilla rahoitettu. Suurimmalta osin eri kunnat ja yksityiset sektorit siis rahoittavat toimintaa vapaaehtoisesti, autsimisäätiön myymistä tuotteista tuleva tulo osuus on äärettömän pieni.
Säätiön maksama päiväraha on kyllä 2 euroa mutta tiesitkös, että työmarkkinatuki on 9€ per toiminnassa, koulutuksessa, koulussa tai kuntouttavassa työtoiminnassa käyty päivä johon tuo 2 euroa ei vaikuta tippaakaan, se on sinun oma patti jos et viitsi, älyä, kehtaa tai halua työmarkkinatukea sossulta anoa, lisäksi se voidaan myös lisätä työttömyyspäivärahaan, opintotukeen ja kuntoutusrahaan, tietenkään et saa 9 euroa 2 euroa säätiöltä niiltä päiviltä kun olet poissa toiminnasta.
Lisäksi se mitä puhtaana saat kouraan ei ole todellakaan koko summa mitä sinulle maksetaan, loppu menee vain ruokailuun, mahdollisiin säätiön järjestämiin matkoihin, eri kurssien, matkakorvausten ja muihin kuluihin joita autismisäätiö ei maksa.
Autismisäätiön toimintaan ei ole pakko mennä saatikka hakea eikä autismisäätiö ole sama kuin sossu tai kela, sinun pitää anoa sossutukia ja kelan tukia erikseen siinä missä anot autismisäätiön tukia erikseen myöskin sossulta tai kelalta.
Ota netti esiin ja ala hakea työpaikkaa, etsimällä löydät kyllä työtä siinä missä kaikki työtäkäyvät ovat saaneet työnsä.
Autismisäätiön toiminnalla on tarkoitus kartoittaa mitkä ovat sinun vahvuudet ja heikkoudet ja tutustuttaa sinut työelämän vaatimaan rytmiin joka taas voi helpottaa sopivan työpaikan löytämistä, Autismisäätiö EI järjestä työpaikkaa vaan sen järkkää asiakas itse etsimällä sopivaa duunia autismisäätiön työntekijän kanssa.
Ainoa tapa miten autismisäätiön ansiosta saat työtä on se, että satut vain säätiön kautta pääsemään työharjoitteluun (jota kutsutaan myös kuntouttavaksi työtoiminnaksi) paikkaan joka suostuu palkkaamaan sinut toiminnan päättyessä.
Itselleni tapahtui moinen tuuri, ensin menin harjoitteluun ja harjoittelujakson päättyessä päätin hakea kyseiseen paikkaan töihin kun kerran työntekijöitä hakivat. - Kauheita.kommentteja
Saatanan vitut minkälainen raiskaus kommentti löytyy tältäkin palstalta
EI HELVETIN VITUT MITEN ALA ARVOISTA !
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271984
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001730Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571400Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?791375Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47946Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51943Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44892- 73876
- 109873