Kysyin operaattorilta tarjousta yhdistetystä liikkuvasta että kiinteästä laajakaistasta, niin siinä tulisi mukana w-lan päätelaite vuokralla. Minulla on ollut joskus mokkula koekäytössä mutta kyllä se pelitti ihan ilman mitään päätelaitteita. Tässä on tätä nykyä kaapeli modeemi, johon ehkä voisin haluta mokkulan lisäksi, ja tässä oli se mokkula josksus koekäytössä.
Niin mihin sitä w-lan päätelaitetta oikein tarvii, eikä se mokkula pelitä muuten vai mikä siinä on ?
Niin mihin sitä w-lan päätelaitetta oikein tarvii, eikä se mokkula pelitä muuten vai mikä siinä on ?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Reititintä tarvitset luodaksesi oman langattoman verkon. Läppäreille, puhelimille jne.
Mokkula ei sitä vaadi toimiakseen. Mokkulankin voit liittää reitittimeen luodaksesi sillä langattoman verkon eri laitteille kotonasi. Muutenhan mokkula saattaa toimia missä vaan.
wlan päätelaite on tarkoitettu langattoman verkon luontiin kiinteästä laajakaistayhteydestä. Mokkula taas on mobiililaajakaistayhteyden aikaansaamista varten. Yleensä nuo saa ilmaiseksi kun tekee määräaikaisen sopimuksen. Jos ei halua määräaikaisuutta niin ne pitää sitten ostaa tai vuokrata. Muutaman kympin sijoituksella (plus mahdollinen avausmaksu) siis ei tarvitse orjailla vuotta tai kahta operaattorin kynittävänä.
Mokkulayhteydet on vähän mitä sattuu. Vaihdoin itse juuri operaattoria ja uuden operaattorin yhteyttä odotellessa olen käyttänyt sekä Huawein nettitikkua ja kännykkää modeemina. Kun Huawein asetukset vaan on kunnossa niin ei pätki mutta nopeus vaihtelee tukiaseman kuormituksen mukaan jostain 0.3 megasta reiluun 4 megaan (mitattuna lataamalla tiedostoja, nopeustestit on humpuukia). Sama kännyssä. Kiinteässä laajakaistassa tällaista ei normaalisti esiinny.
Wlania tarvitaan jos on esim. läppäri ja haluaa käyttää sitä kotona eri paikoissa. Kiinteä laajakaista ja mokkula samaan aikaan on vaan tyhmää, ellei käytä läppäriä esim. työmatkalla liikennevälineessä, mökillä tai muuten usein jossain kodin ulkopuolella missä ei ole hotspotteja käytettävissä.
Mokkulallakin pärjää jos tietokoneen nettikäyttö on vähäistä, halvimmillaan kai saa alle 5 euron per kuukausi jonkun hitaan mokkulayhteyden.
Onko laitevuokraus enää tätä päivää? Joku 20 vuotta sitten yrityksillä kyllä oli vuokramodemeita..
Esim. welholta itse sain kaapelimodemin veloituksetta liittymän oston mukana, liittymämaksu oli 25e/kk. Se oli käytössä monta vuotta (ja tossa se modemi on lattialla vieläkin).
Vajaa vuosi sitten tähän taloon (VVO) tuli soneran netti ja nettimaksu menee vuokran mukana, käytti tai ei. Vaihdoin siihen ja ostin soneralta vdsl2-reititin-wlan-tukiaseman (all-in-one) 59e, ja liittymä siis 0e/kk (tai kyllä siitä vuokraan sisältyy joku muutaman euron maksu mitä ei vuokrassa erikseen ilmoiteta). Joka tapauksessa 25e/kk maksu jäi pois eli tämä on edullisempi ('ilmainen') ja kannatti vaihtaa. Ja tämä wlan on ihan hyvä, ei tarvi verkkopiuhaa.
Mokkuloista sanoisin, että niillä yhteys on yleensä heikompi kuin kiinteä. Kysymys on, riittääkö se, tai tarvitseeko sitä yhteyttä muualla kuin kotona tai haluaako backup-yhteyden mokkulalla. Lienee usein edullisin vaihtoehto, mutta kun sen yhteyden laatu riippuu kovin paljon paikasta (tuuripeliä)...
Mokkula reititin (Mokkula monelle koneelle)
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10167098
Idea hyvä, toiminta huono. Mokkulan nopeudet, kun on mitä on, ja jos siitä vielä alkaa jakamaan monelle koneelle, niin itku siinä tulee.