Hoitopaikat

8-3

Ajattelin tässä, että kuinka monessa hoitopaikassa omaishoidettavat "joutuvat" tai "pääsevät" omaishoitajan vapaapäivän ajaksi? Onko se tuttu paikka odottamassa vai joutuuko sitä vaihtamaan? Pienillä paikkakunnilla varmaankin on enemmän se sama paikka ja tutut hoitavat.

Kummallista, että täällä on vähetelty omaishoitajien hoidettavan tietämystä... mihin se perustuu? Että joku täysin vieras "ammattihoitaja" voi laitoksessa päätellä, että osaako joku syödä itse vai... ja vessaan heitä ei viedä, kuten kotona se tavallinen omaishoitaja vie.. Miksi sinne vessaan ei laitoksessa viedä?

Eikös yleensä laitoksessa kaikki taannu jossain määrin? Vai olenko väärässä?

7

186

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meillä onneksi on sama tuttu ja turvallinen paikka, mieheni menee sinne mielellään.
      Olen onnekas kun asiat ovat sujuneet näinkin hyvin.

      Itse olen hoitanut toistakymmentä vuotta, kyllä kovapäisinkin siinä ajassa jotain oppii:)
      Alussa kysyin paljon neuvoa viisaammilta, kuka voi väittää etteikö asioita voi oppia myös käytännössä, kysymällä ja lukemalla asioista.

      Vähättelyä olen itsekin saanut keskussairaalan hoitajien taholta (onneksi asennevammaisia on vähän), en intervalli jaksojen hoitajilta.
      Katson ensin tarkkaan pitääkö sanoa jokin asia, mutta kuinka ihminen, vaikka sairaanhoitaja tai lähihoitaja onkin, voi heti tietää täysin tuntemattoman potilaan tarpeet ja sen mihin hän pystyy.
      Kyeleehän lääkärikin mikä vaivaa, eivät he selvänäkijöitä ole.

    • selvitä asia...

      Käyppäs siellä laitoksessa paikan päällä kysymässä miksi eivät vie vessaan ja selvitä rehellisenä ihmisenä asiat siellä, jos tunnet että omaisesi on joutunut kaltoinkohdelluksi intervalli-jaksollaan.
      Asiat selviävät parhaiten ko. laitoksessa, ei muuta kun teet valituksen lääkintöhallitukseen , sekä vaadit vastineen miksii juuri sinun omaistasi on näin kohdeltu. Asia selviää suoriten ja parhaiten näin . Ja onhan olemassa myöskin potilasasiamiehet tälläisiä tapauksia varten.

      Vai onko niin että perustakin väitteesi kuulopuheisiin ja ehkä netistä lukemiisi juttuihin , joilla ei ole välttämättä mitään todellisuuspohjaa..?

      Neuvon vielä että valituslinjalle kannattaa vain silloin lähteä kun sinulla on näyttöä ja todisteet.
      Kuulopuheiden ja olettamusten sekä nettikeskustelujen perusteella ei mitään asiaa oteta käsittelyyn, vaan saatat joutua vastuuseen ja korvauksiin perättömistä puheista!
      Myös hoitajilla ja lääkäreillä on oikeusturva.

      • hipi-hipi

        Ystävällisesti, kirjoittaja varmaan tarkoitti Valviraa... Lääkintöhallitushan on lopetettu kai jo 20 v sitten :o

        Joten sinne ei varmaankaan voi valituksia tehdä...:D :D :D

        Ystävällisesti, jos annat tänne neuvoja, niin voisitko tarkistaa, että annat ajan tasalla olevia neuvoja?


      • hipi-hipi, jee jee
        hipi-hipi kirjoitti:

        Ystävällisesti, kirjoittaja varmaan tarkoitti Valviraa... Lääkintöhallitushan on lopetettu kai jo 20 v sitten :o

        Joten sinne ei varmaankaan voi valituksia tehdä...:D :D :D

        Ystävällisesti, jos annat tänne neuvoja, niin voisitko tarkistaa, että annat ajan tasalla olevia neuvoja?

        Hipi-hipi jee, jee dee-deedddDDDD

        ystävällisesti, empäs viitsi tarkista,DDDDD

        Ystävällisesti, olen edellelleen sitä mieltä että valitus huonosta hoidosta kannattaa tehdä paikan päällä siellä missä on tapahtunutkin. joko os.hoitajalle tai potilas-asiamiehelle , tätä kautta valitukset hoituvat eteenpäin, terveydenhuollon oikeusturtvakeskuseen tai lääkintöhallitukseen . Mikä sitten oikea termi on, mutta pidä huoli että näyttöä on, ei riitä pelkästään että sanot näin lukeneesi netistä, tai kuulleesi naapurilta kaltoinkohtelusta tai susta vaan tuntuu sille että jotain tapahtui DDDDDDDDDDystävällisesti hipi-hipiii


      • 15+13
        hipi-hipi, jee jee kirjoitti:

        Hipi-hipi jee, jee dee-deedddDDDD

        ystävällisesti, empäs viitsi tarkista,DDDDD

        Ystävällisesti, olen edellelleen sitä mieltä että valitus huonosta hoidosta kannattaa tehdä paikan päällä siellä missä on tapahtunutkin. joko os.hoitajalle tai potilas-asiamiehelle , tätä kautta valitukset hoituvat eteenpäin, terveydenhuollon oikeusturtvakeskuseen tai lääkintöhallitukseen . Mikä sitten oikea termi on, mutta pidä huoli että näyttöä on, ei riitä pelkästään että sanot näin lukeneesi netistä, tai kuulleesi naapurilta kaltoinkohtelusta tai susta vaan tuntuu sille että jotain tapahtui DDDDDDDDDDystävällisesti hipi-hipiii

        jee jee rules:D


    • paljon nähnyt.

      Huom...
      Täällä ei ole mainittu ketään nimeltä, siis edes sairaalan nimeä, saati kenenkään hoitajan.

      Ei tuollaisilla perusteilla voi syytettä nostaa.
      Joutavaa peloittelua.
      Vai onko jollain huono omatunto?

      • hipi-hipi

        Mä käsitin tämän viestiketjun aloittajan kyselevan gallup tyyliin, että missä laitoksissa mennään tänä päivänä, eihän siinä edes ole mitään hänen henkilökohtaista kertomusta, vaan hän kysyy, miksi vessaan ei viedä... Jos näitä ei viedä vessaan tapauksia tosiaan on, niin sitten voi alkaa syventämään keskustelua, missä niitä on ja onko niitä olemassa oikeasti ja mitä asialle voisi tehdä, jotta parannus tulisi.

        Valitustietä tässä ei käsittääkseni ole kukaan hakemassa, ja siihen jokainen saa parhaat tiedot oman alueensa sosiaaliasiamieheltä, jos sellaiseen on aihetta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      124
      1476
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      98
      1168
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      136
      1122
    4. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      52
      1063
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      766
    6. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      67
      743
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      25
      736
    8. 34
      728
    9. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      26
      629
    10. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      9
      625
    Aihe