Samuel Clemensin asiantuntevasti englanniksi kääntämänä:
http://www.gutenberg.org/files/8525/8525-h/8525-h.htm
Eevan päiväkirja
7
74
Vastaukset
- yutuyt7646546546e354
Olen joskus lukenut tämän jostain Mark Twainin kokoomateoksesta. Amerikan kaikkien aikojen suosituin kirjailija. Kritisoi aikansa huuhaa-ilmiöitä.
- Apo-Calypso
"Kritisoi aikansa huuhaa-ilmiöitä. "
Muun muassa ääriuskonnollista roskaväkeä. - yutuyt7646546546e354
Apo-Calypso kirjoitti:
"Kritisoi aikansa huuhaa-ilmiöitä. "
Muun muassa ääriuskonnollista roskaväkeä.Varsinkin.
Mm. 'Christian Science' -liikettä.
- ltte piru
Mitenkähän tuohon juttuun suhtautuisi jos ei tietäisi kenen kirjoituskoneesta se on lähtenyt? (Joku perimätietohan kertoo että Clemens / Twain oli ensimmäinen koneella kirjoittanut kirjailija.)
Mielenkiintoinen, varsinkin kun muistaa kirjoittajan; vanha mies jo tuolloin :-)
Tiedätkö (tai tietääkö Hiski) mihin on tuo kannen lause "Translated from the orginal ms" viittaa? Teos on kuitenkin alkujaankin Twainin enlanniksi kirjoittama, eikö? "ms" = manuscript?No mutta sehän viittaa Eevan kiistattoman aitoihin päiväkirjoihin, Mr. Clemens vain unohti mainita millä kielellä Eeva ne kirjoitti. (Ja mille materiaalille - papyrukselle, pergamentille, savitauluihin...) Näin ymmärsimme. Kyllä, ms. on manuscript.
Twain on siis taiteilija kirjan nimen alaotsikointia myöten :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723063
- 552725
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322335- 792188
- 952006
- 571939
- 121586
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171537Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301380Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?301351